www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

chitara electrica si PC-ul


Marius T
 Share

Recommended Posts

Intr-adevar, latenta (timpul ce se scurge intre momentul in care dai pe coarda si momentul in care auzi sunetul in boxe) e un aspect deosebit de important de care am uitat. Sub windows trebuie sa instalezi niste driveri speciali, vezi urmatorul topic :

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1152

 

:) stiu ce e latentza bogdane am terminat si eu faculta de calculatoare (politehnica) :) dar ma gandeam de ce ar fi latentza ? (presupun ca doar de la softurile de efecte care trebuie sa proceseze in timp real sunetul si e destul de greu ).

oricum acum ma documentez :( nu mai am rabdare pana vine chitara of of mai mai ). Momentan discut in teorie , dupa ce am sa o conectez in placa de sunet atunci vad eu adevarul :)

Link to comment
Share on other sites

Scuze! Ma gandeam ca daca n-ai mai bagat chitara in calculator, nu stii care e chestia.

Pe cate am inteles, latenta vine chiar de la felul in care e implementat suportul pentru audio in windows, ramasita de la win95 sau asa ceva. Driverii specializati pentru audio, cum sunt driverii Asio, reduc mult latenta.

Intr-adevar, softurile trebuie sa mearga bine in timp real, dar cand procesorul nu mai duce nu apare latenta, ci intreruperi in sunet.

Edited by bogdan
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.