www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Momente penibile!


dalex
 Share

Recommended Posts

desi nu ne place sa recunoastem usor, din gand in gand sau mai des , reusim sa ne umplem cacao, desi intentiile noastre sunt extraordinare, rezultatele sunt in cel mai fericit caz a big fassss.

Cred ca e cazul sa ne aducem aminte fara resentimente , fara intentii moralizatoare, pur si simplu de amuzament si pentru un util exercitiu de modestie.

Bineinteles , conform principiului nr. 6 al lui DODO '' CINE PROPUNE ALA E'

O SA INCEP EU

INVATASEM FREO 3 ACORDURI , NU E CAZUL SA LE SPUN CA LE STITI SI VOI.

SI CUM PUTEAM SA LALAI CATEVA FOLKULETE AM IESIT PI STRASSE SA VADA FOMEILE, CE POT MUSCHII MEI MUZICAL.

PUSTOAICELE -CIOPOR, MOA DADEAM DIN MINE INCURAJAT DE PRIVIRILE LOR, APROAPE ADMIRATIVE.

Langa noi se aseaza un tip jerpelit , plin de cosuri, tacut si atent , de care -dracu m-a pus -am inceput sa fac misto deh "vedetele isi permite", pana cand tipul enervat m-a facut "septar si nulitate''.

EI NA MA, CANTA TU MESERIE!

Nu stiu daca acelasi drac sau altul m-a pus sa ii intind chitara.

CE PUTUT SA FACA CU EA DZEULE, M-AU TRECUT FIORII- ADIO FETE , ADIO PRIVIRI ADMIRATIVE!

CU COADA INTRE PICIOARE, ELVIS A PARASIT CLADIREA!

MORALA SI NUMELE CHITARISTULUI -LA CERERE.

UNII S-AR PUTEA SA IL CUNOASCA NU E UN NUME MARE DAR ACUM E UNUL DINTRE MESERIASI.

Link to comment
Share on other sites

...........................

MORALA SI NUMELE CHITARISTULUI -LA CERERE.

UNII S-AR PUTEA SA IL CUNOASCA NU E UN NUME MARE DAR ACUM E UNUL DINTRE MESERIASI.

Bine bine .. deci .. cine-i? Nu de alta dar mai toti noi astia cu rocku' suntem jerpeliti , plini de cosuri, tacuti si atenti .... chiar foarte atenti .. :)

 

Si inca ceva .. vad la profilul tau ca esti interesat de "rock,jazz, bere,tutun,femei, datul cu capul de ziduri, jumatatile pline de pahar, Romania pitoresca ... " ... te invit la zidul de mai jos .. poate mai iau si eu o pauza .. ca de 6 luni facute ieri tot dau cu capul in el ... :)

Link to comment
Share on other sites

AMBELE MALEX ... spre ghinionul vostru ... cateodata si al meu ...

 

Dar sa lasam topicul acesta sa fie penibil totusi ...

 

Am avut multe momente haioase iar uneori penibile in cantari ... unul din ele a fost intr-un contract in Iugoslavia cand in timpul cantarii un tip s-a oprit in fata scenei si a inceput sa-mi faca semne foarte sugestive .. limbi trecute peste buze, ochi dati peste cap si alte semne greu de povestit ... e adevarat ca aveam parul mare si lumina era cam slaba ... mai rau a fost ca toti colegii mei de trupa au lasat brusc instrumentele, razand in hohote ... am ramas mut pe scena cu bucalatul ala rosu'n obrajori in fata mea ... mi-a tremurat curu' un pic ...

 

O alta intamplare a fost cand in timpul unei cantari, la piesa "Little help for my friends" ... piesa fiind lucrata foarte spumos sa zic asa ... chitari distorsionate, solo-uri de chitara, mult hammond si pian in acelasi timp ... stativul clapelor care era o mizerie s-a desfacut si ambele clape au alunecat ... pe clapa de jos tineam pianul iar pe clapa de sus hammond-ul ... ambele erau importante fiindca era chiar un moment de tensiune spre finalul piesei ... am cazut in cur cu ambele clape aiurea peste mine si totusi eroic am continuat sa cant si sa cant si sa cant ... chiar daca piesa se terminase de mult ... :)

Link to comment
Share on other sites

Bine bine .. deci .. cine-i? Nu de alta dar mai toti noi astia cu rocku' suntem jerpeliti , plini de cosuri, tacuti si atenti .... chiar foarte atenti .. :)

 

