www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acustica Sparta - Cum O Repar?


B0g
 Share

Recommended Posts

Hello, am primit o acustica Reghin care este sparta... la modul ca spatele chitarii se cam desface de rest. Ca si istoric, chitara a cam fost trintita de podea ceva in gen Nirvana. Acu ... problema principala e... ce lipici ar fi cel mai adecvat de folosit ca sa sune cutia de rezonanta cit de cit acceptabil (am auzit ca aracetul nu e indicat la acustice si imi este cam greu sa folosesc clei de oase). O sa pun poze foarte explicite in vro 2 saptamini... cind ajunge chitara la mine. Restaurarea asta as vrea sa o fac pe cont propriu asa ca as aprecia ca cei ce'mi propun un lutier sa se abtina sau sa'mi de un sfat practic. Ma mai gindesc sa'i bag si o doza acustica, dar care sa nu merite mare investitie... ceva in genul unui cap de pick-up... altceva nu'mi trece prin minte... .

 

Multzam mult,

B0g

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

vezi pe net daca gasesti documentatie despre reparat acustice crapate (ar trebui sa fie)

 

din ce am vazut eu se pun inauntru niste tije de care sa prinda lipiciul. cum ajungi tu inauntrul chitarii sa prinzi chestiile alea e alta problema..

 

partea nefericita e ca nu o sa sune extraordinar nici lipita si nush cum se va comporta in momentul in care tensionezi corzile :) .. dar daca fata e intacta ai putea avea sanse.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dupa multe cautari m'am oprit la un adeziv pentru lemn de la Bison - arata cam ca aracetul... sper sa'si faca treaba. Am terminat de lipit, dar inca nu am pus corzile pe ea sa vad cum rezista si cum suna... si asta pentru ca m'am decis sa'i schimb look'ul. Deocamdata i'am dat jos lacul, am slefuit'o si de acu tre sa o dau cu un bait si sa o lacuiesc din nou. Atasez citeva poze cu stadiul initial si am sa revin cu faza finala.

post-2036-1236867669_thumb.jpg

post-2036-1236867678_thumb.jpg

post-2036-1236867698_thumb.jpg

post-2036-1236867704_thumb.jpg

post-2036-1236867718_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa multe cautari m'am oprit la un adeziv pentru lemn de la Bison - arata cam ca aracetul... sper sa'si faca treaba. Am terminat de lipit, dar inca nu am pus corzile pe ea sa vad cum rezista si cum suna... si asta pentru ca m'am decis sa'i schimb look'ul. Deocamdata i'am dat jos lacul, am slefuit'o si de acu tre sa o dau cu un bait si sa o lacuiesc din nou. Atasez citeva poze cu stadiul initial si am sa revin cu faza finala.

 

Hehe, is curios cum va suna :)

 

Bafta la treaba :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.