www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Pentru Un Stangaci


Guest Metastaza
 Share

Recommended Posts

Guest Metastaza

Buna. Nu de mult timp mi-am luat si eu o chitara, dar nu am tinut cont de faptul ca eram stangace si mi-am luat o chitara normala, pentru dreptaci. La scurt timp mi-am dat seama ca nu pot canta nicicum si un prieten mi-a sugerat sa-mi inversez corzile, cum a facut hendrix :)). Voi ce parere aveti? difera mult sunetul intre o chitara cu corzile inversate sau o chitara pentru stangaci?

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
Buna. Nu de mult timp mi-am luat si eu o chitara, dar nu am tinut cont de faptul ca eram stangace si mi-am luat o chitara normala, pentru dreptaci. La scurt timp mi-am dat seama ca nu pot canta nicicum si un prieten mi-a sugerat sa-mi inversez corzile, cum a facut hendrix :)). Voi ce parere aveti? difera mult sunetul intre o chitara cu corzile inversate sau o chitara pentru stangaci?

 

Pai vezi in primul rand chiar exemplul dat de tine :)

 

Acuma difera de la chitara la chitara la chitara si de la doza la doza, dar in peste 90% din cazuri nu difera mult...so..go on...change them :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Metastaza

E o chitara acustica si le-am schimbat. Mie mi se pare ca suna bine si mi-e mult mai usor sa cant. Dar ar fi mai bine sa-mi iau o chitara pentru stangaci sau e la fel de buna si chitara cu corzile inversate?

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
E o chitara acustica si le-am schimbat. Mie mi se pare ca suna bine si mi-e mult mai usor sa cant. Dar ar fi mai bine sa-mi iau o chitara pentru stangaci sau e la fel de buna si chitara cu corzile inversate?

 

daca e acustica, poti sa ramai cu ea si asa :)

 

L.E. Oricum, daca avem si alti stangaci pe aici, se asteapta si parerile/experientele lor :)

Edited by wolverine
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

S-a mai discutat, repet ce am zis atunci. Cel mai bine este sa inveti sa cinti normal, adica mina stinga pe grif si dreapta cu pana, chiar daca esti stingace. La inceput nu cred ca are nici o relevanta, oricum ambele miini sint complet neformate. Vei avea nenumarate avantaje pe termen lung.

 

Daca nu vrei sa faci asta, evident ca trebuie sa inversezi corzile, adica cea mai groasa sus si cea mai subtire jos. Pe o chitara de dreptaci asta iti va da mici probleme de intonatie, adica va falsa chitara.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nu e neaparata nevoie sa-ti iei chitara pentru stangaci (asta intr-o prima faza). Si eu sunt stangaci si la chitara mea acustica i-am inversat corzile, schimband pragul de sus, altfel scobiturile pentru corzi erau "invers", avand spatiul gros pe Mi-ul subtire si viceversa. Poti sa si modifici acel prag, dar iti vor ramane spatiile largi pe corzile subtiri si-ti vor zbarnai aiurea. Chitara insa daca are scobitura, atunci e cam aiurea ca-ti va veni sus, lucru valabil si la o electrica gen Stratocaster. Mai mult decat atat, vei avea potentiometrele sus si risti ca in timpul cantatului sa le atingi, modificandu-ti involuntar tonul/volumul. Si ca un ultim neajuns, mufa jack daca intra la 90 grade in corp, va fi incomoda, asta rezolvandu-se totusi simplu, cu o mufa in L.

Si eu primeam sfaturi de la altii la inceput, gen "apuca-te pe dreapta ca n-o sa-ti gasesti chitara". Da, am cantat si pe dreapta, dar evoluam ff greu, nu era modul meu natural de a tine o chitara, asa ca am trecut pe stanga inapoi. Iar au inceput carcotasii, dar le-am inchis gura dandu-le chitara mea in mana, spunandu-le: "ok, incearca sa canti tu pe stanga, sa vezi cum e. A, zici ca e naspa, nu? Pai asa ma simt eu cantand pe dreapta...". Tine chitara in mana dupa cum simti tu, nu dupa probleme logistice.

Ca o concluzie, iti dai seama ca e mult mai bine sa ai chitara pe stanga, dar se poate canta si asa. Hendrix a putut.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.