www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pickupzzz


Guest black3eman
 Share

Recommended Posts

Guest black3eman

dupa voi.... care sunt cele mai bune doze pentru un bass??? bine... acuma toti aveti stilul vostru preferat si v-ati obisnuit cu un sunet anume... dar as vrea sa aud niste pareri.... si as dori si eu sa stiu daca sunt bune dozele Bartolini. daca aveti asa ceva, dati-mi va rog un raspuns :) multzam! :)

Link to comment
Share on other sites

De avut nu am, dar am cantat pe basi care au Bartolini si mie personal imi plac mult cum suna, mai ales impreuna cu un pream de calitate, de preferinta tot Bartolini. Basistul nostru are un bas Ibanez SR506 cu doze si preamp Bartolini si mi se pare ca se inteleg de minune impreuna, pratic poti canta aproape orice pe ele.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu unul sunt fan al dozelor active, in special EMG. Cel putin dupa gusturile mele, scot exact ce trebuie din instrument :) Ca si electronica, prefer combinatia pasiva vol/blend/tone. EQ-urile onboard, dupa parerea mea, cam f*t tonul bassului. EMG-uri alimentate la 18V + electronica pasiva = maxim de putere si headroom, lucruri de care ai nevoie ca sa te auzi si mai ales sa te simti intr-un mix greu :)

 

Referitor la Bartolini, sunt doze foarte bune. Nu vei gresi daca le alegi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Evil Uadafac

ot: unde mie mercedesul :-W

 

Tovarasu' meu basist are pickupuri active si schimba bateria ffff des... bn ca are deacuma incarcator .... dozele sunt cele din fabrica de pe un ibanez sr 800 made in japan prin 89' si pot sa zic ca suna chiar f bine...

 

in rest din cate am mai auzit bartolini, si cred ca si Emg-urile :-??

Link to comment
Share on other sites

ot: unde mie mercedesul :-W

 

Tovarasu' meu basist are pickupuri active si schimba bateria ffff des... bn ca are deacuma incarcator .... dozele sunt cele din fabrica de pe un ibanez sr 800 made in japan prin 89' si pot sa zic ca suna chiar f bine...

 

in rest din cate am mai auzit bartolini, si cred ca si Emg-urile :-??

ce inseamna ca le schimba f des?

eu cam 2 baterii pe an folosesc

Link to comment
Share on other sites

asta e chiar foarte des

transmite-i ca basurile active n-au voie sa stea cu cablul conectat atunci cand acesta nu e folosit (adica dupa repetitie il lasi in sala 40 de ore conectat pana la urmatoarea repetitie) in caz ca-l lasa asa. jack-ul conectat activeaza circuitul intern al basului si duce la consumarea treptata a energiei; conectarea permanenta (nerecomandata in repaus) duce la scaderea duratei de viata a bateriei. o baterie buna (de preferat alcalina tine in medie 6 luni)

pe de alta parte, e posibil sa aiba o problema la electronica

ce bas are?

Link to comment
Share on other sites

Guest black3eman

de curiozitate acuma guys... o data cu criza asta financiara se vor scumpi si produsele de pe siteurile ".ro" ? i mean... evident ca se vor scumpi toate produsele, dar cele care nu se cumpara probabil vor fi mai ieftine mai tarziu... acuma nu ma astept sa fie vreunu expert in economie, dar eram doar curios... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.