www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Progresiv


valdostana
 Share

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Asa e ... E f...t ca dracu! B) Fara un tab k lumea eu nici nu o sa ma apuc de el ca oricat as asculta tot nu am cum sa-l fac. :)

 

L-am scos ieri!Da e greu de facut la viteza aia!

Da nu ma las! :)

 

Dar de soloul dinspre final de la "Innocence faded" ce parere ai ? Nu c-as putea sa-l fac :) ...

Mie mi se pare genial...

 

Petrucci asta e incredibil!Canta orice ,la orice viteza ,in orice pozitii!

Ma apuc sa-l scot si p'asta! :(

Fratilor, cat avem de munca! ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gabytz

Postez solou de la fatal tragedy (dream theater) pantru ca e solou meu preferat de la petrucci

 

si pentru ca a fost un challenge foarte mare pentru mine sa-l scot si sa-l interpretez! :)

 

E tras pe vremea cand nu prea aveam scule asa ca suna carton!plm :)

 

 

e fain soloul, shi mie imi place cel mai mult de la Petru... in schimb tre sa ai grija la inceput la sextoleti,shi la sfarsit ii un arpegiu Fa minor cu un tapping Do#,pe care nu l-ai cantat... dar ce mai conteaza :) bravo...misto de tot! bafta in continuare... pacat k in tzara asta nu intelege nimeni progu...:(

Link to comment
Share on other sites

bine ca il intelegi tu,bai agariciule ! :)

 

pai clar ca il intelege, doar ii place petrucci. petrucci = prog => el intelege progu. de fapt asta e exact spiritul rockului progresiv: sa invatam sa executam cat mai fin solo-uri de shred (apartinand unor melodii de heavy metal progresiv). am mai zis eu, iar daca nu am zis, atunci repet :) dream theater e HEAVY METAL in primul rand si dupa aia progresiv. rocku progresiv suna cu totul altfel. iar un solo de-a lu petrucci e si mai putin progresiv, elementele progresive ale muzicii celor de la dream theater tin de compozitie si un anumit stil complex si experimental de a aborda heavy-metalul. de fapt aici am vrut sa ajung: la cuvantul EXPERIMENTAL. rocku progresiv o fost de la inceputuri bazat pe inovatie si experiment. mi se pare o aberatie si o dovada de incultura muzicala crasa cand cineva zice ca el canta "prog" doar executand anumite bucati muzicale care apartin sferei genului muzical respectiv :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzykris

hi-hip-uraaa! pt valdostana. hey! o sa pun si eu o mel care e cantata de mine la chitara. cum spuneam sunt incepator si poate pun let it be. dar unde sa o inregistrez?

Link to comment
Share on other sites

pai clar ca il intelege, doar ii place petrucci. petrucci = prog => el intelege progu. de fapt asta e exact spiritul rockului progresiv: sa invatam sa executam cat mai fin solo-uri de shred (apartinand unor melodii de heavy metal progresiv). am mai zis eu, iar daca nu am zis, atunci repet :) dream theater e HEAVY METAL in primul rand si dupa aia progresiv. rocku progresiv suna cu totul altfel. iar un solo de-a lu petrucci e si mai putin progresiv, elementele progresive ale muzicii celor de la dream theater tin de compozitie si un anumit stil complex si experimental de a aborda heavy-metalul. de fapt aici am vrut sa ajung: la cuvantul EXPERIMENTAL. rocku progresiv o fost de la inceputuri bazat pe inovatie si experiment. mi se pare o aberatie si o dovada de incultura muzicala crasa cand cineva zice ca el canta "prog" doar executand anumite bucati muzicale care apartin sferei genului muzical respectiv :)

 

Nu prea inteleg comentariul tau!Asta e un site pentru chitaristi , nu de etalare a culturii muzicale,ci

a calitatilor interpretative ale membrilor sai!Daca as fi postat toata piesa 'fatal tragedy"poate ca te-ai fi

plictisit si tu si ceilalti ascultatori!Am postat si eu un solo!De ce esti suparat pe mine? :)

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg comentariul tau!Asta e un site pentru chitaristi , nu de etalare a culturii muzicale,ci

a calitatilor interpretative ale membrilor sai!Daca as fi postat toata piesa 'fatal tragedy"poate ca te-ai fi

plictisit si tu si ceilalti ascultatori!Am postat si eu un solo!De ce esti suparat pe mine? :)

