www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica Rock Compusa Cu Inspiratie Sf


mirceab
 Share

Recommended Posts

Vã semnalez o povestire interesantã, despre o trupã de rock, apãrutã în "Almanahul Estival SF" editat de cenaclul SF Helion Timiºoara în 2007 (www.arsfan.ro).

"Zburdãlniciile Euterpei" este o povestire despre trãirile/relațiile unor rockeri ºi despre inspirația ce o au în compunerea de muzicã. (Povestirea se aflã la paginile 142-147 ale almanahului.)

 

Citez: "Almanahul science fiction estival 2007 este structurat pe traditionalele sectiuni de fandom:

- ipoteze extraordinare, - lumea romaneasca, - selectie Helion, - mapamond, - umor, - fenomenul OZN.

Semneaza, in acest numar (in ordinea aparitiei): Constantin Cozmiuc, Ovidiu Petcu, Mircea Oprita, Rudi Kvala, Romulus Barbulescu si George Anania, Gheorghe Sasarman, Andrei Graceff, Victor Martin, Laurentiu Nistorescu, Mircea Badut, Costel Babos, Romulus Popovici, Cristian N. Ghinea, Lucian Vasile Szabo, Marcel Luca, Ovidiu Pecican, Mihai Alexandru, George R. Martin, Valentin Iordache, Marian Mirescu, Traian Urdea, Robert Simon, Sorin Anghel, Adrian Bancu, Florin Sarbu.

Redactor sef - Cornel Secu, redactor sef adjunct - Florin Leodor Danila.

 

Pentru contact/comenzi:

E-mail: helion@arsfan.ro

http://www.arsfan.ro/contact.php

Str. Corbului nr. 6, Timisoara

Telefon: 0256/214805, 0356/102018

Fax: 0256/214805"

 

P.S. Dacã nu agreați apriori literatura SF nu ºtiu dacã se meritã sã dați cei 15 RON (sau 12 RON din anumite surse) pe almanah doar pentru una bucatã povestire "muzicalã".

post-6630-1214757688_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

'

Vã semnalez o altã carte apãrutã la Timiºoara: "rock me adolf adolf adolf" (Silviu Genescu, Editura Bastion).

V-o semnalez în primul rând pentru cã are ºi câteva pagini intense despre chitarã [vedeți imaginile de mai jos, care ele singure spun destule], dar ºi pentru alte atuuri (idei interesante, subiecte muzicale, scriiturã deosebitã).

post-6630-1253365588_thumb.png

post-6630-1253365681_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Albumul proiectului meu Abodean Skye e bazat puternic pe science fiction/hard sci-fi. Majoritatea pieselor sunt ori idei de-ale mele ori bazate pe carti sau povestiri. Eu cred ca muzica rock se impaca bine cu science fiction, si pentru cine vrea sa mai auda asa ceva, va recomand Ayreon, Hawkwind, Avantasia.

Link to comment
Share on other sites

  • 14 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.