www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Dd7 Sau Digitech Hardire Dl8


DemonHunter
 Share

Recommended Posts

La fel cum zice si titlul as vrea sa stiu care ar fi mai bun..

preturile lor sunt la fel insa functiile difera..

boss`ul are 6.4 sec delay ---iar hardwire`ul 8

boss`ul are 40 secunde de looping --- iar hardwire`ul 20..

 

si tot asa..ma intrebam daca are cineva si mi poate zice mai multe :).. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

A aparut si DD7? :) Nu stiam. Eu zic sa mergi pe boss DD pt ca are mai multe optiuni si nu prea am auzit multe de linia asta Hardwire de la Digitech.

 

Personal as recomanda Line 6 Echo Park ca pedala de delay, care e la acelasi pret dar calitatea sunetului e mult superioara doar ca nu are looper si ii trebuie un alimentator serios.

Link to comment
Share on other sites

Heh, acu o sa apara "dumnezeii" analogi si experimentati si o sa dea de pereti cu brandul BOSS afirmand ca e cutie de conserva.

Man, intai gandeste-te care te-ar avantaja mai mult in cantat in functie de optiunile oferite (cum a zis si CulBoji) si pe urma alege.

Link to comment
Share on other sites

Eu as merge pe Digitech dintre cele 2. Am avut Boss DD3 si nu m-a impresionat, am un Digitech DigiDelay si sunt multumit de el mai mult decat de Boss ca si calitate a sunetului. Avantajele DL-8 fata de DD-7 ar fi ca Digitech-ul este true-bypass, are carcasa metalica si functia de tap tempo poate fi folosita si fara o pedala externa. Diferente mari de functii in rest nu cred ca sunt si cred ca tin cel mai mult de gusturile fiecaruia. Mie personal de exemplu delay-ul cel mai pe gustul meu este Line6 DL4. Am probat si un Line6 EchoPark si nu mi-a placut in mod deosebit, diferenta de calitate fata de DL4 fiind destul de mare.

Link to comment
Share on other sites

Eu as merge pe Digitech dintre cele 2. Am avut Boss DD3 si nu m-a impresionat, am un Digitech DigiDelay si sunt multumit de el mai mult decat de Boss ca si calitate a sunetului. Avantajele DL-8 fata de DD-7 ar fi ca Digitech-ul este true-bypass, are carcasa metalica si functia de tap tempo poate fi folosita si fara o pedala externa. Diferente mari de functii in rest nu cred ca sunt si cred ca tin cel mai mult de gusturile fiecaruia. Mie personal de exemplu delay-ul cel mai pe gustul meu este Line6 DL4. Am probat si un Line6 EchoPark si nu mi-a placut in mod deosebit, diferenta de calitate fata de DL4 fiind destul de mare.

 

daca as avea bani si eu as merge tot pe dl4 de la line 6 ca am vazut ce poate face, dar na.. :))

Link to comment
Share on other sites

Nici Echo Park nu este o alegere rea daca nu folsesti prea mult distors, este cam zgomotoasa. De sunat nu suna rau deloc si stie sa faca o gramada de delay-uri si chiar le face binisor. Eu as ramane la Digitech care mi se pare foarte ok pentru cat costa si Boss DD7 ar fi ultima optiune, DD6 de exemplu suge mult din ton, banuiesc ca nici DD7 nu are un buffer mai de calitate.

Link to comment
Share on other sites

Nici Echo Park nu este o alegere rea daca nu folsesti prea mult distors, este cam zgomotoasa. De sunat nu suna rau deloc si stie sa faca o gramada de delay-uri si chiar le face binisor. Eu as ramane la Digitech care mi se pare foarte ok pentru cat costa si Boss DD7 ar fi ultima optiune, DD6 de exemplu suge mult din ton, banuiesc ca nici DD7 nu are un buffer mai de calitate.

 

:) acuma sunt mai confuz de cand am deschis topicul :)

Link to comment
Share on other sites

:) acuma sunt mai confuz de cand am deschis topicul :)

 

Pai de ce ai fi confuz?

 

Eu ti-am spus din experienta mea cu pedalele de delay. Am un DigiDelay care isi face treaba foarte bine pentru cat costa, Boss DD6 nu mi-a placut ca suge destul de mult din tonul chitarii, Echo Park-ul e cam zgomotos, in schimb stie sa faca foarte multe chestii, inclusiv tap pe mai multe intervale. Alege si tu ce crezi ca ti se potriveste cel mai bine, mie personal Digitech-ul mi se pare cea mai buna optiune (are true-bypass, are carcasa metalica, pare foarte bine construit si finisat) pentru mine pentru ca nu as avea nvoie de toate facilitatile pe care le ofera celelalte, poate doar de tap tempo pe diferite intervale.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am Echo Park. Blackthorn are perfecta dreptate cu ce a zis. Pedala suna bine, setarile sunt foarte interesante si majoritatea utile, poti obtine foarte multe tipuri de sunete. In schimb este zgomotoasa, nu stiu daca asa sunt toate, sau daca este de la prize, dar bazaie si pentru ca nu are true bypass bazaie chiar si cand o opresti.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am Echo Park. Blackthorn are perfecta dreptate cu ce a zis. Pedala suna bine, setarile sunt foarte interesante si majoritatea utile, poti obtine foarte multe tipuri de sunete. In schimb este zgomotoasa, nu stiu daca asa sunt toate, sau daca este de la prize, dar bazaie si pentru ca nu are true bypass bazaie chiar si cand o opresti.

 

cum adica bazaie?..eu stiu ca true bypass ul e o chestie in interiorul ei care opreste circuitul :) poate ma insel.. in cazul asta as alege boss..dar imi place cum suna dotted eight de la echo park..si boss nu cred ca are asta (.eight).. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.