www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rehearsal Sound -> Pa, Mixer, Amps


Spidey
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Am niste nelamuriri. Sper s-a imi explice cineva.. si sa-mi poata da niste sfaturi.

 

Am o sala de repetitii si avem nevoie de sistem de amplificare pentru vocal. Avem un mixer(http://www.behringer.com/802/index.cfm?lang=eng) in care primul canal e rezervat pentru mic, al doilea pt amp de bass, si ultimele pt 2 ampuri de chitari, iar la main out am nevoie de niste speakere pentru amplificare vocala in primul rand si pentru amplificarea sunetului a tuturor instrumentelor in mai multe locuri.. ale salii. (Asa m-am gandit sa fac cand le voi avea pe toate cumparate). Vreau sa stiu daca e totul ok, si nu ar putea apare probleme.

 

In momentul de fata sunt in stadiul de a cumpara speakere (active eventual ca sa nu mai am nevoie de Power Amp), pentru voce in special, sa le conectez ca main out, si sa am si un amp de chitara pe care sa iasa doua chitari (fiindca nu am doua ampuri la momentul de fata sa aplic schema de mai sus). As vrea sa am toate instrumentele pe speakerele principale(Voce+2 chitari) {excluzand basul- ca nu este deocamdata} iar sa conectez cumva ampul in asa fel in cat sa poata canta 2 chitaristi pe el cu chitara + efect separat fiecare. si sa nu iasa prin amp decat sunetul de chitari, fara voce. Se poate face asa ceva?.

 

Sau, are ceva daca iese si voce prin ampul de chitara?

 

Ce speakere ar fi medii ca calitate si pret?

 

Sper sa ma lamureasca cineva in privinta tuturor intrebarilor.. multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Mersi, chear uitasem de chestia asta.

 

Dar de boxe stie cineva care detine? ce branduri sunt mai bune pentru un "buget"?, ce componenta?

( http://www.thomann.de/gb/db_technologies_t...ivfullrange.htm ) am gasit respectivele boxe ce suna ok, insa nu stiu foarte multe detalii in privinta boxelor, si as avea nevoie de niste sfaturi de la cei ce s-au confruntat cu problema boxelor.

 

Mersi.

Edited by Spidey
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.