www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Adevarul despre muzica de azi


Guest Abuser
 Share

Recommended Posts

Dragi colegi, nu stiu daca mi se pare doar mie dar in ultimii ani nu se mai produce deloc muzica de calitate. pana si lumea asta rock a luat-o razna. Poate sunt eu oldfashioned dar nimic nu mai suna cum suna cu ani in urma.

Eu nu inteleg ce se intampla? Oare s-au folosit toate ideile, toate combinatiile de sunete posibile, s-au consumat toate resursele?

 

Am actualizat si eu play list-ul meu cu noutati si pot spune ca nu le pot asculta! Sunt sub orice critica! Tot muzica veche o ascult, am ramas la primele Maiden, Priest, King Diamond, Vai, Helloween.... ma rog stiti cum este...

 

Mai stiti de Biohazard?... Clawfinger... Tiamat, Pantera... ma rog.. ce sa mai discut.. muzica cu care multi dintre noi am crescut??? De ce credeti ca nu mai suna cum suna?

 

Au aparut milioane de trupe si care mai de care mai nasoale.. pana si black death-ul s-au dus naibii...pai cum suna oameni buni odinioara Obituary, Napalm Death, Death, Dismember...

 

Mai exista vreo trupa? Mai exista cineva care face treaba? Totul este asa previzibil pana si de astia mari chitaristi mi s-a scarbit, D TH au scos un album de plangi..super nasol.. (cel putin asa mi se pare train of thought)... nu stiu..totul ia o directie foarte mercantila..

 

Lumea se imparte acum intre hard-core si "satanizatii" astia...super agresivi.. mai e o directie progresiva si toti bagam in noi numai gunoaie..

 

Unde o sa se ajunga?..Voi ce credeti?

 

P.S> Poate aberez acum ,dar chiar nu stiu ce sa mai cred...

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca astea sunt semne ca imbatranesti :) .

Muzica ca orice altceva pe lumea asta nu poate ramane pe loc.., tre sa evolueze intr-o directie sau alta.

Ideea e ca nu poti veni cu ceva de acu 15 ani in societatea contemporana. Poti doar cu titlul de evergreen sau ceva de genu. Evolutia muzicala se muleaza cumva pe evolutia societatii. Daca tu te simti asa cum crezi ca s-ar simti Mozart daca ar putea asculta muzica de azi. Probabil ca nu ar intelege nimic. Nici mie nu imi plac multe chestii noi..., si in plus de asta imi dau seama ca odata cu varsta e din ce in ce mai greu sa asimilez muzica noua si chestii noi in general. E chiar un proces fizic inevitabil..., ca odata cu varsta sa devii din ce in ce mai putin receptiv.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

In ziua de azi se face muzica numai si numai pentru bani.Cei care au ramas fideli muzicii si calitatii pot fi numarati pe degete, singurul exemplu care imi vine in cap acum este Yes.Din pacate, e exact cum a spus si Jack Black, "man ruined rock 'n roll with a little thing called MTV".Uitati unde a ajuns Metallica din cauza MTV-ului.Desigur, aceasta este o parere subiectiva, sunt multi care iubesc St. Anger-ul, dar ma intreb oare, stiu aceia oare muzica The Beatles, Cream, Led Zeppelin, Simon & Garfunkel, Yes, Pink Floyd, Dire Straits, Deep Purple?...Pot continua asa pana maine.Ma indoiesc sincer.Acum muzica se face prin imagine, oricat de aiurea si de penibil ar suna asta.

 

Nu bag in discutie si delicatul subiect al Nu Metal-ului...

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Sint de acord cu Abuser si nu cred sub nici o forma ca este vorba despre virsta aici.

As dori chiar sa vin cu o opinie care incearca sa explice o parte a fenomenului. Repet, o parte a fenomenului.

