www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor, Probleme Cu Floyd Rose


bcstefan022
 Share

Recommended Posts

Am schimbat corzile chitarii(asta a fost prima data cand le-am schimbat) astfel: am schimbat o coarda am acordat si asa mai departe. problema e ca dupa ce am schimbat corzile chitarii, am acordat'o am cantat in seara respectiva pe ea, a doua zi nu am avut timp de chitara si azi cand am luat chitara in mana, uitandu'ma la grif am observat o usoara "indoiruta" am testat sa vad cum suna ,si surpriza : facea buz. am incercat sa acordez insa nu sta acordata.

 

vreau sa imi spuneti ce ar trebui sa fac in cazul asta.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat corzile chitarii(asta a fost prima data cand le-am schimbat) astfel: am schimbat o coarda am acordat si asa mai departe. problema e ca dupa ce am schimbat corzile chitarii, am acordat'o am cantat in seara respectiva pe ea, a doua zi nu am avut timp de chitara si azi cand am luat chitara in mana, uitandu'ma la grif am observat o usoara "indoiruta" am testat sa vad cum suna ,si surpriza : facea buz. am incercat sa acordez insa nu sta acordata.

 

vreau sa imi spuneti ce ar trebui sa fac in cazul asta.

 

ai folosit aceeasi marime de corzi? (gauge). Floyd-ul ca sa functioneze corect trebuie sa fie paralel cu corpul.Dc observi ca partea din spate e mai ridicata mai strange din suruburi (banuiesc k asta ar fi problema si de aia iti bazie, pt ca tensiuea din corzi e mai mare decat cea din arcuri). Insurubeaza suruburile in cavitatea tremoloului ca sa mai strangi arcurile (cate putin fiecare arc,vezi k sa fie mereu paralela cu corpul bucata aceea de metal in care se ancoreaza arcurile si unde iti vin surubuirile de care vorbim noi acum (aka ambele suruburi sa fie la fel de mult insurubate). Acordeaza. Observa planeitatea puntii fata de corp. Dc tot e ridicat mai strange. Dc ai exagerat cu stransu, mai slabeste. Dupa fiecare strans sau slabit acordeaza. Ai sa reusesti atunci cand chitara ta este acordata si puntea este paralela cu corpul. Pune si o poza si asteapta sa isi dea si altii cu parerea.

Link to comment
Share on other sites

Cand schimbi corzile pe chitara cu floyd e normal sa nu stea acordata din prima din cauza mecanicii bridge-ului cu arcuri, desfa suruburile de la locking-nut, acordeaza, nu strange suruburile, canta pe ea trage putin de corzi, se va dezacorda din nou, acordeaza si tot asa pana se stabileste acordajul, abia dupa aceea strangi nut-ul si .. dupa, spor la cantat.

Link to comment
Share on other sites

nu e necesara atata munca :)... daca a fost reglat de la inceput ok nu ar trebui sa ai probleme dupa ce schimbi corzile... joaca-te o vreme pe corzi pana se mai lasa si incearca sa o acordezi repede... sa nu aiba arcurile din floyd timp sa se redreseze pana acordezi ultima coarda.... sau incearca alta smecherie... acordeaza... mi gros ..mi subtire.... la... si.... re... sol ... in felu asta ai stabilitate mai mare..... si trage de floydu ala ca deaia il ai... :) trage si lasa de el ca ajuta foarte mult la stabilizare ...mai ales grabind procesul de lasare a corzilor.

 

inca ceva... daca dispui de o menghina strangeo... regleaza suruburile de la floyd in asa fel incat sa fie la jumatea distantei dintre strangere si desurubare maxima.... asta e un lucru ochiometric... acordeaza chitara... strange menghina... in general problemele astea sunt cauzate de cheitze(pana prind ceva vechime corzile).... in felul asta nu ai treaba cu sistemul de prindere cheitze... si reglezi doar floyd-ul.... care ma indoiesc ca ar avea nevoie de reglaje.... decat daca ai pus unele corzi de dimensiuni mai groase sau mai subtiri... decat cele precedente.[atentie ...si firma producatoare conteaza].

 

daca ai facut asta urmareste sfatul dat de alexyz.

 

mult succes.

Link to comment
Share on other sites

nu e necesara atata munca :) ... daca a fost reglat de la inceput ok nu ar trebui sa ai probleme dupa ce schimbi corzile... joaca-te o vreme pe corzi pana se mai lasa si incearca sa o acordezi repede... sa nu aiba arcurile din floyd timp sa se redreseze pana acordezi ultima coarda.... sau incearca alta smecherie... acordeaza... mi gros ..mi subtire.... la... si.... re... sol ... in felu asta ai stabilitate mai mare..... si trage de floydu ala ca deaia il ai... :) trage si lasa de el ca ajuta foarte mult la stabilizare ...mai ales grabind procesul de lasare a corzilor.

 

inca ceva... daca dispui de o menghina strangeo... regleaza suruburile de la floyd in asa fel incat sa fie la jumatea distantei dintre strangere si desurubare maxima.... asta e un lucru ochiometric... acordeaza chitara... strange menghina... in general problemele astea sunt cauzate de cheitze(pana prind ceva vechime corzile).... in felul asta nu ai treaba cu sistemul de prindere cheitze... si reglezi doar floyd-ul.... care ma indoiesc ca ar avea nevoie de reglaje.... decat daca ai pus unele corzi de dimensiuni mai groase sau mai subtiri... decat cele precedente.[atentie ...si firma producatoare conteaza].

 

daca ai facut asta urmareste sfatul dat de alexyz.

 

de acordat acordez cum mi-ai zis tu(asa acordez de fiecare data) insa tot degeata. Dimensiunea corzilor e aceiasi ( corzile astea noi sunt de aceiasi dimensiune cu cele pe care le am schimbat). dupa cate vad eu floydul e paralel cu corput chitarii.

 

mult succes.

Edited by invisible_kid022
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.