www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Sunt Hieroglifele Astea? Cum Se Canta ? Va Rog Help!


Guest Freak KiTTy

Recommended Posts

Guest Freak KiTTy

salut,am si eu o chitara electroacustica de la stagg faza e k nu stiu deloc sa cant pe ea,ma uit la ea cu parere de rau si merg la niste cursuri la palatul copiilor unde nu ne invata mare lucru ..sper sa ma lamuriti si pe mine cu unele chestii si intr-o buna zi sa cant ca o profesionista pt k asta imi doresc cel mai mult .. intrebarea mea era .. ce inseamna hieroglifele astea? :) bine .. nu sunt chiar hieroglife,am auzit k repezinta niste acorduri .. dak da,care sunt si cum fac sa le cant? as aprecia dak mi'ati oferi ajutorul .. ms iata'le mai jos

<!--StartFragment-->

 

 
e|-------------------------------------------------------|
B|-------------------------------------------------------|
G|---4-----4----4-----4----------4----4---4-----4--------| 8x
D|-------------------------5-------------------------5---|
A|-4-----4---4-------------5-----------------22--22--3---|
E|-----------------44---44-3--2----2----2----------------|

Link to comment
Share on other sites

ce ai pus tu acolo se numeste tab...prescurtare de la tablature.

o tablatura are acelasi rol cu o partitura..insa intr-un limbaj un pic mai ''neacademic''...si mai usor de inteles..vorba aia''noi nu suntem notisti'' :)

in linii mari..pt ca documentatie exista pe net...literele reprezinta corzile..de la cea mai subtire la cea mai groasa.

cifrele locul unde sa apesi pe coarda.

uite aici un link..sper sa te lamuresti

http://www.harmony-central.com/Guitar/tab.html

Link to comment
Share on other sites

nu's acorduri...este un riff care se canta de 8 ori consecutiv dupa cum arata semnu de la sfarsit...

numerele reprezinta tastele care trebuiesc apasate pe coarda respectiva...tastele (de exexmplu 355 pe corzile EAD sau 35 pe AD) inseamna ca trebuiesc cantate concomitent, celelalte de la stanga la dreapta exact cum scrii sau citesti

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest anni:)

heyyou,

eu am downloadat "guitar pro" asta, dar eu nu inteleg de loc......:-S

chiar nu shtiu cum sa citesc tabulaturile astea.....:|:|:|

ajutatzima si pe mine..... :)

va roooog mumos:*:*

Link to comment
Share on other sites

Guest Bobby

tabulaturile sunt cel mai usor de citit.cifrele iti indica casutele in care trebuie sa apesi.

 

1 e|-----------------------------------------------------------------|

2 B|--------------------------------------------------------------------|

3 G|---4-----4----4------4------------4----4---4------4-----------|

4 D|-----------------------------5------------------------------5----|

5 A|-4-----4---4----------------5------------------22----22--3----|

6 E|-------------------44---44--3--2----2----2---------------------|

 

asta inseamna ca intai apesi pe casuta 4 de pe coarda a 5-a(do#) apoi pe casuta 4 coarda a 3-a(si) apoi cand ai 3 note in acelsi timp inseamna ca ai acord(355-ala)(care este un sol) si tot asa.

 

ai inteles?

Link to comment
Share on other sites

Guest anni:)

treaba e , ca pana aici am inteles ceva....dar... de ex. in casutza 4 pe coarda 5......bine dar cu care deget???????????:-? putem discuta si pe mess:iubi_anita

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

de obicei, daca nu este indicat, se canta cu ce deget iti este tie mai comod ca sa poti sa canti si urmatoarele note. dupa mine, e ca la sah oarecum: trebuie sa iti gandesti si urmatorul pas.

Link to comment
Share on other sites

Guest Freak KiTTy

hello again .. :)

 

 

merci mult de tot pentru ajutor .. in sfarsit mi'am dat seama .. am reusit sa fac aproape toata melodia din care face parte si tab'ul acela .. multumesc!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest anni:)

ce fain de tine freak Kitty ;):)

eu tot nu inteleg.....:):(

adica , inteleg cat-de-cat dar nu o pot pune in actiune......:">

degeaba le citesc eu, si pun degetele, nu reusesc.....:D am descarcat vreo 5 programe ajutatoare....dar tot nu merge....:P:)

am ambitzie si vreau sa invatz acest lucru.....asa ca va rog ajutatzi-ma inca odata....

 

nu pot sa cred,am gasit pe youtube un copil super-talentat... intratzi pe youtube si scrietzi in browser "jwcfree california dreaming"-and watch it... melodia mea preferata si as vrea s-o invatz..:X:X

:D

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

anni, intai incearca sa 'descifrezi partitura'. canti exact cum scrie acolo doar ca foarte lent, ca sa stii despre ce e vorba. dupa ce o faci lent poti incerca sa schimbi tempo, iti va fi mult mai usor.

Link to comment
Share on other sites

Guest Freak KiTTy
ce fain de tine freak Kitty

eu tot nu inteleg.....

adica , inteleg cat-de-cat dar nu o pot pune in actiune......:">

degeaba le citesc eu, si pun degetele, nu reusesc..... am descarcat vreo 5 programe ajutatoare....dar tot nu merge.... :P:)

am ambitzie si vreau sa invatz acest lucru.....asa ca va rog ajutatzi-ma inca odata....

 

nu pot sa cred,am gasit pe youtube un copil super-talentat... intratzi pe youtube si scrietzi in browser "jwcfree california dreaming"-and watch it... melodia mea preferata si as vrea s-o invatz..:X:X

:D

 

 

nu intelegi asa usor daca iti povesteste cineva .. stiu cum e .. :D mai bine iti arata ..trece la practica si mai si explica din ce face pe acolo .. daca as fi langa tine ... ti'as arata eu ... :) marog .. acum nu ma dau mare ca am inteles dar chiar as fi fost interesata sa'ti impartasesc din cunostintele mele nelimitate .. :) tot datorita baietilor de pe rgc .. thanx guyz !!

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg cum de sunt nedumeriri la asa explicatii dar poate talentul meu in paint ajuta la ceva.

Pe tab vezi pe coarda 1 apare cifra 3. Inseamna ca trebuie sa pui degetu pe tastiera 3 de pe coarda 1 de la chitara(numerotata in desen). Dupaia tabul iti arata coarda 3(sol) cifra 1 deci pui degetul pe tastiera unu de pe coarda 3.

post-2272-1214772558_thumb.png

Edited by Kreatorul
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest anni:)

:)

thank u guys :P

dupa cateva zile de exercitzii am inteles si eu "hieroglifele" astea....:))

acum pot canta mai bine dupa taburi si ca ajutor folosesc guitar pro, incercatzi si voi, e de binele vostru.....:D:D

 

multzumesc pentru tot :*:* :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.