Parerea mea este ca civilizatia umana are un ritm al ei pentru toate. Printre altele, are un ritm al ei in ce priveste evolutia muzicala. Daca acest ritm este respectat, pastrat in naturalul sau, muzica este proaspata, inspirata, plina de expresie, interesanta. Daca acest proces de evolutie, de "coacere" continua a muzicii este acccelerat artificial, ca bronzarea la aparatul cu ultraviolete, atunci muzica sufera. Ori, intregul aparat de difuziune in masa a muzicii si de marketing al acesteia este un hiperaccelerator al capacitatii de a naste muzica a civilizatiei umane. Practic, nu se nasc, nu se dezvolta si nu ajung la maturitatea creatiei atitia meseriashi citi cere piatza muzicii pe minut patrat de emisie. Omenirea nu este capabila de un asemenea ritm infernal de productie. De aici realitatea imenselor cantitati de k$k$t sonor pe care le inghitim zi de zi.

Bineinteles ca umanitatea continua, in background (nu underground), sa produca oameni de muzica veritabili, in ritmul ei normal. De aceea, se creeaza in continuare muzica faina, in acelasi ritm istoric. Dar aceasta este ingropata in mormanele de rahat dejectate de acceleratorul de productie muzicala. Problema noastra, Abuser, este una de cautare si selectie. "Este greu sa mai gasim muzica faina" este mai corect spus decit "nu se mai face muzica faina".

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

Muzica este acel lucru ce iti gadila in mod placut urechili... PUNCT! Atat timp cat suna bine, este muzica buna. Nu iti suna bine, nu este muzica de calitate. Ce sa ne mai invartim dupa deget. Calitatea muzicii este ceva subiectiv... Nu ai cum sa compari ce a fost cu ce este. Atunci era alta societate, acum este alta.

Link to comment
Share on other sites

nu-s de acord cu abuser. sunt destule trupe care au revenit cu materiale f bune. gorefest,hipocrisy.Nile au venit cu ceva complet nou atat ca sonoritati cat si ca orientare. sunt trupe f agresive care au elemente moderne fara sa piarda din dinamicitatea stilurilor respective. exodus au iesit cu 2 albume extraordinare, arch enemy, amon amarth. ca nu mai e difuzat atat metal cat era inainte asta e altceva (ma refer numai la latura asta a muzicii) dar nu vad un regres muzical.

Link to comment
Share on other sites

h00k ai zis-o...:)

deci sa inteleg ca e vorba de gusturi nu? nu exista muzica proasta?

exista.. si pentru asta suntem noi ascultatorii: sa jurizam..si cred ca unii dintre noi avem un oarecare drept sa o facem.. iar daca tu consideri ca ce vezi tu pe MTV Atomic si altele este muzica buna pentru diverse gusturi, te inseli amarnic.E un mare rahat bubuitor.

 

MMG a fost cam aproape de adevar. Se cere foarte mult de la oameni, se pune mult accent pe imagine si popularizare, a devenit totul mercantilism. Metallica cu ST Anger e un bun exemplu, nu ca ar fi fost ei pe gustul meu dar primele albume mi-au placut. Se popularizeaza ideea asta de concurenta extrema si ideea de soc initial. Ideea este ca o formatie, o melodie sa penetreze puternic in top si pe piata intr-un mod cat mai ingenios.. nu conteaza ce trebuie sa faca.

Se observa si simplificarea temelor muzicale, cat mai putine note, cat mai putine acorduri ..totul simplu digerabil sa ajunga la urechea si ultimului prost care nu stie sa asculte muzica... multe efecte ...multe bazaieli..daca e si putin enervanta e si mai bine... (de exemplu chestia aia cu preluata dupa o melodie mai veche si facuta mai dance, cu o broasca care zboara.. nu stu cum se numeste trupa dar a fost hit)..sau de ce nu amuzanta.. strainii au fost de exemplu incantati la extrem de mai ahi mai aho..care le suna foarte amuzant si melodios la ureche..ca o gluma (o spun pentru ca eram in italia si am cerut explicatia succesului lor chiar de la italieni).

iar un bun exemplu de stea penru o zi gunoi pentru o viata chiky girls alea..sau cum se scrie..

Tata sa fii pe piata muzicala inseamna total altceva de a face virtuozitate.. tre sa ai o doza de prostie, tupeu si sa stii ce vrea multimea. Daca le impletesti e totul bine.

pana si Manson , care recunosc ca a fost el mai mercantil de la primul album..s-a descurcat onorabil pana la mechanical animals .. ultimul album care poate fi ascultat. ...restul.. e muzica de download de pe site-uri la 1 cent bucata zic eu.. Nu poate fi ascultata.

