www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cum pot indrepta griful la chitara electrica ?


Marius T
 Share

Recommended Posts

Putetzi sa ma ajutatzi careva cu cateva sfaturi despre cum pot indrepta griful chitarei ? Tocmai am observat ca s-a curbat umpic, poate ca e noua si nu a mai stat cu corzi pe ea continuu sau poate ca din cauza ca am lasat-o acordata continu sau poate ca e facuta prost :). E normal sa se curbe umpic griful la o chitara noua dupa ce sta cu corzi pe ea vreo 3 saptamani ?

Intrebarea mea este ca nu stiu in ce parte sa rotesc de cheie si cum ar trebui sa procedez. Presupun ca trebuie sa dau corzile jos ca altfel nu vad cum (daca dau corzile jos griful isi va reveni si atunci de unde stiu eu ca am reglat bine ? daca eu nu il observ cu tensiune pe el).

Sa ziceam ca tinem chitara in pricioare cu cu corzile si dozele spre mine griful in sus. introduc cheitza si in ce parte trebe sa invart si daca trebe sa invart mult sau putin ca sa il indrept. Griful e curbat umpic doar spatiu 12-15 se vede ca e mai departat de corzi decat spatiile 15-22. Daca ma uit in lungul grifului se observa la spatiile 12-15 cum e umpic cubat. Nici nu stiu bine cum sa pun intrebarea dar daca este cineva sa imi explice o metoda buna cum trebuie procedat as fi foarte bucuros.

am atashat si 2 poze cu pozitia chitarii (cum sta pe suport la asta ma refeream mai sus) in ce parte trebe sa invart sa se indrepte ?

 

multumesc anticipat.

post-854-1135799388_thumb.jpg

post-854-1135799403_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

in primul rand corzile tre sa fie puse normal, deci sa tina griful sub tensiune

in al doilea rand trebuie sa invarti truss rodul putin cate putin si sa vezi in ce masura se indreapta sau curbeaza griful.

acuma dau cu presupusul ca nu stiu exact, da in mod normal, stand cu chitara in brate ca si cand ai canta,sensul de invartire este in sus, deci inspre capul tau, nu spre picioare, pt indreptarea grifului. si invers pt neck relief, adica curbarea grifului.

uita-te la fender pe site mai bine

Link to comment
Share on other sites

in primul rand corzile tre sa fie puse normal, deci sa tina griful sub tensiune

in al doilea rand trebuie sa invarti truss rodul putin cate putin si sa vezi in ce masura se indreapta sau curbeaza griful.

acuma dau cu presupusul ca nu stiu exact, da in mod normal, stand cu chitara in brate ca si cand ai canta,sensul de invartire este in sus, deci inspre capul tau, nu spre picioare, pt indreptarea grifului. si invers pt neck relief, adica curbarea grifului.

uita-te la fender pe site mai bine

 

Mai caut sa ma mai documentez ca m-am cam speriat ce scria pe adresa care am pus-o mai sus. Cica e o treaba destul de migaloasa si cu emotzii. Ma uit si pe fender sa vad

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristu88

iti recomand sa mergi la un tip care se pricepe si care a mai facut asa ceva.........sincer sa-ti spun, si eu am avut aceeasi problema.....si s-a rezolvat.....am mers la cineva care cu asa ceva se ocupa..........oricum, problema e cam ciudata, sa se strambe grifful dupa asa putzin timp......am vazut un FENDER TELE '66, folosita...care avea grifful perfect drept si in stare exceptionala.........nu stiu ce sa zic...........NU ACTIONA DE CAPUL TAU..........my advise..... :)

 

 

 

chitaristu88........

Link to comment
Share on other sites

iti recomand sa mergi la un tip care se pricepe si care a mai facut asa ceva.........sincer sa-ti spun, si eu am avut aceeasi problema.....si s-a rezolvat.....am mers la cineva care cu asa ceva se ocupa..........oricum, problema e cam ciudata, sa se strambe grifful dupa asa putzin timp......am vazut un FENDER TELE '66, folosita...care avea grifful perfect drept si in stare exceptionala.........nu stiu ce sa zic...........NU ACTIONA DE CAPUL TAU..........my advise..... :)

chitaristu88........

