www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Din ce cauza apare zgomot in boxa?


Guest juvina
 Share

Recommended Posts

Cand folosesc distors se aude un bazait in boxe lucru ce nu se intampla si pe clean, din ce cauza apare acest bazait si exista vreo solutie sa scap de el?

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Poate pentru ca daca ai gain mare pe distortion iti amplifica si zgomotul de fond care era inainte mic. Posibilitati sunt enorme. Ce fel de distortion folosesti?

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

pai.... dak esti pe doza dubla, nu intzeleg de ce ai buzz... incearca sa fii cu volumul la max din chitara, si cu butonul de tone din chitara la unul din capete. La un capat are buzz, acolo unde sunetul e mai cristalin, si la unul (acolo unde e sunetul mai infundat) nu ai buzz. nu cred ca e de la vamp

Link to comment
Share on other sites

Guest Ibanez Man

Pe toate dozele ai zgomotul la fel de mare? Incearca sa comuti dozele in timp ce esti pe distorsion si sa vezi daca e la fel de puternic zgomotul de fond. Pe chitara mea, de exemplu, single coil-urile singure scot un zgomot de fond teribil pe distorsion. In schimb daca le comutez pe amandoua se reduce mult!

Link to comment
Share on other sites

Guest Ibanez Man

Ma nu bazaie tare dar vreu sa nu mai bazaie deloc.

Ia-ti alte doze si alt cablu :) Acum serios, sunt o gramada de chestii. Ia schema electrica de pe net de la chitara ta, uita-te in ea si vezi daca sunt legate firele asa cum e in schema. Sau poate nu face bine masa. Asta vine adaugata la multele posibile cauze enumerate mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Distorsul e de fapt o amplificare foarte puternica a semnalului. Atit de puternica incit ajunge la pragul maxim de amplificare si se produce distors. Asta e o explicatie simplista. Evident ca orice zgomot pe care il ai pe traseu (doze, cablu, etc) se va simti mult mai tare pe distors decit pe clean.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ibanez Man

Ma nu vorbesc numai de chitara mea ca majoritatea chitarilor au un mic bazait.Eu nu am spus ca bazaie rau de tot.

 

Humbuckerul ca humbuckerul, care nu scoate zgomot de fond mare. Sa imi auzi mie Single Coil-urile pe distorsion ca-ti faci cruce. Dar sa le auzi pe clean :)

Uite aici niste doze care sigur nu scot zgomot de fond (sau cel putin asa se lauda astia de la Fender)

Link to comment
Share on other sites

Distorsul e de fapt o amplificare foarte puternica a semnalului. Atit de puternica incit ajunge la pragul maxim de amplificare si se produce distors. Asta e o explicatie simplista. Evident ca orice zgomot pe care il ai pe traseu (doze, cablu, etc) se va simti mult mai tare pe distors decit pe clean.

Ai dreptate aici cred ca asta este cauza.Eu m-am mirat cu astia cand inregistreaza cate o melodie nu au nici un zgomot pe fundal.Am vazut si chitari mai scumpe ca a mea care totusi aveau un mic bazait.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.