www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Ritmul


Demos
 Share

Recommended Posts

Buna ziua la toata lumea . am probleme cu ritmul(cred ca asa se spune ) si ma refer la citirea tabulaturilor . sa va zic babeste : deschid un site gen tabulaturi.ro caut acolo un cantec si ma uit "Am" "G" "C" ok astea sunt acorduri am inteles asta dar nu inteleg o chestie de cate ori dau ? gen jos jos jos sus-jos sus-jos ...astea nam idee . va rog sa-mi explicati . poate cu un exemplu si cum as putea sa-mi dau seama cum sa bat ritmul . Va multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua la toata lumea . am probleme cu ritmul(cred ca asa se spune ) si ma refer la citirea tabulaturilor . sa va zic babeste : deschid un site gen tabulaturi.ro caut acolo un cantec si ma uit "Am" "G" "C" ok astea sunt acorduri am inteles asta dar nu inteleg o chestie de cate ori dau ? gen jos jos jos sus-jos sus-jos ...astea nam idee . va rog sa-mi explicati . poate cu un exemplu si cum as putea sa-mi dau seama cum sa bat ritmul . Va multumesc :)

 

In principiu o piesa poti so canti pe zdranganeala cu bataia cum vrei tu dar sa aiba totusi un ritm coerent si continuu. incearca sa faci exercitii cu metronomul cu o formula foarte simpla de exemplu JOS jos sus jos sus JOS jos sus jos sus JOS jos sus jos sus si asta pe metronom si o sa oncepi sa simti deja ritmul bafta la exersat :)

Link to comment
Share on other sites

Când eram un pic mai la început... am întrebat ºi eu pe cineva despre ritm la chitarã.

Rãspunsul lui a fost:

- pentru piese cu mãsura 3/4 sau 6/8 ritmul e /jos sus sus/ jos sus sus/ ... etc

- pentru 2/4 sau 4/4 /jos sus/ jos sus/ ... etc

Nu prea m-a mulțumit rãspunsul lui... ºi am decis sã trec peste limita asta.

(Am înțeles mai târziu cã 3/4 nu e tot una cu 6/8 ºi 2/4 nu e tot una cu 4/4...)

 

Acum, ce pot sã-ți spun e:

1. Poți începe cu ritmuri simple. ªi cred cã e recomandat. (În sensul ãsta poți cãuta pe internet ritmuri...)

2. Când înveți o piesã e bine sã ºtii ce mãsurã are piesa. Ritmul are legãturã cu mãsura. (În mintea ta se va forma o colecție de ritmuri din care vei folosi pentru o piesã un ritm care are aceeaºi mãsurã cu mãsura piesei.)

3. E bine sã asculți piesa cântatã de cineva. ªi dacã e cu chitarã încearcã sã urmãreºti ritmul.

4. Dacã acordezi chitara ca cel care cântã piesa ºi cânți aceleaºi acorduri încearcã sã ții ritmul. (Sau poți neglija acordurile pânã înveți ritmul. (Adicã nu laºi corzile sã sune ºi faci doar ritmul o datã cu cântãrețul.))

 

(Nu prea ºtiu folosi termeni muzicali. Asta e! Sper cã nu am spus prostii...)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.