EverEve... mai stiti ce simpatici si depresivi erau?.. ascultati voi enetics daca puteti.. si eu am fost fan odata..

ma rog..sunt trupe si mai de valoare care o dau in stamba... mi-ar lua prea mult ca sa ma plang aici.

Ideea este: muzica o sa fie un produs de unica folosinta..spre asta se tinde.. adio hit-uri care tineau 100 de ani...

Link to comment
Share on other sites

ce a zis MMG e la fix:

Bineinteles ca umanitatea continua, in background (nu underground), sa produca oameni de muzica veritabili, in ritmul ei normal. De aceea, se creeaza in continuare muzica faina, in acelasi ritm istoric. Dar aceasta este ingropata in mormanele de rahat dejectate de acceleratorul de productie muzicala. Problema noastra, Abuser, este una de cautare si selectie. "Este greu sa mai gasim muzica faina" este mai corect spus decit "nu se mai face muzica faina".

 

si mi se pare aiurea ca oameni care se dau deschisi la minte se raporteaza la 'muzica de azi' referindu-se la mtv, stanger, manson sau mai stiu eu ce.

 

muzica e arta. arta nu vine la tine, te duci tu la ea.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca vorbim de doua lucruri diferite. Exista muzica si comert.., dar nu prea au de-a face una cu alta.

Nu cautati muzica buna pe mtv si atomic. Eu nu cred ca acu 10 ani mtv dadea muzica mai buna.

Parerea mea despre Metallica este ca nu MTV-ul ia stricat.., si nu cred ca li s-a impus lor ceva din punct de vedere muzical. Sa fim seriosi..., cand te cheama Metallica poti sa canti si melc melc cotobelc si as fi surprins sa nu se vanda. Cred ca nu au stiut cand sa se opreasca ..., la fel ca rolling stones si altii. Impresia pe care mi-o lasa mie st anger e ca au vrut sa faca ceva cu care sa impresioneze (ca ei sunt metallica si pe ei nu ii idolatrizeaza milioane de fani degeaba). Probabil ca Jason Newsted si-a dat seama primul si de-aia a si plecat. Si daca tot am ajuns la el nu cred ca basistul nou (trujillo sau nus cum il mai cheama) se potriveste acolo. Pe de alta parte Metallica incearca sa cante ceva actual si din nou ajung la ideea cu evolutia.

In fine.., am plecat de la ceva si am ajuns sa discut numai despre Metallica.

Stiu toti artistii insirati de Baumwolle si mai stiu cel putin tot atati artisti noi care au revolutionat efectiv muzica (din punct de vedere ritmic, armonic, al sound-ului). Portishead.., Asian Dub Foundation, SOAD, Rage Against The Machines.., sunt numai cateva exemple si nu conteaza foarte mult stilul abordat. Si nici astia nu mai sunt foarte noi, dar astia fac parte din aia pe care i-am descoperit eu cu multa placere la varsta cand eram mult mai lacom de muzica. Crezi ca lui Paul McCartney ii place System Of A Down? Cred ca e oripilat :) .

Totusi sunt o trupa mai mult decat valoroasa si care ne-au arata muzica asa cum nus cati dintre voi si-ar fi imaginat-o.

Aici nu e vorba despre Chicki Girls.., si Accent sau mai stiu eu ce aberatii. Muzica nu o face imaginea.., dar totusi traim in secolul videoclipului (daca nu cumva l-am depasit). Greseala este a celui care cauta muzica in locuri nepotrivite. La fel ca cel care se revolta la muzica proasta sau mai bine zis la muzica produsa, mai sunt muti si o parte din aia fac muzica..., muzica care se vrea mai buna decat ce a vazut el pana atunci la emtv

Intradevar e o societate care se misca accelerat si unde e din ce in ce mai greu sa te faci auzit (mai ales prin ceea ce esti tu ) dar asta nu inseamna ca nu exista muzica de calitate.

