www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Unghii Pe Acustica


Recommended Posts

Va informez in prealabil ca am cautat pe forum chestiuni legate de problema aceasta, dar nu am gasit decat discutii despre tehnica de ciupit in sine.

 

Problema mea este ca am niste melodii preferate pe care le exersez pe acustica ciupind cu buricele degetelor (fingerpicking). E vorba de melodii stil medieval (nu stiu tehnic cum se numeste stilul) care suna bine doar ciupite cu unghiile. Problema e ca nu am atacul necesar si suna infundat si incet, iar daca vreau sa ciupesc mai tare, maresc cursa degetelor si lovesc corzile vecine.

Nu vreau sa-mi las unghii din considerente estetice si am inteles ca unghiile naturale se rup pe corzile metalice din cate am citit pe forum.

 

Drept urmare, am gasit pe Thomann aceste "unghii metalice": Dunlop finger rings. Am experimentat si cu variantele din plastic, dar erau foarte incomode, strangeau de deget si actiunea penei era mult prea departe de deget.

Are cineva aceste finger rings de la Dunlop? Sau de vanzare macar in Bucuresti? M-ar interesa sa le incerc sa vad cum sunt.

Ce inseamna marimea aceea (0.25", 0.13" etc.)? E raza inelului, lungimea unghiei false? Acolo scrie simplu "gauge". "Gauge" poate insemna multe in engleza, e un fel de "dimensiune specifica", depinde la ce obiect se refera.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest CristiZgarieNori

astea sunt bune pentru blues.. nu cred ca o sa ajungi la rezultatul care il cauti folosindu-le

 

ai incercat sa ciupesti cu o pana?

Link to comment
Share on other sites

ai incercat cu unghiile tale?

(daca ai grija de ele nu sunt inestetice)

Nu se rup pe acustica..depinde cata lipsa de calciu ai sau nu.

 

La chitara clasica se folosesc cel mai des apoi flamenco...

La inceputul oricarei metode de chitara clasica iti arata cum si cat sa le lasi sa creasca :)

 

Scuze daca m-am bagat in seama...chiar nu pot sa te ajut cu unghiile false..dimensiuni,etc.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Problema mea este ca am niste melodii preferate pe care le exersez pe acustica ciupind cu buricele degetelor (fingerpicking). E vorba de melodii stil medieval (nu stiu tehnic cum se numeste stilul) care suna bine doar ciupite cu unghiile. Problema e ca nu am atacul necesar si suna infundat si incet, iar daca vreau sa ciupesc mai tare, maresc cursa degetelor si lovesc corzile vecine.

Nu vreau sa-mi las unghii din considerente estetice si am inteles ca unghiile naturale se rup pe corzile metalice din cate am citit pe forum.

Si eu ciupesc... tot cu buricele degetelor. Nu suna prea bine, dar merge. Mi-a spus cineva sa-mi las unghii lungi, dar tot din "considerente estetice" (imi place expresia! :) ) nu i-am ascultat sfatul.

Link to comment
Share on other sites

De acord cu ce spun colegii .....

Nu vei avea sunetul ce il cauti cu unghii metalice ....intr-adevar o pana te-ar ajuta mai mult(poti incerca mai multe feluri pana gasesti un sunet apropiat e ce cauti ).....dar probabil ti-ar ingreuna executia din punct de vedere tehnic , sau ar putea fi chiar imposibil.....

Unghiile tale sunt cea mai buna solutie , nu vad de ce s-ar rupe pe corzi metalice , dar ce-i drept nu am incercat.....

O solutie ar fi daca se rup sa folosesti corzi de nylon (se tot discuta pe forum de asta) , sau sa faci rost de o chitara clasica pt. piesele de care spui....

Si daca melodiile sunt medievale (cu aer medieval) cel mai bine vor suna tot pe o chitara clasica , sau macar pe corzi de nylon :)

Best of luck!

 

Sau cel mai bine....corzi din intestine de animale ...cum se foloseau pe atunci :)

 

Glumeam bineinteles....

Link to comment
Share on other sites

@CristiZgarieNori: ciupesc si cu pana, evident. Am exercitii si melodii de panatie si la fel, exercitii si melodii pentru degete. Ma rog, nu te gandi la cine stie ce repertoriu... am si io un an jum'ate acolo...

 

In urma sfaturilor oferite, cred ca am sa experimentez cu unghiile naturale si vedem noi ce iese.

 

Multumesc pentru sfaturi si spor la cantat.

Link to comment
Share on other sites

@CristiZgarieNori: ciupesc si cu pana, evident. Am exercitii si melodii de panatie si la fel, exercitii si melodii pentru degete. Ma rog, nu te gandi la cine stie ce repertoriu... am si io un an jum'ate acolo...

 

In urma sfaturilor oferite, cred ca am sa experimentez cu unghiile naturale si vedem noi ce iese.

 

Multumesc pentru sfaturi si spor la cantat.

 

 

daca vei canta mai mult cu degetele ti se vor intari si buricele de la dreapta si o sa sune mai bine. Eu am constatat asta intr-o perioada relativ scurta cat am avut un bas si cantam la el cu degetele.

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine suna mai bine ideea ta, decat unghii lungi... :)

 

Ia-ti un bass si baga cateva riff-uri pe zi. Daca incep sa te doara buricele de la dreapta, esti pe drumul cel bun.Problema ar fi ca la bass cantam doar cu arataorul si mijlociul.

 

Pe chitara nu stiu cat de repede se fac bataturile alea, eu cant numai cu pana,chiar si pe acustica.

Link to comment
Share on other sites

M-am obisnuit sa-mi las 2-3 mm gheare pe mana dreapta si nu arata asa rau, plus ca e oarecum practic. Daca iei calciu/bei lapte in fiecare zi nu ar trebui sa ai probleme. Eu nu am rupt nici o unghie pana acum dar nici nu exersez foarte mult spre rusinea mea.

 

Ai putea incerca o clasica pt chestiile medievale sau poate niste corzi mai groase.. nici nu stiu care ar fi mai comode pt finger style. Eu nu suport corzile subtiri deci mi-am improvizat un set de 0.013.

 

Mai poti incerca un thumbpick.

Link to comment
Share on other sites

@alexyz: Probabil ca de la corzile de bass mi se vor intari degetele, dar nu stiu in ce masura. Si nu cred ca merita sa dau o suma de bani pe un bass doar asa, pentru "bataturi".

 

Pana la urma incerc cu unghiile, sa vad cat "rezist" cu ele lungi...

 

Inca o solutie neviabila e sa tragi cu arcul...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.