www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Unde Pot Gasi Chitara Asta?


Guest Omikronn
 Share

Recommended Posts

Guest Omikronn

Salut in primul rand tuturor forumistilor de pe rgc pentru ca sunt la primul post aici.

 

Acu o luna si un pic m-am apucat de chitara la sugestia catorva prieteni (ma atragea de multa vreme , dar n-am facut niciodata pasul de la uitat la filmulete pe youtube la zdranganit pe bune). Ca sa nu dau banii pe o chestie care era posibil sa nu ma atraga , am imprumutat o chitara de la cineva.

Chitara cu pricina e o Hora acustica , veche de vreo 6 ani...cu griful indoit , curbat...si multe alte asemenea. Intr-un cuvant toate defectele pe care poate sa le aiba o chitara :).

 

Dupa vreo luna de ucis degetele pe corzile de otel de la acustica aia m-am hotarat sa investesc totusi niste bani si sa-mi iau o acustica in deplinatatea facultatilor...muzicale. Dupa indelungi cautari pe google si citit review-uri m-am oprit la un Washburn D10S, in ideea ca n-o fi "best acoustic guitar under 500$" pe degeaba. Acuma...am gasit Washburn-ul cu pricina pe net...modelul standard....deluxe...chiar si quilted sunburst.

Problema e ca eu as vrea sa fie cut-away (poate mai trag si cate un solo) si sa fie si neagra. Daca m-ati putea ajuta cu niste linkuri...sau adrese de unde as putea sa fac rost de respectiva chitara as ramane dator.

De asemenea...sunt apreciate si sugestiile de alte chitari...dar asta nu inseamna ca toate reply-urile sa fie "Da de ce nu-ti iei din aia?Am eu si e mult mai misto."

Multumesc in avans.

Link to comment
Share on other sites

Guest Omikronn

Electroacustica e putin cam scumpa (bugetul meu se invarte in jurul a 10 mil) , dar daca as sti ca o "au si pe negru" as da banii pe ea.

Cred ca am sa le dau un telefon baietilor de la SC sa-i intreb exact. Totusi...nu stiti nicaieri una sub 10 ? Cut-away neaparat...neagra neaparat...preferabil doar acustica (fara CE in coada).

Mersi mult CernoBill oricum.

Link to comment
Share on other sites

sincer, pentru mine conteaza mai mult cum suna o chitara, cum se simte la mana, si ce features are, decat culoarea... :)

chitare pana in 1000 de lei e imposibil sa nu gasesti...incearca la MCMusic, la Guitar Shop, pe triola.ro, muzikia.ro, etc.

ideea e sa te apuci sa le incerci pe cat mai multe...si sa o alegi apoi pe aia care-ti place :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Omikronn
sincer, pentru mine conteaza mai mult cum suna o chitara, cum se simte la mana, si ce features are, decat culoarea... :)

 

Probabil ai dreptate , da acustica care o am acum e de un rosu...dezarmant :)) de mi-e rusine s-o scot in lume sa cant pe undeva cu ea...cred ca de aia sunt asa de starnit sa-mi iau chitara neagra :))

Cred ca mai bine o sa-mi iau chitara dupa cum imi place cum suna in mana....si nu pe baza la niste review-uri....nu stiu exact ce magazine de chitare sunt in Iasi...dar am inteles de la un prieten ca se deschide ceva relativ mare pe undeva prin ianuarie...asa ca am sa mai astept pana dupa sarbatori.

Link to comment
Share on other sites

Guest Omikronn

Adevarul e ca e faina chitara. Acuma mai ramane sa vad si cum se aude...si sa dau un google pe Squier...ca tot ce stiu pe tema asta e ca "sunt copii ieftine de Fender" (de la diversi prieteni). Nu stiu ce-ar fi mai ok...o acustica Fender..sau asta. M-am jucat si cu o electroacustica Fender..CD-60CE si se aude destul de bine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.