Link to comment
Share on other sites

din punctul meu de vedere heavy-ul si in general metalul este un stil mort. de atata timp nu s-a mai adus nimic nou, au ramas aceleasi structuri de strofa/refren/strofa/refren/solo/refren etc. ca estetica tot pe acolo au ramas baietii... aceeasi pantaloni mulati de piele, aceleasi plete, aceleasi geci cu tzinte...

/quote]

 

aici gresesti. nu ai ascultat metal nou si se vede.nici o trupa de metal moderna nu se mai imbraca cum zici tu.

www.roadrunnerrecords.com .uite un exemplu de casa de discuri care vinde bine metalu de ani de zile.aici poti vedea ce e actual acu in metal printre altele....

Link to comment
Share on other sites

am avut o perioada de ascultat metal nou (adema, drowning pool, mult tool, mult korn, pro-pain, ipr :) nush ce sa mai zic :)) dar am depasit perioada. acum se imbraca in tenishi, baggy jeans, neaparat sepci :) si uneori plete. trupele astea au dat metalul pe un tempo mai mic si l-au facut mai percusiv.

parerea mea

 

ce-ai enumerat tu acolo nu e metalu nou de care vbesc io(ce-ai zis tu e "nu-metalu"(care e altceva) din a 2 1/2 a anilor 90 si un pik din 2000').repet, intra aici www.roadrun.com si vezi despre ce e vba.apasa pe artisti si uitate la imagina lor si eventual asculta si ce cant.

Link to comment
Share on other sites

ok

 

nightwish - pletosi, lots of leather, comerciali

type 0 negative - trecuti de mult

soulfly - foarte tari

opeth - draguti, nu prea fac exceptie de la regula

nickelback - no comment

machine head - "taticii"

ill nino - foarte tari

cradle of filth - no comment

deicide - pentru ceea ce fac, suna bine

coal chamber - imi placeau mai mult inainte

dresden dolls - "dark cabaret" :)

 

avem gusturi comune :) . dar ma refeream la trupe de genul chimaira , devildriver,killswitch engage,slipknot,trivium,pina si obituary au imagine noua,sepultura, si multi multi altii, cam la trupe dastea ma refeream.

si ar mai si altele de la alte case de discuri:lamb of god, nile, as y lay dying, shadows fall, et,etc, sunt doar exemple de trupe care canta un metal nou, modern si nu arata cum spuneai tu! :)

Link to comment
Share on other sites

killswitch engage rulz :)

 

si ca sa fiu on-topic, sunt de acord cu parerea lui glass..ca sa extind, sunt de parere ca (cel putin pentru mine) exista o gramada maaaaaaaaaaaaaaaare de tot de muzica frumoasa pe care inca n-am descoperit-o ... si n-are rost sa ma plang ca metallica n-au scos si nici n-or sa mai scoata vreodata un alt album ca ride the lightning . o sa ma bucur in continuare la for whom the bell tolls si intre timp o s-o mai ard pe niste aphex twin, amon tobin sau meshuggah . sunt foarte subiectiv, nu? good :(

 

ah, si zic s-o lasati balta cu toata faaza cu "comercialul" . nu conteaza daca o melodie a fost sau nu facuta pentru a se vinde, conteaza doar daca va place sau nu . mie imi plac unele piese de la maroon 5 . si "privirea ta" de la dj project (sau cel putin vocea :) ) , drept exemplu . think outside the box . listen outside of it too :)

Link to comment
Share on other sites

ah, si zic s-o lasati balta cu toata faaza cu "comercialul" . nu conteaza daca o melodie a fost sau nu facuta pentru a se vinde, conteaza doar daca va place sau nu . mie imi plac unele piese de la maroon 5 . si "privirea ta" de la dj project (sau cel putin vocea :) ) , drept exemplu . think outside the box . listen outside of it too :(

mie imi place activ B) si impact :):)

Link to comment
Share on other sites

pana acum numai obituary e metal....

nu mai confundati METAL cu metalCORE

 

ps: pixy, stiu ca ma urasti.... :)

 

da ma stim ca la tine numa deathu si blacku e metal....(nici lentzi nu e atat de absurd in denumirea genurilor, care el era tatal lor :) )

 

