www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 15 - Votare si comentarii


Adi
 Share

  

22 members have voted

  1. 1. Duel nr 15

    • antwan
      3
    • Baumwolle
      1
    • ciuci
      1
    • ilun
      10
    • lumea imi spune iosif
      4
    • marcel
      2
    • TB_TM
      1


Recommended Posts

De data asta eu sparg gheatza... Incep sa cred in teoria conspiratiei, sau oare s-au vorbit "greii" duelurilor sa nu participe si sa-i lase si pe astia "micii" sa se lupte intre ei? B) Iata parerile mele, mai pe scurt ca altadata si un clasament in ordinea crescatoare a "valorii" :) :

 

7. ciuci - inca un debut la duel. bine ai venit! ai vreo legatura cu (Paul) Ciuci ala mai cunoscut de toata lumea? :) Cu exceptia unor zvacniri mai interesante, varianta ta nu e prea fericita, poate data viitoare?

 

6. baumwolle - de data asta nu prea merge jucaria... sorry, dar parca ai uitat tot ce acumulasei pana acum ceva zile. considera asta un experiment si mergi mai departe! Bafta!

 

5. antwan - dupa un debut bunicel la duelul precedent, acum ai cam schiopatat-o. ai mai iesit in decor pe alocuri, monotonie pe toata linia si cam fara inspiratie, dar te inteleg cumva (piesa inecacioasa, ar fi putut baietii sa aleaga alt backing track din seria aia de Total Guitar Pro Band :(). finalul kinda rocks! bafta pe mai departe!

 

4. TB_TM - ar fi interesant de stiut daca aveai deja humbuckerele montate... poate te-ai grabit si tu, sau doar atata poti la piesa asta. cele mai (g)rele sunt bendurile, unele chiar pe afara de tot :) , incearca sa iti formezi urechea sa "opreasca" mana exact unde trebuie cand faci bendurile. in rest, ai o viata inainte... frumos finalul, asa gradat... bafta!

 

3. marcel - unul dintre cei care sigur poate sa arate ceva... ori te-ai grabit, ori nu stiu. ideile nu sunt alese chiar cum trebuie, suna ca o improvizatie de jam session, care iese cum iese si gata... comparativ cu altii, esti sus, deh...

 

2. everybody call him josef - ai ales niste riffuri mai bune decat altii, mai bune la inceputul piesei, dar in rest tot monotona mi se pare piesa, iar finalul interesant. foarte bun la timing, nu stiu de cand canti, dar se vede ca tu poti mai mult...

 

1. ilun - cel mai apropiat de ideea de hard rock a piesei, desi a scapat si fractiuni de shred si chestii de metal mai modern, suna bine cu foarte mici exceptii. bravo! ai votul meu!

 

Mai trebuie sa spun ca e o piesa care mie personal nu-mi place.

bafta tuturor! see you next time!

Edited by felixanu'
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

...

 

 

Antwan, cam monoton, intr-adevar, dar n-as zice nici ca ai schiopatat-o...As zice ca este o piesa oarecum "echilibrata", pasajele foarte bune fiind trase in jos de momentele de neatentie si vice versa.Referitor la pasajul care mi-a fost dedicat si eu ar trebui sa-p ghicesc, este cumva bucata de la sfarsit care seamana cu o parte din solo-ul de la "Don't Cry"?

 

Ciuci, ai cateva idei interesante, dar din pacate, piesa ta nu m-a impresionat intr-un mod foarte placut.Continua totusi! B) PS:data viitoare sa inregistrezi la un volum mai mare...

 

Ilun, intr-adevar, aproape de ideea piesei, dar ai si unele pasaje care sunt cam ca nuca in perete... :(

 

Iosif, imi place tema pe care ai ales-o.Nu-mi place ca ai inregistrat la un volum cam micut si, la fel cum ti s-a spus deja, e cam monoton...Tapping-ul ala e cam nefericit...Oricum, mi-a placut! :) Ai votul meu.

 

Marcel, in ansamblu, cam aceleasi observatii ca si pentru Antwan, si anume pasaje bune umbrite de momente de neatentie.

 

TB_TM, progresul tau este destul de vizibil!Cum ti-a spus si Felixanu', ai grija cu bend-urile, te-as sfatui ca, in cazul in care nu te opresti din bend si o iei pe aratura, sa incepi sa ne pacalesti cu un vibrato.Frumos! :)

 

Clasament: Iosif, TB_TM si Ilun, Marcel si Antwan, Ciuci...

