www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gt6 : Update Factory Sounds / 4 Cable Method


 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

am vazut pe site la bossus ceva update pentru sound-uri. Si-a facut cineva update?

Se merita oare? si daca da, cat de periculoasa e operatiunea? Probabil Cristi ar fi cel mai in masura sa argumenteze aici.

 

A doua intrebare parca am mai adresat-o pe aici (metoda celor 4 cabluri).

 

Guitar->Gt6 In

Gt6 Send -> Amp Input

Amp Send -> Gt6 Return

Gt6 Send -> Amp return

 

Gt6 are posibilitatea unui overdrive din exterior, in cazul asta e vorba de overdrive-ul din statie care practic e impartita in doua: preamp, amp.

 

Intrebarea ar fi cat de mult imi afecteaza sunetul din preamp , faptul ca il "trec" prin procesor ?

Link to comment
Share on other sites

Poti sa transferi linistit patch-ri noi pe Gt prin MIDI.

 

Acest procedeu nu prezinta decat riscul de a pierde tonuri la care nu doreai sa renunti (trebuie sa acorzi atentie selectiei bancilor si numerelor de patch pe care vrei sa le modifici).

 

Daca te referi la un upgrade de SYSTEM (bios-ul placii de baza a gt-ului), treaba se complica.

 

In ambele cazuri, ai nevoie de un player dedicat MIDI pe computer si interfata MIDI la PC. Totusi (ma refer la upgrade de sistem), daca in timpul operatiei de transfer, intervine o intrerupere (un fisier e corupt, etc) sau dupa ce s-au incarcat toate fisierele in GT, la test apare o eroare...GT-ul tau devine un obiect inutilizabil!

 

Te sfatuiesc sa apelezi la cineva priceput pentru ultima operatie mentionata.

 

Nu agreez combinatiile de gen, AMP + GT (preampul pe lampa sau altceva, in bucla procesorului sau invers). Ori procesor in linie, ori AMP + pedale preluat cu microfon.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.