 

Lasa ca si aia meseriasi te duci la ei si nu au rabdare sa stea si nici nu stiu specificatiile la fiecare chitara si uite mai bine imi reglez eu, am citit m-am documentat si reglez.

Link to comment
Share on other sites

informatiile de mai sus sunt corecte, eu te sfatuiesc sa inveti tu singur sa ajustezi chitara. daca inveti singur ai marele avantaj ca ti-o poti seta exact cum vrei tu. concavitatea gatului nu e o chestie standard, depinde si de preferintele omului. mie nu imi place gatul perfect drept, ci foarte foarte putin concav, asa incat sa reduc la minim fret buzz-ul. in combinatie cu o actiune joasa-medie am constatat ca setarea chitarei in felul asta face (printre altele) bendurile mult mai comfortabile. pe de alta parte, un chitarist de jazz cu siguranta o sa prefere un gat drept si o actiune cat mai joasa. hence, sa stii ce vrei + sa stii singur cum se face = combinatia ideala.

Link to comment
Share on other sites

informatiile de mai sus sunt corecte, eu te sfatuiesc sa inveti tu singur sa ajustezi chitara. daca inveti singur ai marele avantaj ca ti-o poti seta exact cum vrei tu. concavitatea gatului nu e o chestie standard, depinde si de preferintele omului. mie nu imi place gatul perfect drept, ci foarte foarte putin concav, asa incat sa reduc la minim fret buzz-ul. in combinatie cu o actiune joasa-medie am constatat ca setarea chitarei in felul asta face (printre altele) bendurile mult mai comfortabile. pe de alta parte, un chitarist de jazz cu siguranta o sa prefere un gat drept si o actiune cat mai joasa. hence, sa stii ce vrei + sa stii singur cum se face = combinatia ideala.

 

La asta ma refeream si eu ma documentez invatz si apoi ajustez cum trebuie si cum vreau. Plus ca nimeni nu s-a nascut invatzat si aia la randul lor au invatzat plus ca nu e mare treba din cate am citit pe situri sunt niste standarde clare. Cheers

Link to comment
Share on other sites

Mai am o intrebare in legatura cu distantza intre corzi si grip pe fret-ul 17 ( 17 fiindca asa am citit ca se masoara cand inaltzi sau cobogi bridgeul la Stratocasteru meu)

In specificatii la chitara mea spune ca ar trebui sa fie 4/64'' (1.6mm) totusi daca pun la 1.6mm imi bazaie corzile chiar pe saptiile 5 pana pe la 8 9 (vorbim de o panatie moderata nici puternic nici prea slab) Le-am reglat acum la 2mm si vreau sa stiu si eu majoritatea dintre voi cam ce distantza avetzi la spatiu 17 intre partea de jos a corzii si partea de sus a fret-ului sau care credetzi ca ar trebui sa fie de fapt. Si LA MULTZI ANI !!!

Link to comment
Share on other sites

1,6 mm dupa parerea mea e f putin. Daca o sa te mai documentezi o sa vezi ca de fapt pentru un ton cit mai curat se recomanda inaltimi mai mari. Uite aici un link f bun

http://www.kinman.com/html/toneWorkshop/tone.htm

 

Hmm pe site acolo am ramas masca cica zice ca la corzile subtiri E1 ajunge si la 1.2mm damn. Cum potzi sa aia asa o inaltime si sa nu bazaie corzile. Peste tot informatii diferite of.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca acolo se masoara la fretul 12, cu coarda apasata in prima pozitie. Asa ai facut si tu?

 

pai cu coarda apasata pe tasta 1 sa zicem ca ajung la 1.6mm (nu 1.2mm) la E1 oricum inca nu pot masura calumea astept sa imi cumpar un subler cand dau drumu la magazine ca sa pot masura si apoi voi ajusta cum trebuie inaltimea corzilor. momentan mi-am facut niste masuratori cat de cat cu o linie ... (a sau daca stitzi ceva mai profi decat un subler la asa chestii spunetzi denumirea ca sa stiu ce sa cer :) la magazin ) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.