www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum aleg o chitara noua?


Guest valim
 Share

Recommended Posts

Vreau sa cumpar o acustica noua, la ce sa fiu atent?

Fondurile nu-mi permit altceva decat de la Hora (~100EUR), mi s-a parut interesanta electroacustica aia neagra, insa nu-mi place deloc ca are dopurile alea pe spate.

Nu sariti pe mine cu exprimarea tehnica :).

Mai demult am avut probleme mari cu prinderea corzilor pe spate in varianta doapelor (se uzau/slabeau rapid).

Acum toate sunt asa.

As dori ceva sfaturi, la ce sa fiu atent cand cumpar obiectul.

Multam fain.

Link to comment
Share on other sites

Io zic ca cel mai bine ii sa iei cu tine un prieten care canta de ceva ani la chitara shi are experienta.

Caci la o chitara is multe chestii de testat shi cineva care inca nu are bine formata mana shi urechea le-ar putea trece cu vederea ca mai tarziu sa te enerveze.

 

Cel mai bine ii sa iei chitara in mana, sa o acordezi shi sa incepi sa canti la ea.

Incearca sa canti ceva pe fiecare coarda shi la fiecare pozitie, mai ales dupa fretu 12, acolo gasesti din prima baiurile la gat, canta la ea cat mai mult inainte sa o cumperi, nu te grabii.

De ex flagiolet in cadrannu 12 trebuie sa sune la fel ca nota din cadranu 12, la inaltimea corzilor din juru cadranului 12 sa fie usor de cantat, sa verifici toate insertiile de metal sa nu fie prea inalte sau prea joase.

De chestiile astea isi va da seama orice chitarista cu putina experienta, care a cantat pe mai multe chitare.

 

Apoi vine partea cu tonul chitarii, aici chiar ai nevoie de cineva cu urechea formata pt chitara caci e cam greu sa explici cum trebe sa sune, asta inveti cu timpu cantand :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sfat: la ProGuitar au Fender DG-5, la 450ron.Este o chitara absolut superba!Daca nu vrei, alternativele ar fi Stagg, electroacustice la 350ron si 510ron.

Link to comment
Share on other sites

De Stagg ma feresc, iar la Fender am o jena financiara...tot ce-mi permit e undeva la 100 EUR noua.

E pt fii-mea care este incepatoare.

Am sa fiu atent la grif, keitze, insa sunt nedumerit cu doapele pe spate...eu sunt obisnuit cu prinderi zdravene, cu dopurile am avut mereu probleme :)

Inca o intrebare, ce corzi sa iau pt incepator, n-as lasa cu ce vine din magazin.

Multumesc pt raspunsuri.

Edited by valim
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

100E = aprox. 400ron.Eu iti spun ca merita aia 50ron in plus chitara aia.Pentru corzi, ti-as sugera D'Addario sau GHS, de .10.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am luat pana la urma de la Hora 3.420.000 lei

Suna bine, cald, o sa-i iau maine un set D'Addario ca acolo n-aveau.

Edited by valim
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.