www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Steve Lukather


Guest mibu

Recommended Posts

salut!

 

tocmai am primit poze de la un concert din 16 luna asta al lui Steve Lukather & El Grupo (asa se cheama gashka de session-isti cu care canta acum). interesant pentru topicul acesta este instalatia pe care canta acum Luke: un wet-dry-wet pe boxe CAA 2x12" (in mijloc tonul curat, fara efecte, stanga-dreapta numai tonul trecut prin efecte). in spate sunt trei rack-uri intoarse cu spatele la scena, asta pentru ca indaratul lor sta nimeni altul decat celebrul Bob Bradshaw - tatal rack-arilor din L.A. el il insoteste pe Luke in toate concertele, deja de aproape doi ani. tonul chitarii este ucigator - cel mai bun, dupa parerea mea, din ultimii ani. preampul este un CAA 3+SE, iar efectele stereo sunt obtinute din cateva Lexiconuri si un Eventide Eclipse. simplu, insa extrem de eficace... oder?...

post-249-1132388995_thumb.jpg

Edited by mibu
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare ca tonul de prin preajma 1992 este cel mai tare.Albumele gen "Kingdom of desire" contin acest sound.Se pare ca a revenit acum la acelasi setup dupa o perioada in care a folosit Rivera.Iata ce mi-a raspuns Luke cand l-am intrebat ce folosea pe o inregistrare din perioada aceea:

 

"I was using the same amp i have now. A Bradshaw CAE pre amp and a VHT power

amp. Same Lexicon PCM 70 delays . The only difference is the guitar was a Valley Arts

not a Music Man but the Music mans have the same pickups as the Valley Arts.

It really is in the player not the gear. EVH sound like him thru my rig and vice versa.

Good luck

Luke"

 

De fiecare data cand cineva il intreaba despre chitari,doze,ampuri el le raspunde acelasi lucru

"It really is in the player not the gear".Cred ca e o fraza care trebuie tinuta minte. :)

Edited by lukeblue
Link to comment
Share on other sites

lukeblue, da, asa e! insa preampul CAA3+ are acum ceva modificari (traful, plus inca ceva filtre modificate). experienta lui Luke cu Paul Rivera (un vechi prieten, de altfel) s-a sfarsit destul de prost... de aici si revenirea la kit-ul Bradshaw.

intr-adevar asa e cu tonul care-l face instrumentistul, nu sculele! pentru edificare, recomand cu caldura cd-ul Santamental al lui Luke, unde ii are ca invitati pe o gramada de prieteni (Vai, EddieVH, Slash, Landau etc.). intr-adevar, Eddie canta aici exact pe aceleasi scule cu care a cantat Luke si chiar suna diferit!

 

iata si o poza din perioada de care zici, lukeblue:

post-249-1132390299_thumb.jpg

Edited by mibu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.