www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi De Metal Sau Nylon ?


Guest Razvan2008
 Share

Recommended Posts

Guest Razvan2008

Buna ziua.

 

Am o chitara Reghin veche, cam de 25 ani. Ea a avut corzi de metal insa 2 dintre ele s-au rupt din cauza vechimii. 

 

Vreau sa imi schimb corzile! Care sunt mai bune cele de nylon sau metal ?

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara Reghin veche, cam de 25 ani. Ea a avut corzi de metal insa 2 dintre ele s-au rupt din cauza vechimii.

Vreau sa imi schimb corzile! Care sunt mai bune cele de nylon sau metal ?

 

Corzile de plastic (nylon) sunt pentru chitarã clasicã. (Ele conferã un sunet mai cald/moale.)

Dacã acea chitarã a avut originar corzi metalice, probabil cã este o chitarã de folk/country, deci ar trebui sã-i pui tot corzi de metal. (Desigur cã poți experimenta ºi cu plastic, dar nu este aceasta prima opțiune.)

Link to comment
Share on other sites

cum poti sa spui asa ceva? ce sa strici ? nu numai ca au un sunet mai cald/moale dupa cum spunea mircea dar sunt si mai moi la "calcat" supunand griful la o tensiune mai mica decat cele de metal.Bineinteles ca trebuie sa alegi corzile in functie de ce vrei sa canti cu chitara respectiva.

Link to comment
Share on other sites

cum poti sa spui asa ceva? ce sa strici ? nu numai ca au un sunet mai cald/moale dupa cum spunea mircea dar sunt si mai moi la "calcat" supunand griful la o tensiune mai mica decat cele de metal.Bineinteles ca trebuie sa alegi corzile in functie de ce vrei sa canti cu chitara respectiva.

 

Ma refeream ca risca ca dupa un timp sa i se curbeze griful. Mai ales daca chitara e destul de veche s-ar putea sa nu truss road sa poata sa regleze curbura grifului. E doar o parere :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Chitarile clasice, din cate stiu eu, nu au truss-rod de nici o natie, indiferent de vechimea lor, chestiune care nu este valabila si in cazul celor western, ale caror grifuri sunt supuse la tensiuni mult mai mari decat suratele lor clasice, necesitand, prin urmare, contrabalansarea fortei prin intermediul tijei.

 

Daca arata ca asta atunci e clasica si ai nevoie de corzi de nylon. Daca arata ca asta, atunci e western si vei avea nevoie de corzi de otel.

Link to comment
Share on other sites

n-am incercat niciodata corzi de nylon pe dreadnought, ma gandesc cum ar suna(a incercat careva?)...eu aveam un hibrid intre clasica si western, da pe care sunau f bine ambele tipuri de corzi. oricum in cazu asta la western grifu e ok, e proiectat sa reziste la tensiuni mult mai mari, de corzi de otel, deci ar fi chiar mai "safe" decat cu corzile normale :)

 

cand bagi corzi de otel pe clasica, atuncea e buba majora.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
n-am incercat niciodata corzi de nylon pe dreadnought, ma gandesc cum ar suna(a incercat careva?)...eu aveam un hibrid intre clasica si western, da pe care sunau f bine ambele tipuri de corzi. oricum in cazu asta la western grifu e ok, e proiectat sa reziste la tensiuni mult mai mari, de corzi de otel, deci ar fi chiar mai "safe" decat cu corzile normale :)

 

cand bagi corzi de otel pe clasica, atuncea e buba majora.

 

 

Din contra! "Proiectat sa reziste la tensiuni mari" inseamna ca este prevazut cu tija de ajustare (truss rod) care are rolul de a contrabalansa tensiunea corzilor si de a tine astfel griful drept. Daca tensiunea din corzi nu este egala cu tensiunea tijei, aceasta din urma "invinge" si griful cedeaza. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
Si eu am un western Hora nou. Pana la urma cum este? Se strica daca ii pun nylon sau nu?