Si inca ceva .. vad la profilul tau ca esti interesat de "rock,jazz, bere,tutun,femei, datul cu capul de ziduri, jumatatile pline de pahar, Romania pitoresca ... " ... te invit la zidul de mai jos .. poate mai iau si eu o pauza .. ca de 6 luni facute ieri tot dau cu capul in el ... :)

chestia asta se intampla acum aproape douazeci de ani

aveam vreo 15/16 ani nu prea stiam pe ce lume ma aflu ( cred ca nici acum -dar incerc)

dupa aceea au urmat revelatiile deep purple, doors, hendrix-cu tipi si mai jerpeliti, dar numai spirit inteligenta si toba de muzica, noptile pierdute langa sticle de vodca, poezie dadaista si o discografie rock , jazz si clasica unde puteam asculta impreuna cu gasca de pusti zdranganitori ca si mine dornici de muzica, un univers de sunet nou si o intreaga lume de cucerit.

Descoperind un univers nu extraordinar de accesibil , daca iti aduci aminte, pe vremea lui Ceasca!

 

pe chitaristul in cauza il chema Sandu Tica.

intre timp am mai cunoscut si alti pusti cum ar fi Nicu Patoi, Darian Ilie...

Link to comment
Share on other sites

... Descoperind un univers nu extraordinar de accesibil , daca iti aduci aminte, pe vremea lui Ceasca!

Sigur ca-mi aduc aminte .. lucrurile astea nu se uita .. nici cei care acum sunt foarte tineri nu or sa uite vremurile de acum. Cam asa a inceput si la mine drumul asta in muzica sau mai bine zis in viata... o gashca plina de oameni ciudati si dornici de libertate .. era un fel de protest adus vremurilor acelea ... acolo, intre ei am invatat cele mai multe lucruri .. erau tineri ca si mine de 18 ani, dar si oameni maturi de 35 sau 45 de ani ... pictori .. si alte meserii "liber profesioniste" pentru vremea cu pricina ... unii foarte saraci sau altii ciudat de bogati, dar curiosi ... si da ... teatrul, cantatul prin parcuri, beatles, doors, eagles, purple, hendrix, maiden, pitis, andries si alifantis, jazz-ul si muzica clasica ... bautura si versurile, zodiile si alte aiureli, discutiile filozofice de sub masa (sub care ne prelingeam) ... si somnul de dimineata pe plaja din 2 Mai au fost si micul meu "Univers" ... a fost.

Link to comment
Share on other sites

creca cel mai recent a fost la conc din baza militara. trebuia sa bag backing vocals si nu-mi auzeam deloc vocea in monitor si nici pe fata nu se auzea. boy was i wrong. bag io ce bag pana cand ma enervez si urlu Katala imi bag ****-n ea de voce si-n sunetu tau. evident ca am vazut ceva rasete in sala si dupa mi-a fost povestita toata treaba. m-am simtit ca ultimu rahat. eram la Galati, solo de chitara si urmeaza un pasaj de virtuozitate unde ramaneam singur. eh, exact atunci calca vocalu pe cablul de la chitara care-mi iese din instrument si io raman cu chitara ridicata in aer cantand "unplugged". am zis ca intru in pamant. fazele de cantat beat nu le mai spun ca n-au nici un sens. oricum, nu faceti chestia asta niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

creca cel mai recent a fost la conc din baza militara. trebuia sa bag backing vocals si nu-mi auzeam deloc vocea in monitor si nici pe fata nu se auzea. boy was i wrong. bag io ce bag pana cand ma enervez si urlu Katala imi bag ****-n ea de voce si-n sunetu tau. evident ca am vazut ceva rasete in sala si dupa mi-a fost povestita toata treaba. m-am simtit ca ultimu rahat. eram la Galati, solo de chitara si urmeaza un pasaj de virtuozitate unde ramaneam singur. eh, exact atunci calca vocalu pe cablul de la chitara care-mi iese din instrument si io raman cu chitara ridicata in aer cantand "unplugged". am zis ca intru in pamant. fazele de cantat beat nu le mai spun ca n-au nici un sens. oricum, nu faceti chestia asta niciodata.

 

 

:) am fost si io la baza militara :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

cel mai penibil moment a fost la ultimul concert ..... din cauza ca am cantat ultimii am avut timp sa beau.. si am baut ca doar nu era sa mor de sete :)

 

si incepe concertu... vreau sa zic ca daca nu stiau mainiile piesele nu le stia nimeni.. .eu eram pe alta planeta...

