www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Seymour Duncan Lava Box


Recommended Posts

Am cumparat-o ieri de la MC MUSIC cu 350 ron alaturi de ibanez DE7 delay/echo (de data asta nu mi-au dat nimic gratis si am platit si cele 2 pene - Calin, astept discount la urmatoarea pedala :))

 

Are 3 knob-uri: volum (muuuuuult volum), gain si rumble, care are 5 pozitii. Acest rumble schimba caracteristica distorsului infundand sunetul si adaugand ceva medii joase dar nu devine niciodata murdar.

 

Suna bine (pentru mine) desi inca nu am reusit sa gasesc o setare care sa ma multumeasca pe deplin. Daca va asteptati la super distorsuri ati gresit pedala. Gain are destul dar nu si pentru anumite stiluri. Unul din lucrurile care imi plac cel mai mult e faptul ca sunetul e curat, chiar si cu gain-ul la maxim si rumble pe pozitia 5 (cea mai infundata). O alta caracteristica cu care se si lauda ei (pe buna dreptate) e faptul ca se "curata" foarte frumos din volumul chitarii si reactioneaza excelent la intensitatea panatiei.

 

partile rele ar fi ca nu ai corectii de ton decat cele 5 setari rumble dar se rezolva din doze/volum/ton + statie. Oricum pe langa el vine si un eq sau doua DOD. O alta parte slaba (pentru unii) este ca tonul nu este unul gras ci mai degraba skinny and beautiful. Posibil si din cauza statiei de acasa de 15W care a costat cat o masa la un restaurant scump. nu are true bypas dar nu am observat sa coloreze (prea mult) tonul (din moment ce nu am o super statie, nu ma deranjeaza deloc) dar asta se mai rezolva si cu effect loop cu bypass.

 

Se impaca binisor cu un wah in fata (daca imi fac timp bag o recenzie si la asta).

 

L-as recomanda celor care vor un rock mai spre audioslave sau un blues/funk etc.

 

Per total 8,5 pentru ca as fi vrut un mic mai multe c.oaie din ele si true bypass.

 

Filmulete pe youtube sunt destule si suna ca in ele.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Dupa o luna de zile revin cu urmatoarele note:

- pedala are true bypass (si oficial sunt idiot)

- poti scoate din ea f multe tonuri pentru multe tipuri de chitare (momentan ma joc pe o chit cu seymour duncan 59 in neck si distortion in bridge, cu split coil asa ca am multe variante)

- un feature f misto (mentionat si in postul de mai sus) e limpezirea sunetului din volumul chitarei (si daca va merge mana sa schimbati rapid si dozele posibilitatile sunt f f multe fara sa umblati la pedala)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.