www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Microfon in fata boxei. Ce face?


Guest azazel737
 Share

Recommended Posts

Guest azazel737

Am mai vazut pe diferite forumuri si in gear-ul unor chitaristi ca este un microfon care se aseaza in fatza inei boxe la un anumit unghi gen 45 grade?? Si nu stiu sigur ce face :) Does any of this make sense? Explicati-mi si mie sau macar dati-mi un link sa inteleg si eu care e treaba

Link to comment
Share on other sites

Si pe mine ma intereseaza treaba asta, si in special pentru inregistrari. Eu am un Marshall de 30 w. Nu e putere mare, dar deocamdata nici nu-mi trebuie mai mult. E evident ca sunetul nu va fi acelasi daca preiau dein amp cu cablul din line out sau daca preiau cu microfonul. Am un microfon unidirectional Behringer si chiar ma intrebam care ar fi distanta optima si unghiul potrivit.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista nimic optim in problema asta. S-au scris mii de pagini pe forumuri in lumea asta despre acest subiect. Misti microfonul pina cind iti place cum suna.

 

Ca idei de start: Recomandabil microfonul lipit de pinza boxei, sau cit mai aproape. Pozitionat undeva la mijloc intre centru si marginea difuzorului. Misti pina iti place cum suna. Unghiul de 45 grade e chestie de gust, incearca si o sa sesizezi diferenta imediat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

distanta maxima e de 40 de cm de boxa.... dupa acesti 40 de cm sunetul se sparge .. deci oriunde intre membrana difuzorului si 40 de cm de la membrana in orice unghi e ok.. - trebuie sa faci cateva incercari si sa vezi cum iti place mai mult,.. nu exista un standard...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.