 

si anunta zoly piesa urmatoare "Urmeaza Cry"

si eu incep cant si dupa piesa imi spune zoly "vezi ca ai cantat Drowning".:))

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

eram la Galati, solo de chitara si urmeaza un pasaj de virtuozitate unde ramaneam singur. eh, exact atunci calca vocalu pe cablul de la chitara care-mi iese din instrument si io raman cu chitara ridicata in aer cantand "unplugged". am zis ca intru in pamant.

 

um.... mi s-a intamplat si mie :) numai ca in toata povestea asta eu eram vocalul, care apasa pe pedala de volum a chitaristului in mijlocul soloului....bineinteles, la volum zero, MUTE :) oops :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Care au fost ce le mai penibile momente prin care ati trecut cand ati cantati pe scena!!Sau mai bine zis prin ce intamplari neobisnuite ati trecut(cazut de pe scena, ramas fara sunet sau mai stiu eu ce)!Hai nu va rusinati... :) Sa va aud...

Edited by Steven
Link to comment
Share on other sites

...acum 2 ani la un semi-concert, (era intr-un bar si cantam vreo 5 trupe, noi ultimii) asta era pe 14 feb... mi s-au intamplat doua faze in mai putin de 10 minute...: Aveam un moment de solo.. si doar solo, gen led zepp... si in mommentu ala, cand am ridicat chitara in poz perpendiculara cu pamantul..(vezi slash) mi-a cazut potentiometrul de la ton... a cazut pur si simplu.. am ramas zambind in aceeasi pozitite si mi-am continuat solo-ul... si dupa solo... la a doua piesa, la un riff palmat mai dur, am ramas fara baterie la emitator..(chestia aia wireless...) si m-am dus la mic si am inceput sa fac: gi gigigi gigigi waaaaaaaaaaaauuu.,..(floyd :) ) gi gi ggi gi... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Har domnului ca am trait multe momente penibile dar unul foarte urat a fost odata la un concert. Proba de sunet a fost sumara asa ca nu prea mi-am dat seama ce si cum. Urlam de nebun dupaia sa-mi dea si mie cineva drumu la monitoare. Sunetistu saracu o fi inteles la microfoane si tin sa va zic ca au rasunat injuraturile mele la cateva sute de urechi pana sa imi dau seama ca eram pe fata.. Mi-a dat si drumu la monitoare dupa..

Link to comment
Share on other sites

cel mai penibil moment, l-am avut la un soundcheck la Craiova acum 7-8 ani.

Aveam un procesor nou.Tocmai imi lucrasem la un ton pt riffuri mai agresive, si am uitat nivelul volumului patch-ului respactiv la maxim, pt ca il lucrasem la casti.

La souncheck am inceput sa cantam piesa:

In intro cu un clean, dupa aceea o tema de chitara, o strofa pe clean si apoi am schimbat pe patch-ul la maxim.

S-a auzit un vuiet cumplit in sala......

Nu mi-am dat seama de la inceput ce se intampla...

Totusi, l-am vazut pe tipul de la sunet ca si-a pus mainile in cap. :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest lautaru'

:) e clar pentru mine, ma invirt in zona de nunti, botezuri, moate, cununii, etc unde intilnesti tot felul de nebuni care-si dau inn petec si am intilnit destule, de la dezertari de mirese pina la mardeala intre socrii, ca ala a dat mai putin decit celalalt.

 

Se facea ca era odata la o nunta la la tara si era o localitate cu multe delicte forestiere unde la 2 case gaseai scule de taiat lemnul alimentate la curent. valuri, valuri de curent, dupa cum se baga lemnul in lucru. Pac, se duce prima statie de amplificare dupa nici o ora de programa. va dat seama, cultura de la tara, ca au si inceput sa sara pe noi. In 30 minute facut rost de alta. Bagat in lucru si ars iara amplificare dupa vreo 2 ore. Noroc ca s-a facut noapte si s-au potolit smecherii cu lemnele si am scapat sa nu o ardem pe a treia....

 

Sint multe intimplari care le petreci, stiti si voi...

 

La o alta nunta, la un prieten FOARTE BUN de al meu, m-am simtit penibil cind se facuse ora 5 dimineata si statea GHILAUL, ca altfel nu pot sa zic, cu ceasul in mina: mai aveti 30 minute, mai aveti 20 de minute...ca e chitanta pina la ora 5. Si uite asa am cintat CHIAR DACA NU MAI ERA NIMENI IN CAMIN VREO DOUA ORE, DE NEBUNI

 

A doua zi a zis ca avrut sa faca si el misto....zgura masii... :)

Edited by lautaru'
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.