www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ups and downs


Hix
 Share

Recommended Posts

Mi se intampla foarte des sa ma chinui cu o bucata dintr-un solo cateva zile...Imi iese perfect pt. 30 min. Iar dupa 30 min sa mi se duca pur si simplu aiurea degetele......Care-i problema obosesc ? Eu pana acum 2 sapt nu-mi foloseam deloc pinky-ul si acum tot ce stiam am reinvatat folosind si pinky-ul, am facut o tona de exercitii si acum se intampla ce-am spus mai sus. Repet intre 2 si 4-5 ore pe zi .... Si mi se intampla sa-mi simt mana diferit cand imi ies si cand nu. Cand imi iese mi-o simt sigura precisa...Iar cand nu ...adormita bleaga sau ceva de genul asta... Intodeauna sunt incalzit cand incerc pt. ca nu incerc nimic inainte sa fac exercitii. E normal sa fie asa ?

 

Cand nu-mi iese ceva devin frustrat si ma oftic si tot incerc incerc SI DEGEABA :). Vreo idee ?

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

si mie mi se intampla sa-mi simt mana bleaga cateodata si sa nu-mi iasa lucrurile. De obicei merg mult mai bine lucrurile cand sunt odihnit (odihnit bine, nu asa...). De asemenea, mai ma simt aiurea in primele ore dupa ce ma scol din pat. deci... odihna multa :)

Link to comment
Share on other sites

Da, asta am obs. si eu ... Obosesc foarte repede cand cant chestii care nu-s chiar atat de simple. Multumesc pt. sfaturi.

 

Edit : Nu stiu de ce in ultimul timp obosesc mai repede decat inainte de la cantatul la chitara...sa fie pt. ca am invatat lucruri noi si ma chinui sa le fixez ? De asemenea mi se intampla sa ametesc sau pur si simplu sa fiu wooo dupa 3 minute de cantat chestii mai complicate pt. mine cum ar fi solo-ul ala de chitara al lui Slash din Fall To Pieces care se tot repeta sau chiar intro-ul de la Fear Of The Dark cu care nu prea aveam probleme inainte....

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Nu ar trebui sa dai vina pe chestii complicate la chitara sau alte alea. Poate sa fie de la stress, alimentatie... etc. Sunt lucruri pe care nici nu le bagi in seama dar te afeacteaza foarte puternic. De exemplu stress-ul nu isi face imediat efectul (de fapt si-l face, insa intr-o masura mai mica). In timp poti ajunge sa ai serioase probleme. Gandeste-te la ce ai facut in ultimul timp, daca ai mancat in graba, tot felul de amanunte. Ca alta explicatie nu cred ca exista.

Link to comment
Share on other sites

cred ca asta li se intampla tuturor chitaristilor la un moment dat... (corectati-ma daca gresesc)

tot ce trebuie sa faci e sa uiti e ca ai aceasta problema si sa canti in continuare. cand problema apare, te opresti din cantat si incerci sa canti mai tarziu... cu timpul se va reglementa (sper :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.