www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Exercitii de sincronizare


Guest Ionutz
 Share

Recommended Posts

Am si eu o intrebare... mai ales pentru cei care se stiu mai rapizi p-aici. Cum ati reusit sa capatati o buna sincronizare intre cele doua maini? Adica ce exercitii ati facut (daca ati facut) pentru a ma mari viteza si coordonarea. Sunt la inceput la treaba asta cu viteza dar ma simt un pic blocat. Adica mana stanga mi se plimba pe grif mult mai repede decat pot sa pick cu dreapta.

 

A...si cand incerci sa faci un riff cu viteza mai mare ce fel de picking folositi? Alternate sau economy? Ce e mai eficient dupa parerea voastra?

Link to comment
Share on other sites

...stiu ca problema mea era, si cred ca este in continuare pickingu'...asa ca m-am holbat mult la petrucci, am tot incercat si io, iar de sincronizare...vine de la sine dupa ce incerci o vreme...dar, cum zicea marcel, JUST PLAY...simte muzica omule!!!...si simte-te si tu bine odata cu ea...yo unu n-am facut niciodata exercitii speciale pentru asa ceva

Edited by ilun
Link to comment
Share on other sites

pentru alternate picking eu frec aproape in fiecare zi un exercitiu de sincronizare care simt ca ma ajuta

nu e mare lucru, eu il fac in felul urmator

G|---------------9------------------------9---------

D|--9--10--12-----12--10--9--10--12----12--10- si tot asa...

 

incepand de la o viteza moderata la care se aude clar fiecare nota si marind gradat acea viteza(in fiecare zi putin mai repede) pe masura ce simt ca il stapanesc

Se pot baga si alte vaiatii la el, de ex:

G|---------------9------------------------9---------

D|--9--10--12-----12--11--9--10--12----12--11-

sau

G|---------------9------------------------9---------

D|--9--11--12-----12--10--9--11--12----12--10-

sau

G|---------------9--10--12--10--9-----------------------

D|--9--10--12-----------------------12--10--9--10--12-

 

Rabdarea e elementul cheie in acumularea vitezei, nu trebuie exersat la viteza f mare si sa iasa prost

Viteza vine cu timpul daca exersezi cum/ce trebuie

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Un bun exercitiu de sincronizare intre mana stanga si mana dreapta cred ca este intro-ul de la Thunderstruck AC-DC.

 



Thunderstruck - ACDC

intro


e|-------------------------|-------------------------|
B|--0--4--0--7--0--4--0--7-|--0--4--0--7--0--4--0--7-|
G|-------------------------|-------------------------|
D|-------------------------|-------------------------|
A|-------------------------|-------------------------|
E|-------------------------|-------------------------|

e|-------------------------|-------------------------|
B|--0--5--0--8--0--5--0--8-|--0--5--0--8--0--5--0--8-|
G|-------------------------|-------------------------|
D|-------------------------|-------------------------|
A|-------------------------|-------------------------|
E|-------------------------|-------------------------|

					de 2 ori


e|----------------------------|----------------------------|
B|--0--12--0--10--0--9--0--10-|--0--9--0--7--0--9--0--5----|
G|----------------------------|----------------------------|
D|----------------------------|----------------------------|
A|----------------------------|----------------------------|
E|----------------------------|----------------------------|


e|-------------------------|-------------------------|
B|--0--7--0--4--0--5--0--4-|--0--5--0--4--0--5--0--4-|
G|-------------------------|-------------------------|
D|-------------------------|-------------------------|
A|-------------------------|-------------------------|
E|-------------------------|-------------------------|

				  de mai multe ori


Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

hmm....FOARTE BUN EXERCITIU!!!

BRAVO!!!!

mai ales ca mana dreapta sta in aer intrucat thunderstruck se canta cu hammer on si pull off

(i was being sarcastic)

 

 

Eu am avut mereu impresia ca se aude o pana acolo, nu sunt sigur, iar faza cu mana in aer e doar o chestie de show de-a lui Angus. Oricum eu am cantat tot timpul pasajul asta cu pana si-l consider un bun exercitiu de sincronizare intre mana stanga si mana dreapta.

Tu daca vrei poti canta ca Angus in videoclip si in felul asta iti sincronizezi numai mana stanga. :):)

Link to comment
Share on other sites

Da stiu practice practice practice...atata lucru faceam si eu. Si feeling si tot. De ce trebuie toata lumea sa bage o maxima d-astea cand cineva cere ceva un pic mai practic? Ca incerc sa fac si eu putina disciplina in rutina mea, sa-mi fac un program de incalzire inainte sa incep efectiv sa cant melodiile si de-aia am cerut niste exercitii mai specializate pe sincronizare.

 

Mersi pentru exercitiu dalv. Ala e chiar bun! Pe o singura coarda am sincronizare destul de buna. Mai greu e cand trebe sa fac pe doua trei corzi la viteza mare. D-aia intrebam ce e mai eficient: alternate sau economy.

 

Si exercitiul de la Raskolnikov e foarte bun. Eu mai faceam ceva asemanator pe un fragment de la Maiden parca

 

 e| -12--0--0--7--0--0--8--0--0--5--0--0--7--0--3--0--0--5--0--0 

Link to comment
Share on other sites

Asta era si ideea, pe o singura coarda e destul de simplu, cand intervine saltul de la o coarda la alta devina pickingul dificil

Ma intereseaza acum exercitii in acelash gen pentru economy picking, vreau sa ma apuc serios si de asta. Daca stie cineva exercitii care pe el l-au ajutat este rugat sa posteze :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

mie personal imi suna nasol thunderstruck cantat cu pana

 

Cum am mai spus dupa mine la intro se aude tacaitul ala specific de pana.

Am un dvd cu un concert AC-DC la Munchen si am vrut sa verific asta.....si ce sa vezi?

Angus da cu pana si nu suna deloc nasol.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

O idee interesanta ar fi sa repeti separat tehnicile de dreapta si de stanga si de-abia apoi sa le combini intr-un singru exercitiu. Sa exersezi miscarile de pana separat, fara stanga - daca nu-ti iese asa, clar n-o sa-ti iasa nici cand pui stanga... Daca lucrezi cu metronom (foarte recomandabil) se subintelege ca ar trebui sa canti in ritm si cu dreapta, nu numai cu stanga...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.