www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau si eu sa stiu de ce chitara nu suna bine


Guest Mordecast
 Share

Recommended Posts

Guest Mordecast

Tocmai am facut rost de o chitara electrica foarte veche, cam de prin '70.Nu stiu ce marca e, banuiesc ca e romaneasca-seamn putin cu un LesPaul,dar f putin.

Am observat la ea ca tasta 12 nu e la jumatatea distantei dintre cele doua cordare, cum ar fi trebuit asa ca nu suna bine( octava se face pe tasta 14).Inca n-am bagat-o la un amplificator, am bagat-o decat la o combina care avea TV OUT.Tre' sa o bag si la un amplificator adevarat, de indata ce fac rost de el.

Am inteles ca ar fi ceva cu undele de la doze sau ceva pe acolo si odata bagata la amplificator, chitara suna cum trebuie.

Eu nu prea am cantat la electrice asa ca sa nu radeti de mine :)

Ma poate lamuri cineva si pe mine?

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

Tocmai am facut rost de o chitara electrica foarte veche, cam de prin '70.Nu stiu ce marca e, banuiesc ca e romaneasca-seamn putin cu un LesPaul,dar f putin.

Am observat la ea ca tasta 12 nu e la jumatatea distantei dintre cele doua cordare, cum ar fi trebuit asa ca nu suna bine( octava se face pe tasta 14).Inca n-am bagat-o la un amplificator, am bagat-o decat la o combina care avea TV OUT.Tre' sa o bag si la un amplificator adevarat, de indata ce fac rost de el.

Am inteles ca ar fi ceva cu undele de la doze sau ceva pe acolo si odata bagata la amplificator, chitara suna cum trebuie.

Eu nu prea am cantat la electrice asa ca sa nu radeti de mine :)

Ma poate lamuri cineva si pe mine?

 

Nu cred ca 12 trebuie sa fie la jumatatea distantei....

Problema care o ai tu este intonatia - "intonation". Asta tine de bridge-ul care-l ai la chitara si se poate rezolva cel mai bine la un luthier. Chitara fiind asa veche este posibil ca intonatia sa nu fie complet restaurata niciodata dar un luthier bun iti poate indica o forma aproximativa despre cum trebuie acordata pentru a nu falsa foarte repede si pentru a se apropia cel mai bine de intonatia exacta.

 

Cheers,

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

In principiu ai 12 semitonuri intr-o octava, deci inseamna ca tasta 12 trebuie sa fie la jumatea distantei intre pragus si cordar ca sa injumatateasca lungimea corzii. Daca nu e inseamna ca ceva e in neregula... (sau chitara ta nu foloseste sistemul european de intonatie ceea ce e f putin probabil, mai exista sisteme de intonatie cu 4,5...pana la vreo 24 de trepte intr-o octava) Intr-adevar problema tine de intonatie.

Pare sa lipseasca ceva din ansamblul "bridge"? (cordar, partea unde se prind corzile de/in corp)

Daca poti pune o poza cu chitara...

Edited by Sheriff
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

io de aici as putea trage concluzia ca capatul corzilor e prea aproape de capatul grifului... sau... ca o bucata din cele doua ale bridge-ului tune o matic lipseste sau este reglata extrem de barbar

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Daca e din anii '70 n-are cum sa aiba FR orice marca ar fi :). Floydu' a fost dezvoltat de Kramer cu Floyd Rose (the man) si Eddie Van Halen prin '79-'80(ceva p-acolo).

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

Daca e din anii '70 n-are cum sa aiba FR orice marca ar fi :). Floydu' a fost dezvoltat de Kramer cu Floyd Rose (the man) si Eddie Van Halen prin '79-'80(ceva p-acolo).

 

Un Floyd poate fii atasat si mai tarziu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

Ce este acela Floyd?

asta

Say whatever you will about the Floyd Rose Tremolo

 

The fact is it is still the best straight ahead Rock n' Roll tremolo on the market. Ugly and cumbersome as it may be it's the only one that really stays in tune.

 

IMPORTANT

 

Just because it say's Floyd Rose on it doesn't mean it's the real McCoy.

 

There are probably 50 companies manufacturing Floyd Rose Style Tremolos, Most of them will obtain a license from Floyd. The fact that they have purchased a license and are paying Floyd a royalty does not mean that they have to build it as well as Floyd. In fact I have never seen another one that I like as well as the Original Floyd except the one that Hamer used in the mid 80's. The ones that Jackson, Charvel, BC Rich, Ernie Ball and all of the off brands, are usually Korean or Japanese impostors.

 

Floyd Rose Tremolo's have gotten some bad press over the past 10 years because of cheap Asian impostors. Like I said above, there are many companies who have legally licensed the name but haven't built the unit up to the standard of the original German manufactured unit. The original units are case hardened. They don't wear on the pivot points like the cheaper ones do. This means that they really do stay in tune. The Floyd Rose Tremolo utilizes over 15 patents and it is my understanding that Floyd doesn't necessarily license out all of the patents.

 

http://www.edromanguitars.com/parts/tremfrt.htm

Link to comment
Share on other sites

Guest Mordecast

Pai poza o sa incerc sa fac.Nu e chitara straina oricum.Dar poate ca e ceva de la cordarul de pe corpul chitarei(cum se cheama?).Cred ca cel mai bine imi iau o chitara adevarata...

Sar'na de ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.