www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sgarieturile De Pe Chitara...


Inubis
 Share

Recommended Posts

Salut! Am o mica problema. Pe chitara sunt niste sgarieturi care ies in evidenta datorita culorii negre a chitarii si vopseaua de pe marginile fretboardului se duce . Ce pot sa fac pentru a scapa de ele?

De asemenea am un buzz la a 3-a coarda. Nu e fretbuzz, e un buzz care vine de la cheita de acordaj. Daca tin mana pe cheita si aing coarda, nu se mai aude buzzul. Am improvizat si am legat on bucata mica de elestic mai tare shi nu mai are buzz dar nu arata prea bine :) . A, si inca ceva. Pegurile de la bridge ies putin afara. E ceva normal?

 

Rock on :)

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am o mica problema. Pe chitara sunt niste sgarieturi care ies in evidenta datorita culorii negre a chitarii si vopseaua de pe marginile fretboardului se duce . Ce pot sa fac pentru a scapa de ele?

De asemenea am un buzz la a 3-a coarda. Nu e fretbuzz, e un buzz care vine de la cheita de acordaj. Daca tin mana pe cheita si aing coarda, nu se mai aude buzzul. Am improvizat si am legat on bucata mica de elestic mai tare shi nu mai are buzz dar nu arata prea bine :) . A, si inca ceva. Pegurile de la bridge ies putin afara. E ceva normal?

 

Rock on :)

lacul/vopseaua de pe lateral e normal sa se ia...Si ce are daca ai zgarietura? Da nu e o tragedie..stii vorba aia devine mai used mai ,,vintigi" :)

Si ai putea sa desfaci cheita cu problema de pe chitara sa o dai cu vaselina buna poate vibreaza ca nu e unsa si atinge undeva ceva in mod neplacut.

Ce peguri de la bridge? Te referi la inbusurile mici din pragusurile d la bridge?Alea depind fata de cum e gatul montat pe corp ca sa obtii inaltimea la ele daca sunt mai inauntru e clar ca e si action mai mare dar poate gatul este fixat mai sus...daca sunt iesite in afara e lower action(corzile mai jos) mai apropiate sau nu de grif.

Link to comment
Share on other sites

Ce peguri de la bridge? Te referi la inbusurile mici din pragusurile d la bridge?Alea depind fata de cum e gatul montat pe corp ca sa obtii inaltimea la ele daca sunt mai inauntru e clar ca e si action mai mare dar poate gatul este fixat mai sus...daca sunt iesite in afara e lower action(corzile mai jos) mai apropiate sau nu de grif.

 

Pai e o chitara acustica din cate am inteles eu. Nici eu nu stiu ce-s alea peguri :)

Link to comment
Share on other sites

Pai e o chitara acustica din cate am inteles eu. Nici eu nu stiu ce-s alea peguri :)

 

bridge pin cred ca vrea sa zica...tzamburushii care tin corzile in bridge.nu-i problema daca sunt putin iesite, atata timp cat nu zboara cand faci un bend de exemplu. La urmatorul schimb de corzi, sa lasi putin mai mare capatul pe care il indoi si gata.

 

si mie imi rezoneaza arcurile din cavitatea bateriei pe nota sol putin dezacordata in jos la electroacustica mea w12204

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

Heck, ce i-au facut chitarei alea? Anyway, am prins faza. NU e nik dak are cateva zgarieturi... Mai am o intrebare. Lemnul si rezonana se face mai buna dak trece timpul si imbatraneste? Eu am emn solid doar pe partea se mijloc a chitarii(cred k se cheamna limba, nush) fata si spatele fiiind din lemn mai usor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.