www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help ! Ca Fuge Mosul Cu Chitara Mea :(


Guest tkdmihai
 Share

Recommended Posts

Guest tkdmihai

Salutare ! vreau si eu sa-mi cumpar o chitara acustica insa cum ma hotaresc asupra uneia, aud tot felul de pareri pro si contra de nu mai stiu ce sa fac. Sunt incepator ce-i drept, insa nu vreau sa aud replici de genul "pentru incepator e foarte buna", insa nici nu sper sa ajung pe marile scene cu ea. Am 600 ron, si nu as vrea vre-o chinezarie (mai am una).

Multam....

Link to comment
Share on other sites

sincer eu cand mi-am cumparat clasica ( desi voiam acustica , dar nu ma pricepeam deloc , si am mers singur la cumparat) am mers i-am cerut lu tanti chitara cutarescu de pe raft , am incercat-o si am luat-o . Nu cred ca la acustice pot aparea probleme , te uit isa nu fie crapata , sa sune bine si nu e problema . but this is just my 2 cents.

Link to comment
Share on other sites

scuze de off-topic, der ce inseamna "solid top"?

 

Top= partea din fata a chitarii

 

Solid top= top facut dintr-o singura bucata de lemn (solid wood top), nu din placaj.

 

Chitarele mai ieftine au top din placaj (plywood). Chitarele mai scumpe au topu din lemn solid. Chitarile si mai scumpe au si spatele si laturile din lemn solid

 

Poza 1- top solid

Poza 2- top din placaj

post-6014-1229879589_thumb.jpg

post-6014-1229879809_thumb.jpg

Edited by Mihai.
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa iei ibanezul pe care ti l-a sugerat colegu' mai sus.

asta daca chiar vrei acustica.

de recomandat eu iti recomand sa-ti iei clasica. e mult mai usoara la mana.

fiind incepator, ori o sa canti foarte mult ori deloc.

daca o sa canti mult, de la acustica o sa ajungi sa ai degetele varza...pline de taieturi etc. eu nu am inatalnit pe nimeni care sa nu fi patit asa ceva.

de la clasica nu patesti asa ceva...

daia iti recomand clasica...pentru invatat.

tot la mcmusic gasesti o clasica ibanez cu 550 ron. nu stau s-o caut acum pe site. suna excelent.

mult noroc in alegerea celei mai bune chitari....

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone

subscriu celor spuse de bong in leg cu modelul de 550 lei... am kitara aia si suna f bine... e cam ceea mai misto alegere la banii pe care ii ai. Dar atentie, sunt 2 modele la 550 lei (din cate stiu) ceea de care-ti vorbesc este o electroacustica clasica, cu cutaway, cealalta este doar o chitara clasica, pe care insa n-am incercat-o. Daca voi avea timp maine am sa trag un sample cu ea sa auzi cum suna.

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1547

 

asta e chitarutza... ai noroc, e reducere :)....

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
Top= partea din fata a chitarii

 

Solid top= top facut dintr-o singura bucata de lemn (solid wood top), nu din placaj.

 

Chitarele mai ieftine au top din placaj (plywood). Chitarele mai scumpe au topu din lemn solid. Chitarile si mai scumpe au si spatele si laturile din lemn solid

 

Poza 1- top solid

Poza 2- top din placaj

 

multam'!

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa iei ibanezul pe care ti l-a sugerat colegu' mai sus.

asta daca chiar vrei acustica.

de recomandat eu iti recomand sa-ti iei clasica. e mult mai usoara la mana.

fiind incepator, ori o sa canti foarte mult ori deloc.

daca o sa canti mult, de la acustica o sa ajungi sa ai degetele varza...pline de taieturi etc. eu nu am inatalnit pe nimeni care sa nu fi patit asa ceva.

de la clasica nu patesti asa ceva...

daia iti recomand clasica...pentru invatat.

tot la mcmusic gasesti o clasica ibanez cu 550 ron. nu stau s-o caut acum pe site. suna excelent.

mult noroc in alegerea celei mai bune chitari....

 

La orice chitara ti se fac degetele varza la inceput....da...la acustica mai tare decat la clasica....dar asta nu inseamna ca trebie sa isi ia clasica....e mai bine sa-si ia acustica :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

eu am un fender cd-60 acustic..cu corzi elixir pe el..suna, nu stiu cum sa iti spun..mai mult decat magnific.

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=51

 

se incadreaza in bugetul tau..iti mai raman bani sa mai bei niste beri...[sau..sa iti pui elixire pe ea]

 

eu zic ca e cea mai buna alegere...( parerea mea...probabil e si de la corzi..ca nu degeaba am dat 75 de lei pe ele:)) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.