www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi de nylon


Guest Cos
 Share

Recommended Posts

Ca si chitarist am inceput direct cu o chitara Behringer electrica. Acum doresc sa-mi iau o acustica. Am vazut ca sunt de mai multe tipuri, o diferenta principala fiind faptul ca ar avea corzi de nylon sau de metal.

 

Pana acum as trece pe una cu corzi de nylon :). Nushtiu de ce :). Parca cele Reghin cu corzi de metal nu suna nici cum diferit fata de electrica mea cea veche :). Sad but true.

 

In schimb nu stiu nici cum ar fi cu cele de nylon. Probleme si chestii de-alea cu ele. Niste ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Ca si chitarist am inceput direct cu o chitara Behringer electrica. Acum doresc sa-mi iau o acustica. Am vazut ca sunt de mai multe tipuri, o diferenta principala fiind faptul ca ar avea corzi de nylon sau de metal.

 

Pana acum as trece pe una cu corzi de nylon :). Nushtiu de ce :). Parca cele Reghin cu corzi de metal nu suna nici cum diferit fata de electrica mea cea veche :). Sad but true.

 

In schimb nu stiu nici cum ar fi cu cele de nylon. Probleme si chestii de-alea cu ele. Niste ajutor.

 

salut

Depinde ce muzica vrei sa cantzi, daca vrei sa cantzi muzica clasica , flamenco, bolero iti recomand chitara clasica cu corzi de plastic. Eu unul am cantat pe plastic si am trecut pe acustica si aufi :( m-au cam durut degetele, e umpic de diferentza. Dar ideea este de sunetul pe care vrei sa il scotzi si muzica care vrei sa o cantzi nu de cat te dor degetele ca alea se obisnuiesc. De exemplu pe o acustica mai greu sa faci niste ritmuri flamenco ca intra intr-o rezonantza de nu ai ce face B) cu acustica (adica suna cam naspa pt asa o muzica). In shimb sa cantzi niste piese cat de cat metal/rock pe chitara clasica nu prea merge. Eu unul iti recomand ca daca ai chitara electrica , i-atzi una clasica cu corzi de plastic iti va place cat de cald suna.

 

take care.

Link to comment
Share on other sites

Guest Lucifer

subscriu la ideea lui marius_t. plus ca daca vrei sa suni ca pe acustica ai putea sa canti pe electrica si cu un simulator (acusticele mi se par nefolositoare)

nefolositoare dar ieftine + ca cu electrica nu poti sa iesi afara sa cantzi pe gard in fatza blocului :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

subscriu la ideea lui marius_t. plus ca daca vrei sa suni ca pe acustica ai putea sa canti pe electrica si cu un simulator (acusticele mi se par nefolositoare)

 

Total gresit.Simularea de acustica pe electrica nu se va ridica niciodata la inaltimea oferita de "the real thing".De ce nu canta un Clapton pe electrica cu efect de acustica?Sau chiar Hetfield?De asemenea, la fel cum a spus si Lucifer, acustica are avantajul de a nu fi dependenta de un amplificator.

 

Conlcuzia:atat acustica, cat si electrica, au farmecul lor, avantaje si dezavantaje, sectoarele lor, destul de bine definite as spune eu.Doar pentru ca voi nu cantati (si)pe acustica nu inseamna ca este nefolositoare.

Link to comment
Share on other sites

Total gresit.Simularea de acustica pe electrica nu se va ridica niciodata la inaltimea oferita de "the real thing".De ce nu canta un Clapton pe electrica cu efect de acustica?Sau chiar Hetfield?De asemenea, la fel cum a spus si Lucifer, acustica are avantajul de a nu fi dependenta de un amplificator.

 

Conlcuzia:atat acustica, cat si electrica, au farmecul lor, avantaje si dezavantaje, sectoarele lor, destul de bine definite as spune eu.Doar pentru ca voi nu cantati (si)pe acustica nu inseamna ca este nefolositoare.

 

totusi eu cred ca s-a referit la acustica , adica chitara acustica = cea cu corzi metal (western)

Ideea e ca daca ai electrica nu se merita sa iti iei decat clasica (cu corzi de plastic) nu western (acustica corzi metal)

 

take care

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eu cred ca merita sa ai atat o acustica, cat si o electrica, daca vrei sa canti rock.Pentru folk deja nu se mai pune problema, acustica all the way, iar pentru muzica clasica, flamenco...go figure.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Ideea ii ca am vazut reghinuri cu corzi de metal si nu sunau prea diferit fata de cea electrica a mea Behringer. Ma voi duce azi si ma voi uita mai ales la cele cu corzi de nylon.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Omule, acustica e acustica, clasica e clasica, electrica e electrica.Eu nu le-as compara deloc una cu cealalta, sunt unice, fiecare in felul lor.Cum sa sune o acustica la fel cu o electrica?Poate ca o electrica "la rece", dar nici asa...

 

Depinde ce vrei sa canti.Daca vrei flamenco sau muzica clasica, atunci mergi pe o chitara clasica, chiar si Reghin(dar ai grija mare cand o cumperi).Daca urmaresti folk, blues, rock, atunci o acustica este pentru tine(la capitolul asta Reghin nu-ti recomand, mai bine Stagg).

Link to comment
Share on other sites

ba, io nu cred ca vrei sa canti flameco, sau muzica clasica din 1600 daca ai avut electrica to start with...sincer iatzi o "acustica cu corzi de metal"... o sa poti canta cu ea ori unde(in curte, in buda, la padure, in cabana, si la vecinu de jos care nare amplificare) si o sa aiba acelasi feeling ca si electrica

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.