www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

7 String


Symbolic
 Share

Recommended Posts

suna a tractor? foarte frumos. nu arata a tractor in schimb asa ca circulati va rugam :)

 

misto jacksonu' ala si-s convins ca suna de intepenesti dar un singur humbucker just doesn't cut it for me.

omuletzu_verde: daca ai banii de chitara aia du-te sa o cumperi. dar studiaza f bine ce vrei sa canti inainte si daca set-up-ul ei e ce iti trebuie. vezi si la recenzii ce am scris despre ea ca prima impresie si dupa ce m-am jucat cu ea.

 

intrebare: care te pricepi la fire si firicele si te bagi sa imi inlocuiesti pot-ul de volum cu un kill-switch? nu pe ochi frumosi evident.

Edited by Symbolic
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Les7
cam asa se prezinta a mea

 

faina ghitara ai Ilun, cand o sa am bani de a2a ghitara sigur o sa fie ca a ta....

imi plac mult Schecterele, mai ales forma de 00 Series, iar 007 din pacate de anu asta nu cred ca se mai face, cel putzin la ei pe site nu mai apare, iar ce se mai gaseste amu in magazine or fi ramase din stocu "vechi", deci tre sa ma grabesc cu banii :)

 

o sa pun poze si cu a mea...in curand...

Link to comment
Share on other sites

intrebare: care te pricepi la fire si firicele si te bagi sa imi inlocuiesti pot-ul de volum cu un kill-switch? nu pe ochi frumosi evident.

 

hai mah nu se baga nimeni? io nu ma pricep nici sa ma pisti cu ceara. stiu ca gasesc pe net dar prefer sa nu ma bag unde nu stiu. plus ca nu am pistol de lipit sau rabdare pentru operatiunile astea.

Link to comment
Share on other sites

nu mai scrie nimeni nimic? un review mic, o impresie, un sfat pentru cei ce vor sa se apuce de tractoreala?

 

intrebare: ce corzi folositi pentru ele? eu am avut pana acum D'addario si GHS si am ramas la GHS pentru ca sunt mai subtiri si mai moi un pic. Cu d'Addario nu m-am inteles bine nici pe 6 corzi. Foarte rigide mi s-au parut intotdeauna.

Link to comment
Share on other sites

Guest Les7
Well, pentru a mea, am folosit pana acum numai Ernie Ball 7 Regular Slinky 056-010. Pentru mine sunt foarte ok. As vrea totusi sa incerc si altceva, sa vad ce si cum. Ce model exact de GHS folosesti? GHS GB7L?

 

hey,

 

si eu folosesc de obicei, Ernie Ball ca ale tale, problema e ca in Cj nu se gasesc si de obicei astept sa-mi aduca un prieten din Buc niste corzi...

dar nu se intampla asta tot timpul si am luat de aici un set de GHS, nu stiu cum se numeste dar masurile is 058-009 (defapt e ca un set de 6 corzi de 009, si un Si gros de 058, putzin mai gros decat cel de la EB); iar ca si un mic review la acest set....well they suck big time...intr-adevar is mai subtziri...dar mie nu prea-mi place asa...suna bine la inceput, dar se uzeaza foarte repede, si is pierd tonul la fel de repede. Intr-adevar depinde si cat de des cantzi la chitara, dar raportat la acelasi timp in care am folosit Ernie Ball, GHS-urile nici nu se compara calitativ...

singurul lucru care-mi place la ele este Si-ul gros de 058, si asta din cauza ca ghitara mea are lungimea de 24" 3/4, deci e destul de scurta ptr un 7 string, iar Si-ul de 056 de la EB imi falseaza usor (ce-i drept tre sa duc ghitara la un lutier sa mi-o seteze k lumea),

am cautat un set de la Ernie Ball Slinky Top Heavy Bottom, dar din cate am intzeles nu fac asa ceva ptr 7 corzi.

 

intrebare: Ernie Ball vinde si seturi de cate 3 sau 6 corzi de aceeasi grosime, stie careva daca se gaseste asa ceva in Buc?

 

ideea e ca vreau sa-mi fac un set "custom" adica un set de 6 corzi Ernie Ball Regular Slinky 046-010 plus un Si gros cumparat separat de grosimea 058....

daca stie careva, de unde si cat costa rog sa-mi lase un mesaj ori pe thread (ca e legat de 7 string :)) ori prin PM

 

thanks

 

L.E. acum am vazut ce-a scris si Symbolic...testeaza un Ernie Ball, cred ca n-o sa-tzi para rau, din cate stiu eu in Buc. sa gasesc la Grossman si cred ca si la Muzica....dar la domnu G sunt mai ieftine...in jur de 25-30 RON (nu mai stiu egzact :)), personal mi se pare un pretz bun ptr corzi bune, GHS-u m-o costat parca 20-25 de la MC music (dar nici asta nu mai stiu bine, damn those memory loses :)) dar mai bine pun 5 lei si imi iau un set bun...