 

nu sunt suparat pe nimeni, pe tine cu atat mai putin :) . m-o iritat oleaca dracu ala care zicea ca "in romania nimeni nu intelege progu" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gabytz

nu sunt suparat pe nimeni, pe tine cu atat mai putin :) . m-o iritat oleaca dracu ala care zicea ca "in romania nimeni nu intelege progu" :)

 

 

hooooo, vad k incepem sa vb urat unu cu altu' ... pai incearca tu sa canti rock progresiv in romania(nu neaparat dream, k mai ii shi rush, floyd, shi de astea...) si o sa vezi cum se uita publicul la tine. noi am cantat un an de zile prog in timisoara...shi nu merge. nu stiu tu ce ai inteles din postu' meu... normal k nu m-am referit la Valdo, sau la oameni normali... pa desteptule

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Pentru cine nu stie, una e Rock progresiv (cu Jethro Tull, Pink Floyd, Yes, Genesis) si alta e Metal progresiv, stil abordat de Dream Theater si altii. (M-am gandit ca poate e interesant pentru alti incepatori ca mine sa stie de aceasta diferenta).

 

O alta problema care as vrea sa o ridic aici este modul de a discuta pe acest forum. Toti suntem sau incercam sa fim cu pretentii de chitaristi, mai mult, cu pretentii de cultura. In momentul asta nu te mai repezi asa (bine ca il intelegi tu,bai agariciule !) la un tip care poate nu s-a exprimat chiar foarte clar (pacat k in tzara asta nu intelege nimeni progu...).

 

Hai sa incercam sa nu mai facem astfel de afirmatii gratuite. Mult mai corect este sa bagi o intrebare de genu "Ce vroiai sa zici cu ... 'pacat k in tzara asta nu intelege nimeni progu...). ' ?". Ati fi primit raspunsul edificator si nu ar mai fi fost nevoie de astfel de injurii.

 

Pacat ca se intampla asemenea lucruri pe acest forum. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

@claxonn: trebuie sa fim toleranti :)

 

Pai suntem toleranti. Dar un semn de exclamare din cand in cand nu strica, macar asa, pentru echilibru. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

vreau sa zic si eu ceva , ma Jethro Tull nu`i rock progressive :) asta clar :)

Mah.. asa zice Wikipedia, asa zic si eu...

 

Daca nu, then spune ce e ca eu chiar sunt curios.

 

later edit: Uite ca e progressive rock -> Jethro Tull

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

vreau sa zic si eu ceva , ma Jethro Tull nu`i rock progressive :) asta clar :)

 

tu esti sisi rau de tot :) . doar primele albume de la JT nu sunt progresive, incepand cu Aqualung insa... intelegi tu ce vreau sa spun :(

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

Mah.. asa zice Wikipedia, asa zic si eu...

 

Daca nu, then spune ce e ca eu chiar sunt curios.

 

later edit: Uite ca e progressive rock -> Jethro Tull

nu te mai lua dp ce scrie pe net , asculta albumele si o sa vezi ca nu e chiar progressive :) , ca au influente pe anumite albume da asta e adevarat :) dar nu poti sa`i pui lg formatii gen Rush , King Crimson , Emerson Lake &Palmer , sa fim seriosi :( , la asta ma refeream eu , din 12albume sau nush cate au exact nu poti zice ca ei apartin progressive rock , sunt influente hard rock folk la inceputuri , da au cochetat si eu putzin cu progressive fiind in perioada aia a gloriei rockului progressive dar dp aia s`au departat asa ca nu poti afirma ca Jethro Tull este progressive rock B) trebuia sa specifici cand si cum ;)

@dmc:da inteleg ce vrei sa zici :)

Edited by seraphx
Link to comment
Share on other sites

nu te mai lua dp ce scrie pe net , asculta albumele si o sa vezi ca nu e chiar progressive :) , ca au influente pe anumite albume da asta e adevarat :) dar nu poti sa`i pui lg formatii gen Rush , King Crimson , Emerson Lake &Palmer , sa fim seriosi :( , la asta ma refeream eu

@dmc:da inteleg ce vrei sa zici :)

