www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fret Buzz


ichim
 Share

Recommended Posts

Am un ibanez rg321mhrb . Initial coarda mi era setata prea jos si cand o actionam mai tare vibratiile o faceau sa se loveasca de despartitoarele altor freturi si rezulta un bazait enervant . Am umblat un pic la bridge si am ridicat coarda . Nu mai bazaie dar parca suna prea puternic acum si cand cant pe note chiar si daca ating mult mai incet mi-ul , tot suna mult mai tare decat celelalte corzi . Cum as putea sa elimin fret buzz-ul si in acelasi timp sa tin action-ul jos ?

Link to comment
Share on other sites

Nu umbla la truss rod daca nu te pricepi. Risti sa te trezesti cu o chitara inutilizabila. Mai bine sacrifici niste bani si te duci la un lutier si iti faci un setup complet: actiune, intonatie, distanta la doze, reglaj griff. De obicei fret-buzzul apare la instumentele ieftine, unde apar mici diferente intre inaltimea freturilor. Citeodata e nevoie ca lutierul sa iti mai pileasca pe ici pe colo ca sa le egaleze, si abia dupa aceea o sa poti sa lasi actiunea mai jos fara sa ai fretbuzz.

Link to comment
Share on other sites

hai sa fim seriosi..nu e fizica atomica la magurele :)

 

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=re...ss+rod&meta=

umbla cu grija..atata tot.

sigur ca ideal ar fi ca toate reglajele sa se faca la un mester pricepup..insa deseori acestia sunt greu de gasit..costa ceva iar rezultatul muncii este aproape acelasi(vb de problema in cauza..nu de slefuit taste si alte minuni).

pe de alta parte...reglajul truss-rodulului este necesar aproape de fiecare data cand schimbi corzile(chiar si aceeasi firma..aceeasi grosime..deh..iarna nu-i ca vara :) )...asa ca ar fi bine sa inveti sa te descurci :)

spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.