www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tc Electronics G-major: Patch Si Pareri


Recommended Posts

salut fratilor, find un utilisator multumit de acesta scula, ma intrebam daca cineva pe forum are dorinta si esigenta de a face schimburi de pach, de sfaturi si de multe altele, sau eventual de probleme pe care le aveti cu el. Eu personal acu am instalat un software care zice ca este un editor pentru scula respectiva, care, ajuta sa faci sunete in timp real si cu o visiune mult mai simpla decat sa butonezi pe gmajor. Problema mea este aceasta, de comunicat comunica gmajor cu calculator (am folosit un cablu midi m audio M1) dar nu pot sa modific in timp real parametre. Adica pot sa fac sunet cu software si sal trimit gata facut pe gmajor (cu bulk) (software se numeste real major, se gaseste pe net, free) dar in timp ca bag si cot efecte nu le pot ausi pentru ca calculator nu comunica in timp real cu procesor. Stiu ca programu poater sa faca asa ceva (pentru acest a fost facut de fapt software,, pentru usura editare sunetelor), cred ca este vorba de setari, help me someone??? Oricum astept sa discutam impreuna si sa ne lamurim si de ce nu sa ne ajutam intre noi.

Va aurez numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Salut ilun, o sa bag, acest este si intentie topicului, sa ne ajutam intre noi, posesori de scula aceasta, sa resolvam probleme si sa ne sfatuim cu impresi si esperiente. De pilda exista niste software pentru editare in timp real scula respectiva (sunt free: real major se numeste unu si mai sunt). Eu personal abia lam instalat si nu stiu cum sa comunice in timp real programu cu scula.

Adica pot sa edites un pacth pe calculator dar pentru sa vad modificari (sa aud de fapt) trebuie sal trimit la gmajor si sa folosesc un bulk.

Problema este ca programa ar trebui sa roleze in timp real, e ceva care trebuie setat si inca nu mam prins, daca cineva folseste program acest si are un sfat sa stiti ca este binevenit. Faptul ca exista software care te ajuta la editat o gramada de parametre parca face mai placuta si mult mai usora parte de editing care de altfel, penru un chitarist fara timp si esperienta, este un chin.

Am testat cateva scule si sincer trebuie sa zic ca aceasta are un raport calitate/pretz super, o sa fac un rewiev cum am un pic de timp si mai multa esperienta pe programare acestuia.

Pe net din pacate nu prea am gasit patch dar sunt sigur ca sunt. Oricum baieti dati un semn.

Numai bine va aurez.

 

 

 

Ilun incerca si tu programel acest te rog (este un programel stil cel de line6 pentru editare) si ma zici daca la tine merge in timp real. merci.

PS. nimeni altcineva foloseste scula respectiva? ciao

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am incercat sa configurez ieri putin g-majorul sa lucreze cu un controller midi fcb behringer numa ca nu-mi dau seama cum sa ii dau adresa midi de la banca de efecte "user"...in manualul sculei nu prea scrie nimic de genu asta...are cineva vro idee ce adrese au efectele din banca "user"? pt ca alea factory nu se pot edita.

Link to comment
Share on other sites

La MIDI/UTIL:

 

Program bank

Determines which bank an external MIDI device

will address in the G•Major when sending a

program change. The options are; External,

Factory or User.

When External is selected controller #0 can be

used to address either the Factory or the User

bank.

Factory bank : Controller #0=0

User bank : Controller #0=1

 

Vezi pagina 15 din manual: http://www.tcelectronic.com/G-MajorManuals.asp

Link to comment
Share on other sites

salut ilun

tu vrei sa inregistrezi un patch user nr 5 de pilda pe pedala 1 de la pedaliera midi zicem (patch user sunt de la 80 incolo) la midi util gasesti cum sa setezi asa ceva eu lam facut este foarte usor...daca nu te descurci te zic pas cu pas.ciao

Link to comment
Share on other sites

multam frumos, io n-am apucat decat o data sa trec pe la sala sa butonez d-atunci n-am mai fost, pt mine chestia asta cu midi e ceva nou si probabil eram deja praf cu nervii si obosit si d-aia n-am mai vazut p unde scriau toate astea in manual...ms de de ajutor, poimaine ma duc sa pun in aplicare :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.