www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Transport Canada-romania?


pwnzar
 Share

Recommended Posts

Vezi in listele vamale cat e trecuta o chitara (acu 3 ani era trecuta la 100euro/doza-ii arati floyd-ul si zici ca e doar cu o doza ca aia te crede :) )

La suma de 100euro adauga restul de taxe(se aplica % din 100 de euro),nu stiu nici eu exact cate sunt...dar sunt.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

daca o pune la 100 euro transporul va fi cam tot atat si platesti taxe vreo 100 ron. DAR daca se pierde sau se intampla ceva cu pachetul, atat primesti inapoi...100 euro!

daca o trimite cu posta va costa undeva intre 100-150$ transportul

daca o trimite cu DHL/UPS transportul va fi undeva la 500/600$

Link to comment
Share on other sites

In cazul in care prietenul tau asigura instrumentul, platesti taxele vamale la valoarea asigurata! Poate sa tot fie factura scoasa din toc! La mine nici macar nu au desfacut pachetul, era facut "cadou"...

 

Cam asta ar fi algoritmul dupa care am platit eu:

 

Taxe vamale: (Valoare instrument + Valoare transport) X 0.19,

Comision: aprox. 40 USD,

TVA: 19 % din suma celor de mai sus.

 

Repet, valoarea instrumentului se poate stabili din:

 

- Valoarea din Factura;

- Valoarea asigurata la transportator in cazul in care nu exista factura.

- Pretul de lista vamala in cazul in care valoarea asigurata este mica.

 

IDEAL ar fi sa ti-o aduca cineva, si atunci nu mai platesti nimic - poate berile de rigoare... :)

Edited by Seru
Link to comment
Share on other sites

dar a ajuns,esti un norocos...pe avion nu iti garanteaza nimeni bagajul-zic ei ca e loc special pentru bagajele fragile...dar tot se arunca din camion jos si de jos in avion si invers, mi-a povestit un prieten care a vrut sa isi care chitara cu el...si mai bine ca s-a razgandit ca a vazut cum arunca aia bagajele.

Pai daca scoti factura,automat si logic nu asiguri bagajul la valoarea reala....am mai zis...riscul meresiei.

Nu se poate si asa si asa: <<si cu P**A in C*R si cu sufletul in rai>>

Link to comment
Share on other sites

si sa ai in vedere ca si daca e asigurata la valoare mare sau la valoarea reala, daca se pierde sau se deterioreaza, cel care ti-a trimis-o va avea mare bataie de cap pana sa recupereze banii. daca esti dispus sa iti iei adio de la o parte din bani, si de la chitara, adica accepti riscul, sa ti-o trimita cu posta, cu valoarea la 1/2 sau 1/3 asigurata. de obicei totul e ok, nu prea se intampla nimic, cu conditia sa aiba toc si sa fie impachetata calumea, cu cutie de carton si bule multe :).

dar nu vreau sa iti povestesc cum e sa iti ajunga prea-iubitul gibson, pe care l-ai cautat luni de zile si pentru care ai dat o gramada de bani, prin sankt petersburg, in loc de bucuresti :D

 

in general genul asta de cumparaturi nu e pentru cei cu inima slaba sau cu resurse financiare limitate pe moment. mai ales la o chitara de 1600$ :)

 

eu mi-am cumparat multe scule asa, de pe alte meleaguri. si chitari si amplifuri si alte chestii. si pana acum nu am avut probleme...cu exceptia unui gibson care a ajuns la mine doar dupa vreo luna, trecand prin rusia, sau a unei alte chitari care a reusit sa imi vina din state in 365 de zile :) , dintre care vreo 60 pe vapor

 

ps. ca m-ai facut curios...ce chitara ti-ai luat?

 

bafta maxima!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.