www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Un Sfat


Guest Rammy
 Share

Recommended Posts

Guest Rammy

Stiu ca sunte-ti experimentati in instrumente, asa ca va cer un sfat.

Am de ales intre un "Squier Standard Fat Stratocaster", un "Epiphone Les Paul Special II" si un "Jackson JS20 Dinky"

Oricum vreau sa stiu care e mai bun dintre astea 3. Totusi daca aveti careva idee de o chitara ma buna in jur de 800-900 ron sa-mi ziceti. In principiu vreau sa o folosesc pt heavy metal si industrial (deci unu adecvata la aceste genuri). Uitasem ceva...corpul sa imite lemnul, daca se poate. :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Pentru ce ai tu nevoie cred ca cea mai buna alegere ar fi Cort Z42 sau Ibanez RG321 care este putin mai scump. La aceste doua modele corpul nu imita lemnul ci este chiar mahon, nu de cea mai buna calitate, dar totusi este mahon. Epiphone-ul nu este nici el o chitara rea, dar corpul din basswood o cam penalizeaza la capitolul sound si nici dozele nu sunt prea grozave. Mie personal Jackson nu imi place deloc, la banii aia as prefera o Aria, macar astea sunt facute dintr-un lemn care si-a dovedit in timp calitatile ca materie prima pentru instrumente muzicale (alder - arin), cedrul indian din care este facut Jackson e un fel de struto-camila, probabil asemanator cu basswood ca sound, adica destul de sters. Am probat un JS20 si sincer nu as fi cumparat-o la banii aia, singurele avantaje ar fi griful comod. Squier Fat Strat este o chitara care mie mi se pare ca isi merita din plin banii, doar ca nu este neaparat facuta pentru genurile muzicale pe care vrei tu sa le abordezi ci mai degraba pentru ceva mai soft, gen blues, clasic rock, heavy metal gen Iron Maiden, si cam atat.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ce ai tu nevoie cred ca cea mai buna alegere ar fi Cort Z42 sau Ibanez RG321 care este putin mai scump. La aceste doua modele corpul nu imita lemnul ci este chiar mahon, nu de cea mai buna calitate, dar totusi este mahon. Epiphone-ul nu este nici el o chitara rea, dar corpul din basswood o cam penalizeaza la capitolul sound si nici dozele nu sunt prea grozave. Mie personal Jackson nu imi place deloc, la banii aia as prefera o Aria, macar astea sunt facute dintr-un lemn care si-a dovedit in timp calitatile ca materie prima pentru instrumente muzicale (alder - arin), cedrul indian din care este facut Jackson e un fel de struto-camila, probabil asemanator cu basswood ca sound, adica destul de sters. Am probat un JS20 si sincer nu as fi cumparat-o la banii aia, singurele avantaje ar fi griful comod. Squier Fat Strat este o chitara care mie mi se pare ca isi merita din plin banii, doar ca nu este neaparat facuta pentru genurile muzicale pe care vrei tu sa le abordezi ci mai degraba pentru ceva mai soft, gen blues, clasic rock, heavy metal gen Iron Maiden, si cam atat.

 

Marius, vrei sa fac scandal? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rammy

Am priceput ideea. Oricum din cate ai mentionat cu Squier pot cnata ceva de genu Iron Maiden, deci nu e rau..oricum eu vreau sa ma indrept spre melodii de la Metallica, Rammstein si bine inteles AC DC. Apropo, Angus Young de la AC DC are un Gibson SG...am vazut copia de la Epiphone, adica modelul Epiphone SG G-400.Aia ar fi o chitara buna? Isi merita banii?

Apropo, sa-mi spuneti si mie la ce ajuta bara aia de sub corzi (am un lapsus, nu-mi vine numele ei in minte) :)

Adica modelul de mai sus, de la Epiphone, nu are; care ar fi dezavantajul?

Link to comment
Share on other sites

Am priceput ideea. Oricum din cate ai mentionat cu Squier pot cnata ceva de genu Iron Maiden, deci nu e rau..oricum eu vreau sa ma indrept spre melodii de la Metallica, Rammstein si bine inteles AC DC. Apropo, Angus Young de la AC DC are un Gibson SG...am vazut copia de la Epiphone, adica modelul Epiphone SG G-400.Aia ar fi o chitara buna? Isi merita banii?

Apropo, sa-mi spuneti si mie la ce ajuta bara aia de sub corzi (am un lapsus, nu-mi vine numele ei in minte) :)

Adica modelul de mai sus, de la Epiphone, nu are; care ar fi dezavantajul?

 

Nu este nici un dezavantaj, cred ca te referi la switch-ul de schimbat dozele, are si asta doar ca e putin altfel. Ti-am recomandat Cort Z42 pentru ca e o chitara foarte versatila, mai ales pentru genuri mai suparate. Epiphone-ul de care intrebi eu zic ca isi merita din plin banii, nu sunt neaparat fan al formei de SG, dar trebuie sa recunosc faptul ca isi are soundul lui aparte, care imi place. Poti incerca si un Epiphone Les Paul Standard care mi se pare mai versatila putin, desi este mai scumpa. Ca alternativa mai ieftina decat Epiphone SG G-400 si mai bine adaptata la stilurile pe care vrei tu sa le abordezi ar fi Cort EVL Z4 care vine cu un finisaj interesant si doze EMG HZ, destul de bune.

 

Marius, vrei sa fac scandal? :)

 

Ma refeream la JS20, nu la al tau, un Jackson Phil Collen sau un SL2 nu as refuza niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.