www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doza Midi Gk3


Recommended Posts

am o intrebare.

daca imi iau o doza midi roland gk3 (spre exemplu) imi trebuie neaparat si procesor pentru ea? nu as putea sa conectez chitara direct la calculator, ca un controller, si sa folosesc softuri midi din el? (gen absynth, atmosphere etc..)

si inca o chestie, doza midi e bend sensitive? :)

Link to comment
Share on other sites

iesirea din gk-2a e cu 13 pini, nu stiu daca exista adaptor, si sincer cred, desi nu m-am documentat, ca nu poti intra direct in comp. ai nevoie de o interfata, cred eu. daca te intereseaza un gk-2a ieftin, am eu una de vanzare. si da, este bend sensitive, daca asa setezi interfata. o poti seta si sa nu fie bend senzitive (de ex. pian)

Link to comment
Share on other sites

GK-3 nu este o doza MIDI ! Este un sistem de 6 "mini-doze" , cate una pentru fiecare coarda. Cablul care se conecteaza la GK este unul special (nu MIDI) si este audio. Are 12 fire (semnal si masa pt. fiecare doza) si inca un ecranaj (ground). Ca sa o folosesti ai nevoie de un convertor MIDI pentru GK-3 de la Roland sau un sistem multiefect, tot de la Roland (GR-20 , VG-88, VG-99). Bafta !

Link to comment
Share on other sites

GK-3 nu este o doza MIDI ! Este un sistem de 6 "mini-doze" , cate una pentru fiecare coarda. Cablul care se conecteaza la GK este unul special (nu MIDI) si este audio. Are 12 fire (semnal si masa pt. fiecare doza) si inca un ecranaj (ground). Ca sa o folosesti ai nevoie de un convertor MIDI pentru GK-3 de la Roland sau un sistem multiefect, tot de la Roland (GR-20 , VG-88, VG-99). Bafta !

util si la subiect...ca de obicei. :)

Link to comment
Share on other sites

Da... Adevarul e ca nu am vazut schema electronica ci doar "diesectia" baghetei pe care sunt montate dozele.

 

Volumul e ceva normal si switch-ul...(acestea exista pe toate chitarele traditionale fara a avea nevoie de conductori suplimentari in cablul conector) insa, GK mai are doua micro-contacte de "up" & "down" de la care se pot schimba diferite functii in aparatul la care e conectat. Deci ai dreptate.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Ameretat
Ca sa o folosesti ai nevoie de un convertor MIDI pentru GK-3 de la Roland sau un sistem multiefect, tot de la Roland (GR-20 , VG-88, VG-99). Bafta !

 

Daca tot veni vorba de VG 99, l-a incercat cineva, pe aici? Ma tenteaza foarte tare sa-mi iau o jucarie d-asta cu tot cu GK3 si tot tacamul, dar sunt curios daca l-a incercat cineva, in special fara amp, bagat direct pe fata. Suna la fel de misto ca in videourile promo?

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.