 

btw astept un raspuns la intrebarea de mai sus, poate stie careva...:D

 

thanks again

Edited by Les7
Link to comment
Share on other sites

Guest Les7

@Fenrir

ok, merci de info, nu eram sigur cat costa setu de Ernie Ball :)

merita sa incerci un GHS, sa-tzi faci pararea ta (proprie si personala :))

 

@Symbolic

ideea e buna sa cumpar 2 si sa le amestec, amu...tre sa gasesc pe cineva cu care sa impart costurile :) thanks

 

iar despre Si-ul gros de 058 (cat mi-ar trebui mie) nu vreau sa-l cumpar la bucata; pe site-ul de la Ernie Ball is seturi de 3, sau 6 bucatzi....de aceeasi marime...nu se vand la bucata, si au grosimi destul de diferite, potzi sa-tzi faci cele mai ciudate combinatzii...

din pacate nu am gasit asa ceva pe thomann, sau alte magazine online din europa, daca-mi aduc bine aminte erau la un moment dat pe music123.com, si de-asta am intrebat...poate are cumva domnul G astfel de seturi...chiar daca ma costa 30 Ron un set de 3 bucatzi, tot e bine ca un Si gros tzine destul de mult

 

thanks again

Edited by Les7
Link to comment
Share on other sites

Guest Les7
sincer nu cred ca are seturi. nu ar renta sa aduca in magazin combinatii ciudate pentru ca risca sa ramana cu ele. chiar daca ele nu costa foarte mult.

 

mai intzeles gresit, nu is seturi de combinatzii ciudate, am spus ca tu potzi sa-tzi faci aceste combinatzii din seturi de corzi de cate 3 sau 6 corzi de aceeasi grosime

ca sa te lamuresc uite aici un link: https://store.ernieball.com/product/part_nu...37.16795.1148.0

 

este un set de 6 corzi, toate, de grosimea 058, in State costa 7.25$ setul, si pe site vei gasi astfel de seturi cu grosimi diferite, in final daca vrei itzi faci tu singur combinatzia ta;

intrebarea mea este daca dl G, aduce astfel de seturi, prietenul care imi aducea mie corzi din Buc, mi-a spus odata ca s-ar putea ca dl G sa vanda si la bucata, (dar el este tobar si nu stia sigur) iar io m-am gandit ca poate se refera la seturi de genul asta

acum va intreb pe voi, stitzi cumva daca se gasesc in Buc. astfel de seturi?

 

L.E. acum am vazut ce-ai scris Fenrir, de Rotosound parca am auzit, dar nu am testat...si intzeleg ca nici tu...hmmm...greu cu 7 string la noi :) nu gasesti tot ce vrei, cred ca Elixir nici macar nu face seturi de 7 corzi, sau cel putzin in Cj n-am vazt deloc...

Edited by Les7
Link to comment
Share on other sites

Guest Les7

pai 58 nu e asa departe, poate vinde si din alea :)

 

L.E. pai si corzi de bass nu vinde la bucata?? poate gasesc o coarda de bass foarte subtzire...

Edited by Les7
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze de pe acum ca ma bag si io in vorba asa...(banuiesc ce o sa zicet\)....si cel mai probabil o sa'mi atrag si niste injuraturi, dar chiar cu riscul asta si lasand la o parte avantajele de bariton ale 7 strings; voi chiar credeti ca ati scos tot ce se poate din 6 strings sau vreti numai sa fiti exploratori?

Link to comment
Share on other sites

Guest Les7
Les, i-a pune nene si tu o poza, doua cu epifonu ca na sunt curios cum îi. Ce gen canti cu ea?

 

 

OK, here it is....my baby :)

post-5176-1212753431_thumb.jpgpost-5176-1212753425_thumb.jpg

post-5176-1212753437_thumb.jpgpost-5176-1212753459_thumb.jpg

post-5176-1212753465_thumb.jpgpost-5176-1212753471_thumb.jpg

post-5176-1212753477_thumb.jpgpost-5176-1212753485_thumb.jpg

post-5176-1212753490_thumb.jpgpost-5176-1212753454_thumb.jpg

post-5176-1212753446_thumb.jpg

 

eu in general cant metale, cam orice de la Death, la Hypocrisy, la Metallica, Pantera, Sepultura, chiar si ceva Scorpions...defapt cam orice. Daca imi place mult o piesa, scot tabu de pe net (stiu ca multe is gresite dar le mai corectez unde trebe) si incerc sa invatz piesa

Pe blues nu prea m-am dat decat foarte putzin..