PS:poti sa le numesti si popcore, sau nu pop metal ca nu ma intereseaza.:)

Link to comment
Share on other sites

naaah........ti se pare.... :) :)

revenind la subiect: da..in romania, aria rock se reduce la hardcore/metalcore si black/death/doom/SATAN (in ultimul caz majoritatea nu stiu sa faca diferenta). asta se doreste acum in romania

 

dar dupa cum au zis multi..bine ca exista si exceptii care fac MUZICA

Link to comment
Share on other sites

Off si unde-i acea muzica mai? Chiar am nevoie de ceva noutati! Am downloadat multe foarte multe trupe din astea noi si nu nimeresc nimic.

...pana una alta bag niste Radiohead... astia-s copii destepti in ceea ce fac.

Nume de trupe la care ma refer ca sunt naspa: cradle, dimmu, finntroll,immortal,limbonic art,necromicon,opera IX..samael..ma rog..repspect pentru primele albume, nici ultimul nu suna rau, occult, ..septic flesh..putin respect..mi-au placut tipii, au ceva idei...Lost in tears, novembers doom, whispering gallery,betray my secrets,theatre des vampires,.... ma rog.. v-am dat cate ceva din lista noua de muzica... si din ultimele albume ... suna penibil..eu cel putin asa cred.

 

Raman la prima mea idee, raman old fashioned...Singura trupa la a carei evolutie m-am putut adapta a fost Paradise Lost si Amorphis.Paradise din acest punct de vedere pot spune ca sunt mult mai buni ca inainte.

 

Eu cred intr-o evolutie a muzicii dar probabil ca multe dintre formatiile si melodiile de odinioara le asociez cu momente foarte frumoase si d'asta mi se par frumoase. Nu mai zic nimic... sunt prea subiectiv,oricum...trendul nu-mi place.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Ayreon, Dream Theater, After Forever, Arena... asta la categoria metal. În ceea ce priveºte restul muzicii, se face atâta muzicã bunã încât aº îmbãtrâni enumerând formațiile de astfel de muzicã... bunã. Deci se face ºi muzicã bunã, doar cã nu am apucat noi sã o ascultãm.

Link to comment
Share on other sites

abuser : nevermore, madder mortem, nile, arcturus, candlemass, strapping young lad, sunt trupe de metal mai noi sau mai putin noi care au scos albume foarte bune in ultimii 1-2 ani. si asta e doar ce am ascultat eu. ti-as recomanda www.metalfan.ro (si forumu - sectiunea albume noi) ca un punct de plecare pentru a descoperi metal nou bun, si, cel mai important, sa nu te dai batut :)

 

si ai dreptate, cam toate trupele pe care le-ai listat sukeaza :)

Link to comment
Share on other sites

naaah........ti se pare.... :) :)

revenind la subiect: da..in romania, aria rock se reduce la hardcore/metalcore si black/death/doom/SATAN (in ultimul caz majoritatea nu stiu sa faca diferenta). asta se doreste acum in romania

 

dar dupa cum au zis multi..bine ca exista si exceptii care fac MUZICA

daca noi in romania suntem nefericiti, gandeste-te cum se simt aia din anglia cu toate formatiile alea de....rock-u ala...imi scapa...oricum...dati pe mtv2 si o sa vedeti despre ce vorbesc :). (aaa da...si exceptia confirma regula) :(

Link to comment
Share on other sites

Ayreon, Dream Theater, After Forever, Arena... asta la categoria metal. În ceea ce priveşte restul muzicii, se face atâta muzică bună încât aş îmbătrâni enumerând formaţiile de astfel de muzică... bună. Deci se face şi muzică bună, doar că nu am apucat noi să o ascultăm.

spyked zice bine, muzică e destulă, nu am apucat noi să o ascultăm şi mai ales nu ştim de ea.

nu-ţi recomand nici o trupă, e mai frumos să le descoperi singur. o idee ar fi să începi să sapi după instrumentiştii care îţi plac acum şi să vezi la ce proiecte lucrează şi pe cine au 'format'.

în plus, merită să alergi mai mult după om decat după trupă. s-ar putea să fii plăcut surprins:)

Edited by Jules
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.