 

Felixanu', iti multumesc pentru diplomatie, de data asta sunt convins ca piesa mea a fost foarte slaba, n-are rost sa ma ascund.Asta e.A, si TB_TM nu avea humbuck-erele montate cand a postat piesa.Cheers!

 

Felicitari! :)

Link to comment
Share on other sites

TB_TM - ar fi interesant de stiut daca aveai deja humbuckerele montate... poate te-ai grabit si tu, sau doar atata poti la piesa asta. cele mai (g)rele sunt bendurile, unele chiar pe afara de tot :) , incearca sa iti formezi urechea sa "opreasca" mana exact unde trebuie cand faci bendurile. in rest, ai o viata inainte... frumos finalul, asa gradat... bafta!

 

Inca nu eram Humbuckery :)

Intr-adevar m-am grabit rau de tot ca u am prea avut timp. Mai mult am vrut sa-mi testez "figurile" :) da' se pare deocamdata trebuie sa las mai moale cu ele... eh... cresc eu mare... :(

 

Cel mai mult mi-au placut improv. celui caruia lumea ii spune Iosif , ilun si antwan.

Baumwolle... nu cred ca e o involutie. Cred ca te dezavantajaza foarte mult ditorsul. Gain-ul e foarte low...]

ciuci destul de deranjant ca se aude foarte incet si pe un singur canal....

marcel destul de bine dar sunt acele cateva rateuri care strica ansamblul...

Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca si aici merge pe prietenii?!

atat...

ganditi-va mai bine inainte sa aberati, sau voi apreciati marimea mp3-ului?!

Parca era vb de calitate...Poate ma insel...

Clasamentul meu suna asa...Nici macar nu e clasament. Astea mi se par mie cele mai bune:

Let's Call Him Joseph, Ilun and ME :)...Nu neaparat in ordinea asta.

Dar m-ati convins!

Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca si aici merge pe prietenii?!

atat...

ganditi-va mai bine inainte sa aberati, sau voi apreciati marimea mp3-ului?!

Parca era vb de calitate...Poate ma insel...

Clasamentul meu suna asa...Nici macar nu e clasament. Astea mi se par mie cele mai bune:

Let's Call Him Joseph, Ilun and ME :)...Nu neaparat in ordinea asta.

Dar m-ati convins!

 

da! daca vrei poti sa iti pui prietenii sa isi faca user,sa dea 5 posturi la caterinca,si sa te voteze.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Antwan, ce faci tu acum se numeste calomnie si e infractiune.Te rog sa nu mai faci acuzatii nefondate doar pentru ca tu esti deranjat ca lumea "nu te apreciaza indeajuns".Nu uita ca modestia este o calitate si nu ti-ar strica sa cobori putin printre noi, muritorii de rand.Ce e atat de greu de inteles ca melodia ta de acum, ca si cea de data trecuta, probabil, nu au fost gustate de "electorat"?Nu ne-a placut.Imi spui mie ca nu am nici un drept sa judec pe cineva care este mai bun decat mine.Eu spun ca am dreptul la opinie si ca pot spune foarte frumos daca melodia lui X sau lui Y mi-a placut sau nu mi-a placut.Ca sa nu mai spun ca la un asemenea nivel exista chitaristi mai slabi sau mai buni.Ce-ai facut tu pana acum in muzica?Te intreb pentru ca aseara mi s-a parut ca ai impresia ca esti foarte talentat si ca ar trebui sa fii laudat pe toate fronturile.De acord omule, chiar ne doream un chitarist bun ca tine pe aici, cam ducem lipsa...Dar, mai inainte de toate, fa-ne sa te apreciem prin munca ta, prin melodii frumoase, care sa ne placa.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea (in ordinea in care le-am ascultat):

-bumbac, trebuia sa lasi solou' pe care mi l-ai pus cand am fost la tine atunci, ala suna mai bine; poti mai mult decat melodia asta

-antwan, monotona melodia (si a mea e la fel de monotona -- poate chiar mai rau :) ); ce nu-mi place e finalu' si unele falseuri (minore de altfel, da' care mi-au iesit in ochi, ma rog urechi...)

