www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii


Guest Punk

Recommended Posts

melodii multe care sa sune bine pe aceasta bataie J-JS-SJ-S

am o mica ... nesatisfactie.

sa va spun

primul meu cantec pe acorduri cu bataia clasica a fost "Mihai Marginea-A fost odata".

si mi se pare ca de fiecare data cand fac bataile pe o alta melodie suna ca asta . si ma exaspereaza :)

de aceea as mai dori si alte melodii pe care sa mi le spuneti , si care sa aiba alta bataie < sa o precizati >

va multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

Adevarul e ca daca ne referim la alte melodii as in folk, bataia aia e cam... standard.

Incearca pur si simplu sa-ti faci propriile ritmuri. Also, n-ar trebui sa ramai la stadiul de JSJSJSJSJSJS ci ar trebui sa asculti si sa descifrezi cum isi canta altii armoniile, lucrurile nu se rezuma la doua sensuri.

Link to comment
Share on other sites

Adevarul e ca daca ne referim la alte melodii as in folk, bataia aia e cam... standard.

Incearca pur si simplu sa-ti faci propriile ritmuri. Also, n-ar trebui sa ramai la stadiul de JSJSJSJSJSJS ci ar trebui sa asculti si sa descifrezi cum isi canta altii armoniile, lucrurile nu se rezuma la doua sensuri.

pai nu am ramas la acel stadiu. ci la J-JS-SJ-S . si fiecare melodie pe care o gasesc o fac cu aceasta bataie.

si ma gandeam , nu e o alta bataie "standard" ?

Link to comment
Share on other sites

Sunt N batai tot ce-ti trebuie e rabdare si exercitiu. Eu la inceput aveam o mare problema, cand incercam sa invat o melodie nu puteam face alta bataie ca tot p'aia Standard mi se ducea mana insa cu timpul o sa inveti tot felul de pattern-uri noi. Chiar nu stiu ce sa-ti recomanda decat poate sa faci ca mine, sa urmaresti foarte multe cover-uri pe youtube si sa-ncerci sa inveti de acolo cate ceva.

 

LE: cauta pe youtube "acoustic strum patterns" gasesti destule.

Edited by NimVind
Link to comment
Share on other sites

Sunt N batai tot ce-ti trebuie e rabdare si exercitiu. Eu la inceput aveam o mare problema, cand incercam sa invat o melodie nu puteam face alta bataie ca tot p'aia Standard mi se ducea mana insa cu timpul o sa inveti tot felul de pattern-uri noi. Chiar nu stiu ce sa-ti recomanda decat poate sa faci ca mine, sa urmaresti foarte multe cover-uri pe youtube si sa-ncerci sa inveti de acolo cate ceva.

 

LE: cauta pe youtube "acoustic strum patterns" gasesti destule.

 

ms mult. mi-a fost de mare ajutor ! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.