www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

On-line Stores


[Q]
 Share

Recommended Posts

Care dintre voi a cumparat careva vreun instrument de pe www.musik-service.de (dupa cum scrie in titlu magazin on-line de instrumente muzicale) ? Cica livreaza in toata europa...problema e ca n-am gasit pe nimeni care sa-mi confirme sau infirme cat se seriosi ar fi. Si pretzurile is acceptabile...zic eu...la majoritatea produselor...

 

Daca mai stiti si alte situri pt comandat instrumente...care eventual livreaza romanilor si se si tin de cuvant...scrieti p'aici.

Link to comment
Share on other sites

Dar daca imi aduc chitara de afara printr-un prieten...sunt sanse sa treaca cu ea nevamuita la aeroport? :)

 

te taxeaza urat la vama cu vreo 40% ptr orice produs electronic.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Chestiile astea cu cred nu prea tin cand e vorba de legislatie. Exista Coduri vamale care stipuleaza clar cu ce marfa ai voie sa iesi din tara cu/fara declaratii vamale si cu/fara garantii vamale etc etc.

Link to comment
Share on other sites

da-i un search pe forum la "ordinul 687" sau asa ceva. din 2001

am scris eu la un topic pt cei ce vor sa-si cumpere scule de afara. vezi detalii acolo.

chestia cu cumparatul de afara e cu cantec.pana acum pentru mine a fost foarte usor, insa nu contest ca poate altii s-au lovit de greutati.

eu mi-am luat din state o chitara pe care mi-a trimis-o un prieten cu vaporul printr-o firma de aici din oradea parca. a venit in 7 saptamani si m-am ***** pe mine ca nu mai vine dar cand a ajuns toate erau mai mult decat ok.

am platit 30$ transport, vro 20 vama si 15 asigurare. nu glumesc. toate astea au fost achitate acolo iar chitara mi-au adus-o la usha.mentionez ca valoarea chitarii a fost acolo de 900$.cea declarata cred ca vro 100.

mi-am mai luat procesor pedale si altele tot de acolo si mi le-a trimis prin usps(acelasi prieten).

au ajuns in 3 zile.valoarea lor acolo vro 500$.valoarea declarata vro 200, din greseala, pt ca l-am rugat sa zica 100...transport aprox.90$. vama achitata aici 200.000 lei pt ca am mers cu lista produselor in vama la mine, si cand a vazut ca stiu ce si cum sta a stiut vameshu ca nu ma poate trage in piept.plus ca aia habar n-au ce e in cutie.se uita la ditamai procesorul si i-am zis ca e mashina de ritmuri care in vama are valoare de 19 euro. wah trece drept pedala de volum...tot vro 19 euro.aia "e" proshti :) tre doar sa stii ce si cum sa le zici si scapi ieftin, fara shpaga.

cu toate acestea, poate am avut eu noroc, pt ca sunt convins ca altii nu au scapat asha ieftin.

asa ca aveti grija.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.