www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help! Nu Reusesc Sa Acordez Chitara


Guest maraba
 Share

Recommended Posts

Guest maraba

Cine ma poate ajuta?? am o chitara cu floyd si nu reusesc sa o acordez deloc.de ex: incep cu mi6 .... si dupa ce le-am acordat pe restul, constat ca mi6, si, este jos ca intonatie.la fel patesc si daca incep in sens invers. cum sa procedez???

Link to comment
Share on other sites

Guest maraba
incerci s'o acordezi dupa urche, cu tuner'ul sau cu vreun tuner de pe calculator?!

 

n-o acordez dupa ureche.prin tuner.

 

Dupa ce strangi menghinele, e normal sa se lase putin corzile, dar daca mai strangi de suruburile alea de la "floyd" nu sta acordata?

 

Sau abia ai schimbat corzile?

 

 

din pacate , nu. si acelasi lucru se intampla si atunci cand mai strang si din suruburile de la floyd.nu cred ca sunt corzile de vina pt ca asa am patit de cand am cumparat chitara. am ajuns sa cred ca in momentul in care strang o coarda, o detensionez pe alta ....

Link to comment
Share on other sites

din pacate , nu. si acelasi lucru se intampla si atunci cand mai strang si din suruburile de la floyd.nu cred ca sunt corzile de vina pt ca asa am patit de cand am cumparat chitara. am ajuns sa cred ca in momentul in care strang o coarda, o detensionez pe alta ....

 

Pai exact asta si faci. Cand strangi o coarda automat tragi in sus puntea => se detensioneaza restul. Repetand acordarea de mai multe ori o sa ajungi la echilibru cu toate corzile acordate.

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce strangi menghinele, e normal sa se lase putin corzile, dar daca mai strangi de suruburile alea de la "floyd" nu sta acordata?

 

Sau abia ai schimbat corzile?

 

Deci reiau, ca vad ca nu citesti posturile....

 

Daca ai schimbat corzile si "floydul" e inca paralel cu corpul, lasi o zi doua corzile cu menghinele slabe, canti pe ea fara tremolo, apoi acordezi, strangi menghinele, acordezi iarasi din surubelele de fine tuning (sau cum le zice...).

 

Daca nu ai schimbat corzile care e problema? Slabesti menghinele (daca nu mai intra suruburile cu pricina de la "floyd") acordezi....strangi...acordezi...

 

Daca scapa menghina e altceva.....

 

Si vezi ca puntea floydului sa fie aproximativ // cu corpul!!!

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest DariusTPI
incerci s'o acordezi dupa urche, cu tuner'ul sau cu vreun tuner de pe calculator?!

 

 

Eu acordez chitara simplu ... cu un program: D'Accord Easy Tuner 3.0

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.