www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

o altfel de chitara


Recommended Posts

Hehehe uitatziva si voi si ascultatzi omu asta cum face slideurile si sunetele atent atent. A si mai tare ascultatzi cum se aude miscarea pe corzi a degetelor. Spunetzi ca nu suna a chitara 100% (incercatzi sa spunetzi, numai incercatzi :( ) :) :) :)

 

enjoy

Real_Guitar_2.0_Solo_Tremolo_Slide.avi

Link to comment
Share on other sites

Guest Mehigh

Hehehe uitatziva si voi si ascultatzi omu asta cum face slideurile si sunetele atent atent. A si mai tare ascultatzi cum se aude miscarea pe corzi a degetelor. Spunetzi ca nu suna a chitara 100% (incercatzi sa spunetzi, numai incercatzi B) ) :) :) :(

 

enjoy

 

Holly shit :)

Link to comment
Share on other sites

tonul chitarei nu e prea greu de replicat. Ceea ce nu inteleg eu e cum face slideul acela la secunda 26

nu foloseste nici un pich sau ribbon...sau e din pedala?

Pe o clapa se pot seta o groaza de parametrii ... inclusiv pe partea de aftertouch ... asta insemnand ca in functie de puterea cu care se apasa o clapa se schimba anumiti parametrii ... claviatura cu pricina este splitata in doua zone cel putin ... o chitara in stanga si o mandolina in dreapta ... cele doua instrumente au setari diferite ... in stanga in functie de cat de tare se apasa pe clapa apare efectul de scrach si acela de slap ... in dreapta la fel, tonul (care are in componenta sa elementul de tremolo) este setat pentru band (respectiv cand sunt doua note la distante mai mari sa apara efectul de band mai pronuntat ... efect care poate apare si dupa un anumit timp de la atacarea sunetului) si efectul de flageolet la apasare puternica ... Aceste lucruri se pot seta cam pe orice clapa mai bunicica in ultimii 10 ani cel putin ... daca filmul este un demo la un software VSTi ... acesta ar trebui sa evidentieze faptul ca bancile respective raspund la aftertouch ... adica o nota care este construita de multe ori prin captarea unui singur sunet al unui instrument, in cazul soft-ului respectiv este construita din mai multe astfel de sunete captate in diferite stari sonore ale instrumentului, iar acestea raspund foarte bine atunci cand sunt controlate din punctul de vedere al velocitatii cu un controller extern .. o clapa in cazul acesta. Oricum .. intradevar foarte reusita "clona" de chitara/mandolina ... cu siguranta insa nu poate inlocui instrumentele reale.

 

P.S. Valorile care pot fi setate in general .. asta este cam standard .. este 128 ... deci pe o nota teoretic pot fi grupate 128 de instrumente diferite care sa raspunda diferit in functie de velocitate ... de obicei 4-5 trepte de culoare ale unui instrument pot acoperi cam toate starile generate de acel instrument facandu-l astfel sa sune destul de natural.

Link to comment
Share on other sites

Eu am observat o chestie in filmuletz ca tipul cand misca degetul pe clapa se aude ca si cum ar misca pe corzi :) parca ar avea senzori de frecare pe clape si simte uitatziva chiar cand se termina piesa cand ia degetul de pe ultima clapa si. Oricum am pus filmuletzul ca mi se pare f interesant ce a putut canta omul ala pe clapa aia :). A si alta chestie e faza cu slideu care s-a vb de ea mai sus . frumos oricum sper va va place filmuletu :)

 

ps: sunetul e la amandoua mainile chitara clasica (corzi nylon).

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Pai asta incerc si eu sa-ti spun ... nu cauta explicatii SF .. este posibil probabil sa se faca si ceva cu senzori de miscare ... dar nu este cazul aici ... clapa la care cant si care este foarte batrana ... un Roland XP-50 face acelasi lucru .. nu este usor sa-ti controlezi apasarea pe clapa ... este chiar mai greu ca la chitara ... ai observat probabil ca pe la sfarsit misca degetul pe o clapa in timp ce apasa pentru a vibra sunetul ... fiecare clapa a claviaturii poate face asa ceva ... sau mai mult, orice altceva ... vibratie, slide, sau schimbarea efectului .. de ex. din distors in wah-wah ... pe clapa mea pot suprapune 16 tonuri (instrumente distincte) formate fiecare din alte 4 tonuri sau instrumente distincte ... si fiecare din ele poate fi facut sa se auda in functie de puterea cu care apesi pe clapa ... cam asta face si nenea ala acolo. Suna frumos ce face si uitandu-ma mai bine m-am prins si eu ca este o reclama la "Real Guitar v.2" ... clapa este cred doar un controller midi extern dotata in plus cu o facilitate "Key switches" - "non-sounding keys outside the range of an instrument trigger samples for different articulations such as pizzicato in a violin."

 

http://www.soundsonline.com/sophtml/details.phtml?sku=BS-388

 

iata ce scrie prin detaliile de la softul cu pricina ....

 

# Automatic fret position change, strum speed adjustable.

# Repeat Key Zone (for performing repetitions, tremolo, up/down muted strums)

# Velocity switch articulations (slow strum, slide up/down/muted strums)

# Key switch guitar effects (harmonics, mute, palm mute, body smacks)

# Slide (up/down, assignable number of steps)

# Hammer On, Pull off, Tremolo (notes, chords)

# Polyphonic controllers (applying to pitch bender, modulation wheel)

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Eu recunosc ca nu e nimic de dosarele x aici. Dar toturi mi se pare extraordinar caat de bine simuleaza lovirea corzii de freturi sau sunetul de frecare dintre mana si coarda). FENOMENAL

Link to comment
Share on other sites

Guest Iustin

Si domnu Jordan Rudess foloseste o treaba nesimtita de genu asta, incat nu-ti mai dai seama care e chitara si care e orga prin piese.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.