-ciuci, bun venit printre greii societatii chitaristice :):( (ce penal suna). ideea e bunicica, da' faptu' ca se aude incet si doar pe dreapta e un deficit; mai sunt si niste portiuni mai "zgomotoase" si niste benduletze cam nesigure, da' e timp suficient (asta daca nu mori maine B)) sa progresezi

-ilun, curat, armonios, efect potrivit cu melodia, partile rapide sunt flawless. ai votu' meu (of...si eram aproape in clasament :);):o )

-tb_tm, bendurile alea ies najput, da' imi place ideea ta. finalu' e un pic cam dezastruos :o (sa nu mi-o iei in nume de rau); ala e final in care te pui pe spate pe scena si dai in chitara aia sa sune! ;)

-marcel, inceputu' e mijto, si ideea melodiei este de-asemenea marfa, da' trebuia sa o mai lucrezi un pic :o

-iosif (adica je) e destul de greu sa faci solistica la melodii d-astea pe acustica, nu? ;) (cel putin mie mi se pare pentru ca nu-mi vin idei...alta e cu electrica in mana)

Link to comment
Share on other sites

fratilor...cum ziceam ...nu conteza pe ce loc ajung...ci doar sa ne distram...eu 1 n-am sa ma votez singur...si nici nu am nevoie sa ma voteze cineva...daca e careva care are prieteni...sau se voteaza singur...pai asta nu mai e duel...asta e egoism....(sa nu se supere nime')

p.s.duelurile astea nu ma fac un chitarist mai bun sau mai prost decat sunt...

 

felixanule ...ce vrei sa spui cu :"comparativ cu altii esti sus" ...ca nu te inteleg...poate ai vrut sa zici dus??....te rog explica "sus"...

p.s. am destui ani de chitara ...dar nu am timp sa aranjez treaba cum trebuie...deh unii mai "munceste"

Link to comment
Share on other sites

Antwan, ce faci tu acum se numeste calomnie si e infractiune.Te rog sa nu mai faci acuzatii nefondate doar pentru ca tu esti deranjat ca lumea "nu te apreciaza indeajuns".Nu uita ca modestia este o calitate si nu ti-ar strica sa cobori putin printre noi, muritorii de rand.Ce e atat de greu de inteles ca melodia ta de acum, ca si cea de data trecuta, probabil, nu au fost gustate de "electorat"?Nu ne-a placut.Imi spui mie ca nu am nici un drept sa judec pe cineva care este mai bun decat mine.Eu spun ca am dreptul la opinie si ca pot spune foarte frumos daca melodia lui X sau lui Y mi-a placut sau nu mi-a placut.Ca sa nu mai spun ca la un asemenea nivel exista chitaristi mai slabi sau mai buni.Ce-ai facut tu pana acum in muzica?Te intreb pentru ca aseara mi s-a parut ca ai impresia ca esti foarte talentat si ca ar trebui sa fii laudat pe toate fronturile.De acord omule, chiar ne doream un chitarist bun ca tine pe aici, cam ducem lipsa...Dar, mai inainte de toate, fa-ne sa te apreciem prin munca ta, prin melodii frumoase, care sa ne placa.

 

Domnul Bumbac, romana nu fac! Ma obosesti...Ma pui sa caut prea multe pentru tine, ca sa nu zici ca sunt eu tampit...

CALOMNÍE, calomnii, s.f. Afirmaţie mincinoasă şi tendenţioasă făcută cu scopul de a discredita onoarea sau reputaţia cuiva; defăimare, clevetire. – Din fr. calomnie, lat. calumnia.

 

Afirmatie iaste acel enunt (ca sublim era Caragiale in satira) care declara, care sustine o parere! Eu doar intrebam...

Referitor la infractiune....Imi cer scuze pentru asta...dar stupid esti, baiete! Nu este nici o infractiune sa intreb ceva, nu este nici o infractiune sa-mi exprim o parere (aia cu melodiile cele mai bune), nu este nici o infractiune sa-i rog pe cei ce comenteaza pe un forum sa fie obiectivi.

Btw, pentru a da pe cineva in judecata ai nevoie de toate datele mele personale (adresa, nume, prenume, data nasterii etc.), pentru ca altfel judecatoria declara viciu de procedura plangerea ta (de altfel nefondata).

