www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Este Floydul?:huh:


Guest iahim_lm
 Share

Recommended Posts

Guest iahim_lm

Am si eu o intrebare..daca poate sa-mi spuna ce este ala floyd la o chitara..si sa mi-l arate intr-o poza si ce face el? :):) Multzam anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest iahim_lm

pai stiu ca s-a mai discutat dar tot nu am inteles ce face exact:(..in fine ii ceva de genul autoacordator...? :) daca pot zice asha :) ?

Ca am cautat in dictionar ce inseamna floyd si nu am gasit..si mai stiu ca floyd e subst propriu,(adica floyd de la trupa pink floyd vine de la un nume ).apropo e vreo legatura intre ele?

Scuze de stupizenie :)

Edited by iahim_lm
Link to comment
Share on other sites

floyd rose este un tip/marca de bridge de chitara ....adica acolo unde se prind corzile in spate.........el are niste...."miraculoase capacitati tremoloizatoare" adica ii un tremolo bar care merge foarte bine both ways, si sa tragi si sa impingi (urci/ cobori nota) fara a dezacorda chitara aproape deloc...

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu are nici o legatura cu subst. propriu "Pink Floyd", care este o combinatie a prenumelor bluesmen-ilor Pink Anderson si Floyd Counci.

 

In principiu, Floyd-ul este un tip de punte(cordar - locul in care corzile se prind de corpul chitarei) mobila;se mai numeste si "Floyd Rose", dupa inventatorul sau.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Floyd_Rose

Link to comment
Share on other sites

Guest iahim_lm

Mersi ciuci ..de raspuns si treaba asta o faci in timp real adica in timpul unei piese?sau ii o chestie de o faci inainte de a canta?

ii un fel de butonas de poti sa spui ce nota sa ia fiecare coarda libera?

Link to comment
Share on other sites

Guest iahim_lm

floyd rose este un tip/marca de bridge de chitara ....adica acolo unde se prind corzile in spate.........el are niste...."miraculoase capacitati tremoloizatoare" adica ii un tremolo bar care merge foarte bine both ways, si sa tragi si sa impingi (urci/ cobori nota) fara a dezacorda chitara aproape deloc...

 

Ok multzam de raspuns si de link..faza e ca mai tre eu sa ma dumiresc cu alte chestii ..cum ar fi tremolo ..si apoi sa inteleg ce face cu exactitate .

Link to comment
Share on other sites

Guest iahim_lm

:) Omule, citeste articolul din link-ul pe care ti l-am dat si ai sa intelegi.

Abia acu am aflat ce e un tremolo bar :) ..si cred ca am inteles la ce e bun si floyd rose-ul..Acum ce se intampla la chitarile care nu au asha ceva? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest iahim_lm

tremolo bar i maneta aia de care tragi/ apesi la chitara, si suna ca si cum ai face un bend..... bend stii ce inseamna?

Bend ..da acu am aflat :) .. variatia frecventei unui sunet in mod continuu si nu discret:)

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu rautacios, ca nimeni nu s-a nascut invatat, dar cred ca ti s-a dat tot sprijinul. Discutia asta nu stiu daca aduce ceva nou din moment ce s-a mai dezbatut aceeasi problema tot pe forumul asta si oricum e o informatie ce poate fi gasita lejer pe google.

btw: ai incercat www.floydrose.com ? :) duh !

Multa bafta

 

PS Stai linistit ca toti am invatat toate lucrurile astea in timp, pe masura ce ne-am lovit de ele. Asa ca nu trebuie sa ai pretentia ca vrei sa le stii pe toate odata.

Edited by Victor
Link to comment
Share on other sites

Guest iahim_lm

Ok..multzam mult si scuze ca v-am oripilat cu stupizeniile mele..acu am inteles...deci numa chitarile cu floyd pot sa faca bend cu maneta aia:P ..

Link to comment
Share on other sites

Guest iahim_lm

Nu vreau sa fiu rautacios, ca nimeni nu s-a nascut invatat, dar cred ca ti s-a dat tot sprijinul. Discutia asta nu stiu daca aduce ceva nou din moment ce s-a mai dezbatut aceeasi problema tot pe forumul asta si oricum e o informatie ce poate fi gasita lejer pe google.

btw: ai incercat www.floydrose.com ? :) duh !

Multa bafta

Da ai dreptate ..dar am vrut ceva explicatii mai pe intelesul meu..ca unde am cautat m-am lovit de nshpe mii de termeni pe care nu-i cunosteam.

 

Multzam de raspunsuri.

Declar topicul inchis.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest Sylviu

dude.. floydu e maneta aia de care tragi si face woaa woaaaaaaa :)..

 

la tremolo bar mere doar in jos si la floyd rose si in jos si in sus..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.