www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Refret


Guest
 Share

Recommended Posts

Vreau sa imi schim si eu tastele la un squer afinity si trebuie sa ii cumpar unele noi si... stiti cumva unde gasesc si eu asa ceva si un lutier priceput prin bucuresti? Multumesc mult!!!

PS inca o intrebare: pot sa pun Jumbo frets pe asa ceva :-/

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa imi schim si eu tastele la un squer afinity si trebuie sa ii cumpar unele noi si... stiti cumva unde gasesc si eu asa ceva si un lutier priceput prin bucuresti? Multumesc mult!!!

PS inca o intrebare: pot sa pun Jumbo frets pe asa ceva :-/

 

grosman cel mai probabil...dar cred ca si guitarshop sau lutierii privati te pot rezolva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Retastarea e o operatie destul de scumpa (din cate stiu, poate ma insel) si avand in vedere ca e vorba de un Squier Affinity ...

Nu consider ca e o investitie buna, dar faci cum vrei.

Link to comment
Share on other sites

Daca ne explica motivele pentru care vrea sa retasteze, atunci poate putem sa il indrumam mai bine. Eu cred ca vrea doar sa-si satisfaca un moft si sa-si puna taste jumbo.

Nu cred ca are chitara de mai mult de doi ani, perioada in care tastele nu prea au cum sa se toceasca in asemenea hal incat sa fie nevoie de o inlocuire (o slefuire a tastelor la lutier ar trebui sa rezolve problema).

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

personal, nu cred ca pentru un squier (indeosebi unul de pana in 5 ani) ar merita facut un refret...totusi, daca e vorba de un squier mai vechi de 15 ani, la care lemnul intr-adevar incepe sa sune (si am auzit astfel de chitari sunand mortal de la varsta asta incolo), atunci sunt 2 ocuri unde te poti duce:

1. Grossman - costa aprox 100 eur cu tastele incluse

2. Bogdan Stanescu - costa 300 eur cu tastele incluse

Dan Iliescu tocmai si-a retastat chitara la bogdan stanescu si vreau sa iti spun ca e mai marfa decat inainte, cu tastele originale...are niste taste jumbo, perfect lucioase, cu sunet excelent, in pretul asta stanescu iti mai face si un setup general la chitara, totul iese excelent...e de la sine inteles ca la Grossman nu iese la fel (te poti uita la chitarile lui de serie :) ), insa e un raport calitate-pret mult mai bun...daca tu ai o chitara noua, nu merita sa o retastezi...in ultimu caz ii poti schimba griful, ceea ce ar fi mult mai ieftin :)

Link to comment
Share on other sites

Daca ai Squier, care presupun ca pastreaza aceleasi dimensiuni ale neck-heel-ului (respectiv neck-pocket-ului) ca si un Fender Stratocaster eu iti propun sa iti cumperi un neck nou de la www.warmoth.com cu jumbo frets (si inca stainless steel si nu nickel-silver) si iti alegi tu tot incepand de la lemnul neck-ului, al fretboard-ului cat si forma si inclinatia headstock-ului...deci pe scurt un neck complet custom, cu fret-uri din otel puse profesional (cel putin asa ii lauda toata lumea pe net) la un pret putin mai mare decat refret-ul domnului Bogdan Stanescu...asta si cu transportul bineinteles...eu zic ca este o afacere mult mai buna...

Link to comment
Share on other sites

Bine bine, dar de unde se pot cumpara taste(sarma), din ce magazine din tara? ca si pe mine ma intereseaza sa cumpar, ca de montat mi le montez eu :)

 

Cred ca glumesti, nu? Iti dai seama ca daca te apuci sa iti schimbi singur tastele (asta daca nu ai ceva experienta) iti bagi joc de chitara. Sau poate vrei sa scoti din ea un sound apropiat de cel al sitarului...

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Daca ai Squier, care presupun ca pastreaza aceleasi dimensiuni ale neck-heel-ului (respectiv neck-pocket-ului) ca si un Fender Stratocaster eu iti propun sa iti cumperi un neck nou de la www.warmoth.com cu jumbo frets (si inca stainless steel si nu nickel-silver) si iti alegi tu tot incepand de la lemnul neck-ului, al fretboard-ului cat si forma si inclinatia headstock-ului...deci pe scurt un neck complet custom, cu fret-uri din otel puse profesional (cel putin asa ii lauda toata lumea pe net) la un pret putin mai mare decat refret-ul domnului Bogdan Stanescu...asta si cu transportul bineinteles...eu zic ca este o afacere mult mai buna...

 

Sa inteleg ca ai experienta cu comanda la Warmoth ?

Pt ca daca da, imi poti oferi detalii (ce ai comandat si cat a costat, cum ai platit, in cat timp a ajuns comanda, etc) ?

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de moft e vorba ca daca vreau sa fac un bend prin pozitiile 12,13,14 se aude scartz si se opreste sunetul(e chiar enervant de la o vreme incoace)

 

Hmmm slefuirea pare o optiune... da ce implica asta ( stare tastelor etc.)

Daca tatele sunt tocite diferentiat (una mai mult decat alta), e posibil sa ai simptomele pe care le-ai pomenit. Slefuirea presupune aducerea tastelor la acelasi nivel, folosind un shmirghel fin, special.

Link to comment
Share on other sites

Poti si tu sa-ti "aranjezi" tastele cu ceva indemanare si rabdare.

 

http://www.youtube.com/watch?v=PYJ5Mxn-4G4...feature=related

 

Parerea mea este ca cine nu are experienta in acest domeniu mai bine sa nu se bage pentru ca sunt sanse mari sa deterioreze destul de serios griful chitarii. Mai bine isi face rost de un grif cu taste bune sau se duce la cineva sa i le niveleze. Pt o nivelare si un setup ok nu cred ca se ia mai mult de 200 RON, asta daca tastele mai au destula viata in ele.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca cine nu are experienta in acest domeniu mai bine sa nu se bage pentru ca sunt sanse mari sa deterioreze destul de serios griful chitarii. Mai bine isi face rost de un grif cu taste bune sau se duce la cineva sa i le niveleze. Pt o nivelare si un setup ok nu cred ca se ia mai mult de 200 RON, asta daca tastele mai au destula viata in ele.

 

Perfect adevarat :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.