www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Champ 600 R- External Speaker Output?


Guest mihai_000

Recommended Posts

Guest mihai_000

Sal

Sper ca postez unde trebe. Am un Champ 600 Reissue (tube amp!!!! yupee!!!) si nu stiu cum fac sa-l conectez pe alte boxe (ESO).Pe amp scrie cum ca ar avea external speaker output....is io chior si nu-l vaz? Sau nu stiu eu franceza?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Uita-te inauntru si-ai sa vezi mufa in care acum este conectat difuzorul sau. Acolo poti conecta alt difuzor, pe 4 ohmi.

Link to comment
Share on other sites

Guest mihai_000

multumesc pentru sfaturi incepusem sa banuiesc si eu ca pe acolo tre sa caut...nu reusesc insa sa desfac capacu ala stupid...chiar daca am scos suruburile... tine ceva si mi-a fost frica sa ma bag.

Cat despre schimbul de lampi astea cu care vine nu sunt chiar cele mai bune si se cam simte....dar nu-mi permit acum nici niste amarate de lampi noi.... ma gandesc ca o sa trebuiasca sa le vand pe alea stock ca sa mai sting din datorii :)

 

aha... am gasit gaura aia ...indeed are o mufa jack acolo....acuma intrebarea este daca pot sa bag in mufa asta o boxa de 8ohmi impedanta sau daca pot sa bag intr-un alt amplificator(fostul -o gherla pentru comp marca microlab ) dat mai incet ca sa pot sa cant si io in apartament si sa am totusi ceva breakup/distorsion fara sa am si vecini la usa?

Link to comment
Share on other sites

Poti lega linistit la boxa de 8 ohmi. Nu e vorba de un amplificator pe tranzistori si oricum impedanta boxei este mai mare decat cea a difuzorului intern. Ai grija doar sa poata duce mai mult decat poate genera Champ-ul. O sa pierzi ceva putere si niste basi, dar o sa mai castigi niste inalte, probabil.

 

The reason for the confusion, I believe, is that people think tubes will try to behave the same way transistors do. Into half the load impedance, a transistor will try to deliver twice as much current. The device may overheat and destroy itself in the process. Tubes, however, simply don't behave like transistors.
Link to comment
Share on other sites

Guest mihai_000

oops na ca mam speriat...lasam asa...decat sa se arda ampu mai bine ma ard vecinii..... :)

anyways nu credeam ca un amp de 5 W fie el si pe lampi poate sa faca in halu' asta....e greu sa tin volumul mai sus de 7.

Evident ca si io fortez amplificatorul cu un OD dedicat pentru lampi (Digitech Bad Monkey...) dar nu sunt prea multumit de cum face ...probabil ca e din cauza de Digitech desi pe fostu amp (solid state) facea OK.

A da si lampile cu care vine din fabrica nu prea scot joase....oh well...si difuzoru' ii cam mic....

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eu folosesc aceeasi combinatie, Champ 600 si Bad Monkey si sunt foarte multumit de tonul rezultat.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest mihai_000

salut

Merci de sfaturi si scuze de intarziere ....n-am vazut ca s-a mai postat decat din intamplare..bizar

eu fac acuma urmatoarea faza am pe bad monkey levelul(volumul) ff jos, pe amp am levelul la maxim si controlez distorsul din volulmul de pe chitara...

ca sa am si joase am incercat un truc despre care am mai citit pe net: ies din Bad Monkey pe doua amplificatoare:

-am legat iesirea de mixer de pe Bad Monkey la ampul vechi(10W solid state dar scoate bass )

- pe iesirea de amp de pe Bad Monkey merg direct la Champ setat ca mai sus

Mi se pare ca suna ff bine...ce nu face omul ca sa nu cumpere lampi noi.... :)

Dar trebuie sa incerc si eu cu volumul de pe Bad Monkey la max....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.