Inca o chestie: cand ti-am zis de apreciatul unei melodii era vorba strict despre partea tehnica, nu despre ce ii place urechii tale sa auda. Pun pariu ca nu stii cate note exista in total. :)

Si cu acestea ma inclin din nou!

 

 

Faza cu acuzatiile e "penala". :)

Btw (din nou)... :)

Edited by antwan
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Calomnia este o infractiune.Si te-am rugat sa ne scutesti de talentele tale de mare interpret.

Si stai ca nu inteleg ceva...Cum sa votez o melodie care nu imi place la ureche?Sa-ti spun o chestie:ma p**h pe tehnica.Altele conteaza intr-o melodie.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

@felixanu':nu nam nici o legatura cu paul ciuci (compact???).... asta ii porecla mea....

no problem... am intrebat si io... :)

 

Clasamentul meu suna asa...

Let's Call Him Joseph, Ilun and ME :(...Nu neaparat in ordinea asta.

 

dupa cum arata voturile acum, in formula 3,6,3, se pare ca antwan ori are un simt muzical si critic mai deosebit ;) , ori ar trebui sa inceapa sa joace la loto, ca nu se stie de unde sare iepurili. B)

 

fratilor...cum ziceam ...nu conteza pe ce loc ajung...ci doar sa ne distram...eu 1 n-am sa ma votez singur...

p.s.duelurile astea nu ma fac un chitarist mai bun sau mai prost decat sunt...

 

felixanule ...ce vrei sa spui cu :"comparativ cu altii esti sus" ...ca nu te inteleg...poate ai vrut sa zici dus??....te rog explica "sus"...

p.s. am destui ani de chitara ...dar nu am timp sa aranjez treaba cum trebuie...deh unii mai "munceste"

 

marcele, sensul afirmatiei era: in comparatie cu ceilalti esti sus situat in clasament (cel putin dupa parerea mea). n-am zis ca poti sa fii si "dus", ai grija ce spui, ca se poate folosi impotriva ta. ;)

e problema ta cat timp acorzi aranjarii unei piese dupa ce o inregistrezi, cateodata conteaza un pic si asta, dar nu e mare necaz. eu unul nu-mi permit sa postez o chestie de care nu sunt eu multumit cum suna, ca altfel ma expun mai mult la ploile acide :) . cel putin de la o vreme nu mai zic nimik nici de tonul chitarilor, d-apai despre ce se aude mai tare in stanga sau dreapta, ci incerc sa zic despre ce canta fiecare cateva cuvinte, mai mult sau mai putin inspirate, deh, nu sunt chiar asa bazat, imi exercit doar dreptul la opinie. in nici un caz, cu cuvinte interpretabile, nu as vrea sa jignesc pe cineva. daca se simte cineva vizat, poate sa riposteze sau sa ia chestia respectiva ca pe o gluma nesarata, cum doreste.

apreciez fair-play-ul tau si sa stii ca risti ca duelurile sa te faca sa te simti mai bine sau mai prost decat te simti tu de obicei, asta e valabil pentru toata lumea, zic eu...

 

Calomnia este o infractiune.Si te-am rugat sa ne scutesti de talentele tale de mare interpret.

Si stai ca nu inteleg ceva...Cum sa votez o melodie care nu imi place la ureche?Sa-ti spun o chestie:ma p**h pe tehnica.Altele conteaza intr-o melodie.

 

bumbacule, tata, cu sau fara diplomatie, se pare ca te-a atacat rau omul la matze daca ai luat asa foc. ;)

s-a mai pus problema, si tu stii bine asta, ca duelul nu e un concurs (numai) de tehnica, ci presupune imbinarea mai multor calitati. ca altfel ar veni la fiecare duel unul sau doi tipi care sunt in stare sa cante la mitraliera 4-5 minute aceleasi gloantze vidia si ne-ar "rapune" pe toti. :)

 

uite cum stau eu si pierd timpul scriind posturi in loc sa mai cant cate ceva... offff :o

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ultima chestie pe care o mai spun legat de acest subiect este rugamintea pe care o adresez lui Antwan - "Omule, revino pe pamant!".

Link to comment
Share on other sites

cine naiba mo votat pe mine? ??? --rolling on the floor and lauthing--

TU??? :):):)

Mai incearca...data viitoare va fi mai bine...ai potential :(

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.