www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pickup Covers


Guest Mi_Cald

Recommended Posts

Guest Mi_Cald

 As dori sa dotez chitara cu niste pickup covers dar am niste nelamuriri in privinta acestora. In primul rand,in ce fel (if any) modifica ele sunetul? In al doilea rand,care este materialul cel mai bun pentru ele? Am vazut din nichel,aur,plastic,ceva..aluminiu :)  and so on. In al treilea rand, cum se monteaza acestea in cazul unui model LP fara pickguard,care are rama aia mica in jurul humbuckerelor?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Blondele se vopsesc brunete si blondele se vopsesc brunete. Daca ai parul cret ti-l indrepti cu placa, daca-l ai drept ti-l incretesti. Nu ar fi mai usor pur si simplu sa te bucuri de chitara ta ? :)

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Guest Mi_Cald

 In primul rand nu ma bucur de ea pt ca nu o am inca,e pe drum. :)  In ak doilea rand,nu consider ca ar fi o modificare substantiala ci doar un mic machiaj adus chitare,care in opinia mea,ii imbunatateste aspectul. (imi plac dozele acoperite :)  )

 Revenind la subiect,imi poate cineva raspunde la intrebarile din primul post?

Link to comment
Share on other sites

As dori sa dotez chitara cu niste pickup covers dar am niste nelamuriri in privinta acestora. In primul rand,in ce fel (if any) modifica ele sunetul? In al doilea rand,care este materialul cel mai bun pentru ele? Am vazut din nichel,aur,plastic,ceva..aluminiu :) and so on. In al treilea rand, cum se monteaza acestea in cazul unui model LP fara pickguard,care are rama aia mica in jurul humbuckerelor?

 

Multi chitaristi se chinuie sa dea jos coverurile ca cica suna mai fain fara cover.

 

Nu exista coveruri din aur (alea aurii is "suflate" cu aur sau ceva de genu), plastic (astea le gasesti numa pe doze singlecoil p90) sau aluminiu. Is facute din ceva aliaj si sunt cromate, aurite sau nickelate dup-aia.

 

Montare: desurubezi suruburile alea 4 din colturile ramei de plastic, scoti doza afara si te chinui sa lipesti coveru de partea de jos a dozei cu cositor.

 

Probabil ca montatu asta nu e asa usor precum pare.

 

In plus dozele care au montate coveruri de la mama lor sunt "imbracate" intr-un strat de ceara, operatiune care nu cred ca se poate face prea usor acasa.

 

Acuma io daca as fi in locu tau nu m-as complica, nu prea are rost toata operatiunea. Ti-am zis, multi dau jos coverurile.

Edited by Mihai.
Link to comment
Share on other sites

Guest Mi_Cald

 Ms mult Mihai. Ma asteptam sa fie mai simplu,fara cositor si ceara... :)  In mintea mea vedeam operatia asa,dai jos corzile,desurubezi rama,pun capacu,insurubezi rama,bagi corzile la loc si gata. Pare'se ca m'am inselat. Thx again! :)

Link to comment
Share on other sites

Ms mult Mihai. Ma asteptam sa fie mai simplu,fara cositor si ceara... :) In mintea mea vedeam operatia asa,dai jos corzile,desurubezi rama,pun capacu,insurubezi rama,bagi corzile la loc si gata. Pare'se ca m'am inselat. Thx again! :)

 

N-ai pentru ce. :)

 

Eu acuma catva timp am vrut sa dau jos capacele si dupa ce am desfacut corzile si am vazut ca i ceva mai mult de lucru decat ma asteptam, m-am lasat pagubas

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.