www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Minihumbucker


Guest blackraven
 Share

Recommended Posts

Guest blackraven

Daca as vrea sa schimb dozele de pe o chitara care are doze minihumb as putea sa le schimb cu unele humbuckere normale sau nu? Si care este difernta de sound dintre humbucker normale si minihumb? :)

Link to comment
Share on other sites

Daca as vrea sa schimb dozele de pe o chitara care are doze minihumb as putea sa le schimb cu unele humbuckere normale sau nu? Si care este difernta de sound dintre humbucker normale si minihumb? :)

 

Le poti schimba in masura in care chitara pe care o ai iti permite asta. Adica pickguard, corp...(daca pickguardul e pt SSS, trebuie sa-l tai sa pui humb normale)

Eu am un hot rails pe o copie de strat si suna foarte bine. Poti canta metal lejer. E foarte loud, adica se aude foarte tare, are output mare.

 

In rest nu le-am putut compara decat cu dimarzio blaze (parca) si cu emg-urile active de pe alta chitara de-a mea, care sunt altceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Of, oameni buni ...

 

Un mini-humbucker e chestia asta , nu humbucker-e care intra intr-un slot de single-coil stil Fender !!!

 

Din cate stiu, un mini-humbucker intra intr-un slot de P90. Deci daca ai chitara cu asa ceva si vrei sa-l schimbi cu un alt humbucker poti incerca ceva de la Dimarzio sau de la TV Jones.

 

Cat despre diferenta de ton, iti recomand acest site minunat. Daca te uiti cu atentie, vei observa un butonel pe care scrie "Search".

Tradus in romana, ar veni "Cauta". Si ca sa vezi, exact asta face !

Il poti folosi cu incredere :)

Link to comment
Share on other sites

Daca as vrea sa schimb dozele de pe o chitara care are doze minihumb as putea sa le schimb cu unele humbuckere normale sau nu? Si care este difernta de sound dintre humbucker normale si minihumb? :)

 

ce ai tu se numesc single coil sized humbuckers si le poti inlocui cu humbuckere normale full size daca si numai daca routingul chitarii permite acest lucru (adica sa ai sapat in lemn spatiu suficient pt a incapea un humbucker). Majoritatea straturilor au spatiu pt cel putin un Humbucker (de obicei in bridge) dar sunt si exceptii (eu am classic 60's si e routat SSS and i love it this way). Am presupus prin absurd ca ai strat, dar si la alte chitare e similara situatia. Pickguardul e mai putin problematic, se decupeaza mult mai usor in plastic decat in lemn, deci first of all verifica daca ai routing corespunzator in corp.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.