www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere!?


Guest Woland
 Share

Recommended Posts

Guest Woland

Am nevoie de-un sfat pentru alegerea unei chitari acustice. De vreo saptamana am inceput sa-nvatz pe-o chitara imprumutata de la cineva si acum as vrea sa-mi cumpar si eu una pana in 500, maxim 550 ron. Pe diferite site-uri romanesti am gasit 3 modele care-mi plac, dar cum n-am incercat niciodata vreo una n-am de unde sa stiu care e mai buna. Modelele sunt: Oscar Schmidt OF2, Oscar Schmidt OG2F si Fender CD-60. Si altceva...este vreo diferenta de sunet dintre o chitara acustica folk si una acustica dreadnought, sau doar de forma? Si ce tip de chitara merge pentru, sa zicem, Otherside, Scar Tissue sau Road Trippin de la Red Hot Chili Peppers? Folk e buna? 

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex_mg

La ce vrei tu sa canti si in banii astia Fender CD 60 mi se pare mai mult decat potrivita! Am cantat cu un fender CD 60 si am fost multumit de cum suna! Bafta si studiu mult! :)

Link to comment
Share on other sites

pai daca nu ma insel chitarile tip Folk au o cutie de rezonanta mai mica decat cele dreadnought (nu sunt sigur daca e asa sau invers, oricum una din ele tre sa fie mai mare decat cealalta), ideea este ca intre tipurile de modele este o diferenta.Sa zicem intre dreadnought si jumbo, diferenta este ca, cutia de rezonanta a chitarilor jumbo este mai mare si automat fiind mai mare are si o rezonanta mult mai buna (nah mai de pinde si de lemnul din care e facut).Eu a-si zice sa iti iei pe cea care are cutia de rezonanta mai mare, si desigur cea care iti place tie cel mai mult, cu care te simti tu bine la mana.Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Woland

am mai gasit 3 modele la preturi asemanatoare cu Fender CD-60: Ibanez V70, Aria AW-30 si Hohner HW600. a folosit cineva una din astea? poate fi vreo una mai buna decat Fender? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
am mai gasit 3 modele la preturi asemanatoare cu Fender CD-60: Ibanez V70, Aria AW-30 si Hohner HW600. a folosit cineva una din astea? poate fi vreo una mai buna decat Fender? :)

 

v70-ul suna mult mai cald si mai bine decat CD-60-ul

Link to comment
Share on other sites

Guest Woland

daca iau ibanez v70 tre sa fac comanda de pe un site romanesc ca in iasi nu cred ca gasesc de vanzare. pot avea incredere in magazinele astea online?

Link to comment
Share on other sites

Daca tot vrei sa iti iei Ibanez, macar ia unul dintr-o serie putin mai buna. Eu am cumparat una din seria Sage Traditional pentru un cineva si chiar mi s-a parut mult mai ingrijit lucrata si cu materiale mai bune decat V70-ul. In functie de ce sound vrei sa obtii poti alege unul din cele 2 de mai jos:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1216

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1215

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.