 

E ca si cum ai intreba daca ai putea sa-i pui unui avion senile. :) Daca vrei neaparat chitara cu corzi de nylon i-ati o clasica. Chitarele folk/western/reci cum vrei sa le spui, sunt facute pentru corzi de otel, iar clasicele pentru nylon. Nimic mai simplu de atat!

 

Romanii sunt asa inventivi :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am un western Hora nou. Pana la urma cum este? Se strica daca ii pun nylon sau nu?

 

Se strica de ras, eventual cine citeste... :)

Pune'i domne de nailon daca ai nervii tari sa acordezi destul de des si daca'ti place cum suna ca nare nici pe dracu. Pe clasica nu se recomanda de metal; asta ti'au spus si restu'

Link to comment
Share on other sites

Si eu am un western Hora nou. Pana la urma cum este? Se strica daca ii pun nylon sau nu?

 

Griful se va indrepta prea tare sau chiar va deveni convex, vei avea fretbuzz...plus ca nu ti se vor potrivi corzile de nylon la nut,cordar si bridgepins...toate astea pt ce?vreti corzi de nylon,luati clasica.

Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice

In manualul de folosinta este strict interzisa utilizarea de nylon pe cele proiectate pentru otel si invers. Insa spune ca structura westernului este mai robusta decat cea a clasicei pentru a rezista tensiunilor mai mari...

In fine, eu mi-am luat western ca absolute beginner dar acum realizez ca mai bine imi luam clasica.... Asta e...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Marylina
In fine, eu mi-am luat western ca absolute beginner dar acum realizez ca mai bine imi luam clasica.... Asta e...

 

( eu sunt absolute noob nu absolute beginner .. e o rasa mai inferioara) Si eu mi-am luat tot Western iar acum as fii vrut sa imi fii luat clasica pentru corzile de nylon ... Dar tu, de ce crezi asta ? te intreb pentru ca poate mai sunt si alte motive in afara de durerile de degete .

Link to comment
Share on other sites

Incercati sa schimbati piesa aia din plastic care inalta corzile in bridge cu una mai putin inalta daca e posibil (cat mai jos si sa nu aveti buzz).

 

Sau/Si luati un set de corzi un pic mai groase. Apasarea pe fret va fi mai dificila dar nu veti mai simti ca va taiati in corzile subtiri. Dupa un timp va obisnuiti oricum deci go on.

 

btw.. daca vreti sa incercati corzi de clasica pe western incercati ca nu e pericol dar NU invers ca riscati sa rupeti chitara in 2.

 

Problema cu chitara clasica nu-s corzile de nylon ci gatul lat si fretboardul plat. Daca nu aveti degetele lungi veti lua mai greu acordurile complexe.

 

In final, daca vreti o clasica panditi una la mica publicitate.. se vand si sub 150 ron.

Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice
( eu sunt absolute noob nu absolute beginner .. e o rasa mai inferioara) Si eu mi-am luat tot Western iar acum as fii vrut sa imi fii luat clasica pentru corzile de nylon ... Dar tu, de ce crezi asta ? te intreb pentru ca poate mai sunt si alte motive in afara de durerile de degete .

 La mine nu-i problema cu durerile degetelor. Dupa o luna de exersat zilnic deja am cratere:D si nu mai simt cam nimic. Insa eu vreau sa invat sa interpretez muzica clasica care desi suna intr-un mare fel si pe acustica, totusi parca mai adecvat este un sunet mai cald cum este cel produs de nylon. 

Link to comment
Share on other sites

Din contra! "Proiectat sa reziste la tensiuni mari" inseamna ca este prevazut cu tija de ajustare (truss rod) care are rolul de a contrabalansa tensiunea corzilor si de a tine astfel griful drept. Daca tensiunea din corzi nu este egala cu tensiunea tijei, aceasta din urma "invinge" si griful cedeaza. :)

hmmm... nu stiam ca chiar toate acusticele au truss rod... daca au asa ceva de ce nu se poate regla ca la electrica?

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.