www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Experimente Distors


 Share

Recommended Posts

De curând - tot fiind eu în cãutarea unui ton deosebit al chitarei - am probat un efect "Marshall BluesBreaker BB-2". ªi cum compania sonorã de test a fost una foarte bunã, sunetul rezultat mi-a plãcut, fiind destul de apropiat de ceea ce cãutam. Aºa cã l-am cumpãrat. (Trec peste faptul cã ajuns acasa sunetul n-a mai fost chiar acelaº.)

Dupã o serie de reglaje ºi probe am ajus la un sunet bunicel. Mai apoi - de gradul experimentãrii - am fãcut probe comparative cu efectul "Marshall Jackhammer JH-1", pe care l-am reglat (drive, ton, contur, frecvențã) astfel încât sã sune cât mai apropiat de efectul "BB-2". La prima "vedere" (auditivã) mi-a trecut prin minte cã m-am pãcãlit cu aceastã achiziție (de vreme ce puteam obține sunetul acela cu "padala" pe care deja o aveam acasã). Însã cu un pic de atenție am desluºit diferențe sonore semnificative, care i-au ridicat scorul - principala calitate fiind faptul cã "BB-2" redã mult mai bine acțiunea corzii (modalitatea de acționare: atacul, vibrato-ul, slide-urile, etc).

Aºa cã am validat "pedala" achiziționatã ºi am acceptat-o cu mulțumire în colecția proprie.

 

P.S. Nu am pus acest topic în secțiunea de recenzii deoarece acolo regulile de încadrare sunt cumva mai stricte, pe când eu voiam doar sã împãrtãºesc niºte impresii subiective.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.