www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Parere!chitara!


Guest gnrmarius
 Share

Recommended Posts

Guest gnrmarius

Eu am o chitara Yamaha ERG121,luata la "pachet" cu amplificatorsi toatea alea incluse de la Yamaha,aproape de magazinul Muzica.Amplificatorul l-am vandut,chitara nu ca m-am atasat de ea si i-a facut si o modificare:i-am schimbat doza de la bridge cu un SeymourD JB Model!Fie vorba intre noi,suna de 100de ori mai misto acum.

Intrebare: ce parere aveti voi despre micul meu "monstru"?Rog seriozitate!!!!! :-)

 

Ce as putea sa mai schimb la ea???

Link to comment
Share on other sites

Foarte bine zis.Depinde ce vrei sa faci.Si eu am tot o eg112, tot la set luata, insa a mea a suferit ceva modificari, si probabil va mai suferi. E intr-adevar o chitara foarte comoda si rapida, si merita banii investiti.

Eu i-am schimbat doza de bridge cu un SD SH5, middle-u cu un SD Hotrails for tele.Si urmeaza sa-mi iau si un single coil SD pt neck... (cearny fii pe faza :) )

I-am mai schimbat si switch-ul, care era o japita, cu unul fender original.Am dat parca 20 euro pe el... si urmeaza sa-i mai schimb si mecanicele, probabil cu niste schaler.Alte modificari constau in ecranarea interiorului, si asta a mai redus din zgomotul de fond.

 

Cam ce gen ai vrea sa abordezi?

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Am fost sfatuit de cineva de la Muzica sa schimb doza bridge si asta am facut!

Mi se pare mai evident decat daca o schimbam pe cealalta!

cat despre preferinte....

1)formatii,in ordine:queen,guns n' roses,dream theater(petrucci...ho ho ho!),stratovarius.

2)chitaristi(in dezordine):steve vai,john petrucci,joe satriani,andy timmons,slash... si de la noi:valter popa,cristi gram...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest gnrmarius

Si mie imi place doza din neck pt sunetul ei cald si cu mai mult bass,dar cea din bridge e mai configurabila,poti sa faci mai multe chestii cu ea.Am de gand sa o schimb si pe cea din neck,middle-ul e Yamaha,nu prea o folosesc,deci nu stiu daca are sens sa arunc banii si pe ea!

 

Un switch se necesita si cam gata!!!

 

Va saluty!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.