www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Slash's Guitar Picks


Guest Bl0nd1n@.
 Share

Recommended Posts

Guest Bl0nd1n@.

Am cautat pe net, dar fara rezultate, ce marime sunt penele pe care le foloseste Slash. Deschid acest topic cu speranta de a afla.

 

Please reply! Multumesc anticipat.

Edited by Bl0nd1n@.
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Din cate stiu eu, foloseste Dunlop Tortex-uri de 1.14 mm. Sper din tot sufletul ca iti foloseste informatia asta pentru a-ti imbogati cunostintele, nu pentru a te hotari "by default" sa folosesti acelasi lucru... Incearca toate optiunile peste care dai si alege ce ti se potriveste cel mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bl0nd1n@.
Din cate stiu eu, foloseste Dunlop Tortex-uri de 1.14 mm. Sper din tot sufletul ca iti foloseste informatia asta pentru a-ti imbogati cunostintele, nu pentru a te hotari "by default" sa folosesti acelasi lucru... Incearca toate optiunile peste care dai si alege ce ti se potriveste cel mai bine.

 

Stai linistit, e doar pentru cultura mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bl0nd1n@.
Zicea parca ca foloseste cele mai groase pene pe care le gaseste

 

Si asta influenteaza sunetul? Adica, care este rostul marimii unei pene?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Pai da, incearca si tu oricare doua pene de marimi/grosimi/materiale diferite. Daca esti suficient de atent vei baga de seama ca penele mai subtiri suna de obicei mai "inalt"

Link to comment
Share on other sites

Pai da, incearca si tu oricare doua pene de marimi/grosimi/materiale diferite. Daca esti suficient de atent vei baga de seama ca penele mai subtiri suna de obicei mai "inalt"

De fapt faza e cu 2 taisuri. Eu d ex folosesc pene d 2 mm cat mai tari posibile, ca sa am control bun la viteza mare.Din pacate, la mute-uri nu iti da un sunet asa bun si thumpy, foarte cut, tinde sa il prelungeasca in reverberatie dinaia de bass ca e groasa pana si le ofera corzilor o vibratie mai mare.Pe cand penele subtiri la mutes iti dau mai mult quack, si da suna mai ,,inalt", dar depinde ce intelegi prin asta.Ca sa cant Hank Marvin si Dick Dale nu pot cu cele d 2 mm, pentru ca nu dau twangu ala la corzi.

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.