www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Piese Pt Chitara Clasica


Guest Nephelym
 Share

Recommended Posts

Guest Nephelym

Salutare . Am si eu o rugaminte la voi , daca s-ar putea sa imi indicati niste melodii pentru chitara clasica . Pana akum am cantat folk de mi-au iesit pe ochi :) . Vreau sa vad si eu cum arata piesele pt genul asta de chitara . Pana acum ce am mai reusit a fost Greensleeves si Acoustic Medley ... Putin tare ...

P.S. Daca stie cineva cam ce corzi sunt mai bune pentru chitara clasica ...

Link to comment
Share on other sites

Cauta metoda de chitara clasica a lui Ferdinando Carulli.Este excelenta pentru inceput.

Poate o gasesti la biblioteca sau la anticariate.

 

Uite ca am gasit-o si pe net, editie noua:

 

http://www.grafoart.ro/chitara_grf.htm

Aici e si o metoda a lui Matteo Carcassi

 

Mai apoi incearca cu ceva piese Francisco Tarrega.Presupun ca la faculta de muzica o sa gasesti enorm de multe partituri.

Link to comment
Share on other sites

Guest Manu Manu

Am avut si eu o Hora Reghin Spaniol II si ,desi stiu ca nu se pun corzi metalice pe clasice, am luat corzi de bronz si se auzea chiar binishor. Corzile de naylon nu le'am suportat ca vibrau aiurea si scoteau un bazait sacaitor.

 

Corzile le'am luat de pe Koncert.ro corzi Tenson bornze. Grosimea era de 12 la Mi subtire.

 

Am observat ca pe Koncert sunt si corzi de clasica tot de la Tenson. Eu am fost multumit de corzile de acustica ,probabil ca cele de clasica nu sunt mai prejos.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nephelym

In legatura cu corzile ...din cate am mai citit pe aici ...se pot pune corzi de bronz dar cu tensiune foarte mica ... si numai pentru "ciupeala" . Daca e vorba sa cand pe acorduri+bataie nu prea sunt indicate.

O alta chestie ...care stie ceva taburi pentru "melodii medievale". Am vazut ceva de la blackmore's night . Care mai stiti si ma puteti ajuta ...dau o bere prin Iasi :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru chitara clasica cel mai fain suna corzile de plastic, incearca si o sa vezi ca nu se compara cu altele(bronz, nichel)

Suna mult mai cristalin si mai placut.

 

In plus, corzile de plastic nu tensioneaza asa de tare griful ca si corzile de metal.

Daca pui corzi de metal(si mai ales daca nu le schimbi asa de des) risti ca griful sa ti se deformeze, o sa falseze in pozitiile superioare si o sa ai nevoie de ajutorul unui lutier dupa ceva ani.

 

In plus plus, daca o sa te apuci de clasica o sa fii nevoit sa-ti lasi putin unghiile de la mana dreapta mai lungi.Ai incercat sa canti cu unghii mai lungi pe corzi de metal?Atunci o sa vezi si asta.

Link to comment
Share on other sites

Salutare . Am si eu o rugaminte la voi , daca s-ar putea sa imi indicati niste melodii pentru chitara clasica . Pana akum am cantat folk de mi-au iesit pe ochi :) . Vreau sa vad si eu cum arata piesele pt genul asta de chitara . Pana acum ce am mai reusit a fost Greensleeves si Acoustic Medley ... Putin tare ...

P.S. Daca stie cineva cam ce corzi sunt mai bune pentru chitara clasica ...

 

 

Salut !

 

Ia-o usurel cu chitara clasica. Cel mai bine e sa incepi cu metoda lui Carcassi. Mi se pare mult mai bine organizata decat cea a lui Carulli (capitolele structurate pe pozitii, game etc.). Nu te arunca direct in piese complicate care necesita super tehnica. Cat despre corzi, eu am folosit Belson, dupa care am trecut la D'addario. Nu incerca sa pui corzi metalice pt. ca nu are rost. Asa cum spunea si @vidaest, incearca sa canti niste trioleti cu unghii lungi pe corzi metalice :)

Edited by T-Bone
Link to comment
Share on other sites

foarte misto pt clasica se spune ca ar fi d'addario pro-arte.

in nici un caz sa nu pui corzi de metal pe clasica. risti sa o strici.

 

pt cantat trebuie sa renunti la pana si sa-ti lasi unghiile un pic mai mari.

 

Eu mi-am cumparat ErnieBall dintr-astea de la magazin din buc si mi-au placut foarte mult :)

 

366764jpg.jpg

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.