 

jesus... evident ca nu poti sa pui Jethro Tull langa Rush, da langa King Crimson, ELP, Yes, Genesis, Camel sau Gentle Giant (cheers Glass) tre sa ii pui, ca acolo le este locul. Astia (si inca alte cateva nume) formeaza perioada clasica a rockului progresiv. Ii serioasa treaba, pe bune ;) . Si apropos, exista multe pareri contradictorii despre cat de progresiv e Rush. Desi ei cam bifeaza toate conditiile, pare-se ca multa lume ii vede mai degraba la limita dintre hard-rock si rock progresiv, si nu ca fiind o formatie de progresiv autentic. Dupa capu meu ei is fara dubii rock progresiv, numa ca oleaca mai modern. Nu poti sa ii pui langa formatii gen King Crimson, Emerson Lake & Palmer sau Jethro Tull, sa fim seriosi B)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

la faza cu Rush mi`ai cam inchis gura :) , dar si multe trupe sunt bagate intr`un anumit gen numai fiindca au prins perioada aceea si asta ma freaca pe mine la creier B) , d`aia am zis ca nu imi convine sa stea Jethro Tull lg King Crimson , ELP etc :) asa au fo sute de trupe atunci de prog :) numai ca nu stim noi de ele , chiar era un documentar pe BBC despre prog rock daca l`a vz cineva ala care e cu interviuri cu Yes si cu ELP si era un fel de lista cu formatii progressive o gramada actually ,pe mine nu ma impresioneaza Jethro Tull ca progressive poate d`aia zic ca nu e prog :(

Link to comment
Share on other sites

pe mine nu ma impresioneaza Jethro Tull ca progressive poate d`aia zic ca nu e prog :)

 

:) uite ca pe altii ii impresioneaza. chiar si pe aia care acorda premiile grammy pt muzica i-o impresionat oleaca.

Link to comment
Share on other sites

Claxonn are dreptate: una e rock progresiv si alta e metal progresiv. In tara asta "nimeni nu intelege progu"

pentru ca sunt putine trupe la noi care canta asa ceva si alea care sunt, nu sunt deloc mediatizate. E clar ca e foarte greu sa te afirmi cu asa ceva, iti trebuie multi nervi si rabdare. Uneori trebuie sa le bagi pe gat la oameni ca sa inteleaga ce canti tu acolo. Trebuie sa fie mai multe trupe de genu care sa streseze cat mai mult publicul si sa organizeze cat mai multe concerte.

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

:) uite ca pe altii ii impresioneaza. chiar si pe aia care acorda premiile grammy pt muzica i-o impresionat oleaca.

lol , da au castigat "Best Heavy Metal" , gata ma retrag din discutie , scuze fanilor Jethro Tull :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

la faza cu Rush mi`ai cam inchis gura :) , dar si multe trupe sunt bagate intr`un anumit gen numai fiindca au prins perioada aceea si asta ma freaca pe mine la creier ;) , d`aia am zis ca nu imi convine sa stea Jethro Tull lg King Crimson , ELP etc :) asa au fo sute de trupe atunci de prog :) numai ca nu stim noi de ele , chiar era un documentar pe BBC despre prog rock daca l`a vz cineva ala care e cu interviuri cu Yes si cu ELP si era un fel de lista cu formatii progressive o gramada actually ,pe mine nu ma impresioneaza Jethro Tull ca progressive poate d`aia zic ca nu e prog :(

 

Limita intre hard-rock si progresiv este un zid inalt de 60m de beton, cu sarma ghimpata deasupra prin care trece curent electric de 50KV, iar langa zid este un canal cu apa in care s-a dat drumul la rechini (ca sa parafrazez pe Planeta Moldova). Asa ca Jetro Tull nu putea sa treaca la progresiv, nici Rush la hard-rock B) .

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Limita intre hard-rock si progresiv este un zid inalt de 60m de beton, cu sarma ghimpata deasupra prin care trece curent electric de 50KV, iar langa zid este un canal cu apa in care s-a dat drumul la rechini (ca sa parafrazez pe Planeta Moldova). Asa ca Jetro Tull nu putea sa treaca la progresiv, nici Rush la hard-rock :) .

 

esti sisi. nu intelegi mai nimic, jethro tull defineste progegresivu, iar rush e foarte hard rock. daca cumva intelegi ce vreau sa spun.. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.