 

Chitara mi se pare destul de versatila, i-am schimbat doza din bridge un un SD Distortion, si caut ptr neck un SD sh-1 '59 dar nu am gasit la noi modelu ptr 7 corzi...again..la noi nu prea ai multe optiuni ptr 7 corzi, dozele de stock erau destul de infundate, mie nu mi-au placut deloc, dar am si prieteni cu Epi LP carora le plac dozele de stoc si is multzumitzi de ele..

Griful este destul de confortabil, nu este mai gros decat la un Epi LP normal, este la fel, singura "nemultzumire" care as putea s-o am in legatura cu chitara asta este ca nu are "maple top", care este tipic LP, si s-ar putea sa aibe un sunet mai infudat decat la un LP Standard, dar eu nu am auzit mare diferentza, si in schimb ma ajuta doza din bridge care este high-output si mai deschide sunetul (comparat cu doza din stoc)

In rest is multzumit pe deplin de ea, ca este si o chitara mai rara, si este si prima mea electrica.

 

by the way stiatzi de site-ul http://www.sevenstring.org/ este un site si un forum ptr chitaristi de 7 string, gasitzi interviuri, lectzii si au si un forum (a nu se considera reclama, ci doar un hint :) )

Edited by Les7
Link to comment
Share on other sites

Les, foarte frumoasa chitara. love_struck.gif Sa o stapanesti sanatos, si sa o canti cu mare drag.

 

 

Imi cer scuze de pe acum ca ma bag si io in vorba asa...(banuiesc ce o sa zicet\)....si cel mai probabil o sa'mi atrag si niste injuraturi, dar chiar cu riscul asta si lasand la o parte avantajele de bariton ale 7 strings; voi chiar credeti ca ati scos tot ce se poate din 6 strings sau vreti numai sa fiti exploratori?

 

riffsjohn, noi am optat pt 7 string-uri sa ne dam mari pe ulițã, si sa agațãm femei mai usor. laughing.gif OK, am glumit. Deci, si in cazul meu este foarte valabil ce a scris Symbolic mai sus. Toate cele bune.smile.gif

 

nu e vb ca ai scos tot din 6 corzi cat faptul ca ai aceleasi posibilitati pe care le ai cu un set-up normal si avantajul B-ului (sau A dupa caz) pentru diverse riff-uri mai joase ca tonalitate, fara sa trebuiasca sa te acordezi in drop samd pe o chit normala.
Link to comment
Share on other sites

Guest Les7
Les, foarte frumoasa chitara. love_struck.gif Sa o stapanesti sanatos, si sa o canti cu mare drag.

 

 

 

 

riffsjohn, noi am optat pt 7 string-uri sa ne dam mari pe ulițã, si sa agațãm femei mai usor. laughing.gif OK, am glumit. Deci, si in cazul meu este foarte valabil ce a scris Symbolic mai sus. Toate cele bune.smile.gif

 

 

 

thanks man :) si mie-mi place Jacksonu tau...reverse headstock rules :)

 

@riffsjohn, same goes for me...imi place B-ul gros ptr ca oricand vrei un riff mai grav itzi este la indemna, si in acelasi timp ai si high range ptr solo-uri, si asta fara sa schimbi acordajul tot timpu

 

si revin la intrebarea mea, stitzi cumva daca grossman vine asa ceva? https://store.ernieball.com/product/part_nu...37.16795.1148.0

Link to comment
Share on other sites

Prietenul si colegul meu de formatie a amintit de ghitara mea ESP LTD SC607B (Baritonala si in 7 corzi BEADGBe)

  • Neck-Thru-Body
  • 27” Baritone Scale
  • Mahogany Body
  • Maple Neck
  • Rosewood Fingerboard
  • 48mm Standard Nut
  • Thin U Neck Contour
  • 24 XJ Frets
  • Chrome Hardware
  • ESP Locking Tuners
  • TOM Bridge
  • EMG 81-7 (B&N) Active p.u.
  • Finish: BLK

Poze cu monstrul:

 

DSC01020.jpg

 

DSC01021.jpg

 

DSC01031.jpg

 

DSC01038.jpg

 

DSC01022.jpg

 

DSC01024.jpg

 

DSC01030.jpg

 

DSC01033.jpg

 

DSC01034.jpg

 

DSC01038.jpg

 

Acum sper ca ati inteles de ce ii spun monstru

Link to comment
Share on other sites

Guest Preda

Frumoasa ce pot sa spun. Cum te impaci cu configuratia dozelor? Ce oportunitati iti ofera? Si inca ceva, cum te impaci cu gatul?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.